18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów

W Europie bardzo popularna stała się Noc Muzeów organizowana zwykle w okolicy dnia 18 maja, którego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów.Inicjatywa, w której bierze udział ponad 3 000 muzeów z ponad 40 krajów jest promowana przez Radę Europejską. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, szybko zyskując rzesze zwolenników. W ślad za nią poszły inne europejskie miasta jak Paryż, Madryt, Barcelona, czy Warszawa, organizując z tej okazji ciekawe wydarzenia kulturalne. Sankt Petersburg pod koniec czerwca zamienia się w jedno z głównych centrów kulturalnych w Europie. Licznym wydarzeniom kulturalnym trwającym praktycznie bez przerwy, przez 24 godziny na dobę sprzyja zjawisko nocy polarnej, kiedy słońce w zasadzie nie zachodzi. Motywem tegorocznego

Read more

„Każdy dobry człowiek ma misję do spełnienia”. Wywiad z „Białym Cyganem” – Bogdanem Trojankiem

Na co dzień mijamy się na ulicach, sąsiadujemy ze sobą, a tak mało o sobie wiemy. To my „dzieci lasu” – rozśpiewany, roztańczony kolorowy naród. Jesteśmy dziećmi jednego Boga – mamy prawo koło siebie żyć i mieszkać. To własnie chcemy przekazać – mówi Bogdan Trojanek, założyciel i lider zespołu Terne Roma

Read more

Bal w Operze Wiedeńskiej z całkowitym zakazem palenia

Bal w Operze Wiedeńskiej odbędzie się w czwartek 23 lutego 2017 r. Goście bawić się będą od godzin wieczornych do białego rana. Tradycyjne zakończenie nocy balowej to godzina piąta rano. Choć jest to wydarzenie o ugruntowanej tradycji i długiej historii, tegoroczni organizatorzy postawili także na elementy współczesne.

Read more

Karolina Gruszka ambasadroką akcji #PoczujChemięDoSkłodowskiej

Przyjaźniła się z Einsteinem i polecała go, kiedy ubiegał się o pracę. Inspirowała Michalinę Wisłocką. Jej śladami chciały podążać kobiety na całym świecie. W czasach kiedy zapinały suknie pod samą szyją, ona nie obawiała się wskoczyć w kąpielowy trykot, ponieważ uwielbiała pływać kraulem. Jako jedna z pierwszych zrobiła prawo jazdy – i to na samochody ciężarowe!

Read more

„Milczenie” – najbardziej osobisty film Martina Scorsese. Kulisy powstania filmu

„Milczenie” to dla Martina Scorsese projekt życia – przygotowywał się do niego prawie 30 lat, z ogromnym poświęceniem, które udzieliło się również aktorom. Producenci „Milczenia” przyznali, że dla tego projektu Scorsese zdecydował się na kroki, których nie podjął przy żadnym z wcześniejszych filmów.

Read more
%d bloggers like this: