Tajlandia, Chiang Rai, Złoty Trójkąt

Ciężko obładowane karawany koni i mułów powoli przemieszczały się jedna za drugą. Spod ich kopyt wydobywały się tumany kurzu i piachu. Jedno juczne zwierze na swoim grzebiecie mogło przenosić około 40 – 50 kg nieoczyszczonego opium. Wycieńczone i znudzone drogą, wyglądały, jakby były pod wpływem towaru, który dźwigały na grzbiecie. Eskortowali je partyzanci z plemienia Shan. Ścieżka była tak wąska, że musiały iść jeden za drugim. Wąska, ale długa i zawiła. Od Laosu, poprzez Tajlandię aż do Birmy. CIA nadało temu miejscu miano Złotego Trójkąta.

Książę Śmierci , jak pisały o nim lokalne gazety, był prawdopodobnie odpowiedzialny za transport 300 ton opium średnio rocznie. W celu zniszczenia handlu narkotykami, rząd Tajlandii w 1959 r. uznał uprawy maku za nielegalne i wprowadził programy upraw zastępczych dla rolników z różnych plemion zamieszkujących okoliczne wzgórza.

Pola makowe zastąpiono plantacjami roślin takich jak kawa, ziemniaki, ryż czy truskawki. A wszelkie nielegalne uprawy opium do dzisiaj są zwalczane. Nacisk postawiono również na rozwój turystki i zmianę świadomości społecznej.

IMG_0634

Złoty Trójkąt

Tajska część Złotego Trójkąta opanowana jest przez tradycję królestwa Lanna. Chiang Rai jest skarbnicą kultury, która rozkwitła od wieków jako część zwana ”ziemią miliona pól ryżowych” . Chiang Rai w 1262 r. był0 pierwszą stolicą królestwa Lanna pod wodzą króla Meng Rai i jest usiany zabytkami,  takimi jak centrum sztuki Mae Fah Luang, Park Kultury Doi Tung Villa Reale czy Black House. To też miejsce w którym można odwiedzić liczne górskie wioski i poznać jej mieszkańców.

Centrum sztuki Mae Fah Luang Art i Park Kultury

Chiang Rai swoją świetność zawdzięcza jednej drobnej kobiecie, Jej Królewskiej Wysokości, Księżnej Srinagarindra , późniejszej Królowej Matce, bardziej znanej przez Tajów jako ÄúSomdej Yaa, która mieszkała pośród okolicznych plemion w swojej posiadłości Doi Tung Villa Reale wznoszącej się na najbardziej znanym górskim szczycie prowincji Chiang Rai o tej samej nazwie. To ona właśnie była inicjatorką wielu przemian gospodarczych i obyczajowych w swoim królestwie. Jej ogromna pasją było też fotografia. Jak mówiła, nigdzie rusza się bez aparatu fotograficznego, aby ważne w jej poczuciu chwile życia mogła w każdym momencie zapisać i przekazać pokoleniom.

Złoty Pawilon Haw Kham

Pawilon został przekazany jako dar Chiang Rai dla Księżnej Matki, założycielki Fundacji Mae Luang w uznaniu dla jej stałą obecność i troskę o ludzi z Chiang Rai. Pawilon wyświetla największą kolekcję starożytnych eksponatów sztuki kultury Lanna w tym artefaktów wykonanych z drewna tekowego. Można podziwiać tutaj eksponaty malowideł ściennych Haw Kham Noi z XIX wieku. Natomiast w Sali Kaew ustawiony jest bardzo długi stół wykonany z litego drewna tekowego, przy którym Królowa przyjmowała najznamienitszych gości.

Muzeum Baandum

Będąc w Chiang Rai nie można przegapić Muzeum Baandum (zwane Czarnym Domem lub Czarną Świątynią), w którym mieszczą się arcydzieła światowej sławy artysty Thawan Duchanee. Są to dzieła nawiązujące głównie do ciemnej strony mocy.

Anantara Golden Triangle Elephant Camp and Resort

W Tajlandii wiele jest bezdomnych słoni, które wcześniej były oswajane i wykorzystywane do prac na roli. Kiedy stają się bezużyteczne, zostają porzucane i pozostawione samym sobie. Dzięki Anantara Golden Triangle Elephant Camp and Resort, słonie dostają tutaj nową szansę. Otaczane są opieką i cieszą swoją osobą wszystkich turystów.

Green Growth – zielony rozwój prowincji

Wraz z pojawieniem się w 2105 roku Wspólnoty Gospodarczej krajów ASEAN (AEC), Tajlandia stała się gospodarczym centrum nowego zintegrowanego regionu z silnym wzrostem widocznym zwłaszcza w podregionie Górnego Mekongu. Królestwo Tajlandii stało się bramą do Złotego Trójkąta, który leży w samym sercu regionu Mekong. Region, obejmujący obszarem cztery państwa Azji Południowo-Wschodniej – Tajlandię, Birmę, Laos i Wietnam jest bogaty w zasoby naturalne, a także stwarza duże możliwości do prowadzenia inwestycji i rozwoju turystyki.

Na rok 2017 Urząd Turystyki Tajlandii (TAT) wybrał prowincję Chiang Rai, jako modelową dla zrównoważonego rozwoju turystyki, zgodnie z nowym planem rozwoju sektora turystycznego. Fundamenty pod Green Growth – zielony rozwój (bilans ekonomiczny, społeczny i środowiskowy) zostaną po raz pierwszy położone w okręgu Chiang Saen oraz stopniowo będą rozpowszechniane w całej prowincji Chiang Rai.

Tekst i zdjęcia Dorota Kozioł, Komarnicka

Dodaj komentarz