Święto Narodowe Meksyku. Uroczysta fiesta z przedstawicielami polskiego rządu

Każdego roku Meksykanie obchodzą Święto Narodowe Meksyku, zwane El Grito. Święto celebrowane jest bardzo hucznie i trwa cały miesiąc. Jest to pamiątka po tym, jak proboszcz z parafii Dolores Miguel Hidalgo y Costilla, energicznym biciem w dzwony wezwał Meksykanów do walki o niepodległość! Sam Hildago został  za to skazany na śmierć, a jego głowa wystawiona na widok publiczny miała odstraszyć tych, którzy pragną wolności! Meksykanie nie dali się jednak zastraszyć, podjęli ciężką walkę, a po 10 latach uzyskali upragnioną od dawna niepodległość.

Upamiętniająca zryw do walki o niepodległość uroczystość, została zorganizowana przez Ambasadę Meksyku w Polsce i odbyła się w pięknych wnętrzach restauracji Forteca Kręgliccy w Warszawie dnia 15 września br. Przewodniczył jej pan Ambasador Alejandro Negrin, który zaznaczył, że jest to dla niego wielki zaszczyt, iż może w Warszawie obchodzić 207 rocznicę rozpoczęcia walki o niepodległość Meksyku. Zanim  Ambasador oficjalnie rozpoczął obchody uroczystości, poprosił zgromadzonych gości o minutę ciszy ku czci ofiar, które zginęły 7 września br., podczas silnego trzęsienia ziemi w Meksyku.

W uroczystości udział wzięli  przedstawiciele Rządu RP, Sejmu i Senatu członkowie Grupy Przyjaźni Polsko – Meksykańskiej,  przedstawiciele placówek kulturalnych i edukacyjnych.  Panu Ambasadorowi towarzyszył Attaché Wojskowy Meksyku, płk Jaime Enrique Félix Jiménez. Ambasador Alejandro Negrin wyraził słowa wdzięczności za dotyczczasową współpracę  Polski z Meksykiem i za wspólne przeżywanie tak ważnego dla Meksykanów święta:

Dziękuję wszystkim naszym polskim przyjaciołom, którzy są z nami, a przede wszystkim naszym przyjaciołom tu na podium. Niewątpliwie Meksyk ma wielkich przyjaciół w Polsce, dziękuję też członkom  Rządu Polskiego, członkom Senatu i Sejmu. Jesteśmy dumni, że jest z nami 14 senatorów z Grupy Przyjaźni Polsko – Meksykańskiej. Dziękujemy polskim przyjaciołom kultury i sztuki, przyjaciołom z uniwersytetów i wszystkim naszym przyjaciołom z Polski. W przyszłym roku będziemy świętować nie tylko rocznice odzyskania niepodległości, ale także 90 rocznicę relacji między Meksykiem a Polską. Meksyk i Polska obecnie przeżywają najważniejsze momenty w całej historii ich obopólnych reakcji.

Wśród zaproszonych gości, swoje przemówienia wygłosili dyrektor Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Anna Hryniewiecka oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych Marek Magierowski.

Ambasador Alejandro Negrin odniósł się również do kwietniowej wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy, kiedy to podczas spotkania z prezydentem Meksyku Enrique Peña Nieto podpisano deklarację, kontynuującą budowę strategicznych relacji między Polską z Meksykiem. Podpisane porozumienie umożliwia między innymi znaczący wzrost handlu i poziomu inwestycji, wymianę studentów oraz zwiększony przepływ turystów. Jak zaznaczył pan Ambasador, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy, okazała się ogromnym sukcesem.

Na koniec swojego przemówienia Ambasador Alejandro Negrin powiedział, że Meksyk i Polska są krajami bardzo do siebie podobnymi:

Jeden z moich przyjaciół powiedział, że Meksyk jest Polską Ameryki Łacińskiej, a Polska jest Meksykiem Europy.

Tutaj Abasdaor Alejandro Negrin otrzymał gromkie brawa, po czym kontynuował:

Nie wiem, czy naprawdę tak jest. Jesteśmy bardzo podobnymi krajami. Nasze gospodarki stoją wysoko w rankingach światowych. Co więcej, Meksyk i Polska są narodami bardzo dumnymi przez swoje historie oraz tożsamości. Meksyk i Polska to kraje, które potrafiły stawić czoło wielkim mocarstwom. Sympatia, którą Meksyk darzy Polskę, jest wielka i raduje nas każdy sukces Polski i Polaków, dlatego też ponowie dziękuję wszystkim przyjaciołom Polakom, którzy są z nami w tak ważnym dla nas Meksykanów dniu. Niech Żyje Meksyk!  Niech żyje Polska!

Po oficjalnej części uroczystości odbyła się tradycyjna meksykańska sjesta, która zapoczątkowała bogaty program wydarzeń kulturalnych „Frida Kahlo w Polsce 2017”. Jest to najważniejszy projekt kulturalny, który przedstawił Meksyk w Polsce, nie tylko dlatego, że jest to pierwsza wielka wystawa prac Fridy Kahlo w Polsce, ale także z powodu bogatego programu równoległych wydarzeń, które odbędą się w 7 miastach Polski, z udziałem instytucji obu krajów. 

Więcej na temat programu „Frida Kahlo w Polsce 2017” można przeczytać tutaj: https://kobietawswiecie.pl/ambasador-meksyku-wraz-z-polskimi-instytucjami-oglaszaja-bogaty-program-wydarzen-kulturalnych-frida-kahlo-w-polsce-2017/

Dodatkowym, miłym akcentem nie tylko dla mnie, ale także dla licznie zgromadzonych gości było to, że Pan Ambasador Alejandro Negrin, który dopiero od dwóch lat pełni funkcję Ambasadora Meksyku w Polsce, przemawiał do obecnych gości również w języku polskim. Pomiędzy zgromadzonymi gośćmi panowała podniosła i przyjacielska atmosfera, o muzyczną oprawę zadbał zespół „Los Amigos”, a wyborne meksykańskie potrawy przygotowała  restauracja Forteca Kręgliccy oraz El Popo Kręgliccy. 

Tekst i realizacja: Dorota Kozioł Komarnicka


Poniżej krótkie podsumowanie relacji zamieszczonej na  Facebooku, zapraszamy do obejrzenia:

 

 

 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: