Partnerzy podpisują porozumienie w sprawie finansowania projektu Waste-to-chemistry w Rotterdamie

Pierwszy tego rodzaju projekt w Europie przewidujący trwałe, alternatywne rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia i innych odpadów zmieszanych.
MONTREAL, 16 lutego 2018 r. /PRNewswire/ – Konsorcjum spółek obejmujące Air Liquide, AkzoNobel Specialty Chemicals, Enerkem i Port Morski Rotterdam podpisało umowę dotyczącą opracowania oraz początkowej inwestycji w projekt realizowany w nowoczesnej placówce „Waste-to-chemistry” („od odpadów do chemii”) w Rotterdamie. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Europie, w którym rozwijane będą trwałe, alternatywne rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia z myślą o przekształceniu tworzyw sztucznych i innych odpadów zmieszanych w zupełnie nowe surowce.
 
Początkowe inwestycje, które pokryją wydatki w ramach szczegółowych prac inżynieryjnych, utworzenia dedykowanego przedsiębiorstwa typu joint venture oraz ukończenia procedur uzyskania niezbędnych pozwoleń, wyniosą 9 milionów EUR. Pod koniec bieżącego roku konsorcjum zamierza podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (ang. Final Investemnt Decision; FID) w sprawie projektu wartego szacunkowo 200 milionów euro. W związku z tym wyznaczyło holenderski Rabobank na głównego doradcę w procesie finansowania inwestycji.
 
Realizację projektu wspiera holenderskie Ministerstwo Gospodarki i Polityki Klimatycznej, które zgodziło się opracowywać mechanizmy i regulacje mające na celu pełny rozwój technologii, która pomoże Holandii w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Projekt „Waste-to-chemistry” cieszy się również poparciem Urzędu Miasta Rotterdam, władz Prowincji Holandia Południowa oraz InnovationQuarter – regionalnej agencji ds. rozwoju.
 
Dedykowana placówka będzie w stanie przetworzyć nawet do 360 000 ton odpadów i przekształcić je w 220 000 ton (270 milionów litów) „zielonego” metanolu. Odpowiada to rocznej produkcji odpadów przez 700 000 gospodarstw domowych i ograniczeniu emisji CO2 nawet o 300 000 ton.
 
„To kamień milowy dla naszego projektu i ważny krok w kierunku wdrożenia zrównoważonego przemysłu chemicznego o obiegu zamkniętym – powiedział Marco Waas, dyrektor ds. badań, rozwoju i innowacji w spółce AkzoNobel Specialty Chemicals, który stoi na czele komitetu sterującego konsorcjum. – Z uwagi na aktualne wyzwania w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych w Europie, to idealny moment na zawarcie tego porozumienia. Odpady nienadające się do ponownego wykorzystania możemy przetwarzać w metanol, który jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji artykułów codziennego użytku – np. niskoemisyjnych paliw stosowanych w transporcie. Można go wykorzystać nie tylko na potrzeby dotychczasowych łańcuchów dostaw, zastępując nim paliwa kopalne -pozwala również uniknąć emisji dwutlenku węgla będącego produktem spalania odpadów”.
 
Zakład powstanie w Botlek – części portu morskiego Rotterdam – z wykorzystaniem technologii opracowanej przez spółkę Enerkem. Przetwarzane w nim będą odpady nienadające się do ponownego wykorzystania, w tym tworzywa sztuczne, w gaz syntezowy, a następnie w czysty metanol na potrzeby przemysłu chemicznego i sektora transportu. Obecnie metanol produkuje się głównie z gazu ziemnego lub z węgla. Zakład zostanie wyposażony w dwie linie produkcyjne i będzie miał wydajność dwa razy większą niż placówka spółki Enerkem prowadząca produkcję na skalę komercyjną w Edmonton w Kanadzie. Ponadto zostaną w nim zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania infrastrukturalne dostępne w porcie Rotterdam, a sam zakład będzie korzystał z synergii z grupą Air Liquide (produkcja dla dużych przedsiębiorstw) na potrzeby dostaw tlenu oraz (wraz z AkzoNobel) wodoru w formie surowcowej. AkzoNobel wystąpi także w charakterze odbiorcy metanolu
 
„Jest to kolejny ważny i ekscytujący krok, który przybliży nas do rozpoczęcia w 2018 roku budowy pierwszej w Europie zaawansowanej technologicznie biorafinerii – powiedział Vincent Chornet, prezes i dyrektor generalny spółki Enerkem. – Jako przedsiębiorstwo wchodzące w skład tego nowatorskiego konsorcjum spółka Enerkem będzie dostawcą technologii, głównym wykonawcą i wspólnikiem posiadającym udział kapitałowy w projekcie”.
 
Enerkem

Enerkem zajmuje się produkcją biopaliw i odnawialnych substancji chemicznych z odpadów. Autorska technologia tej spółki pozwala przekształcać nienadające się do recyklingu ani kompostowania komunalne odpady stałe na metanol, etanol i inne szeroko stosowane półprodukty chemiczne. Oprócz siedziby w Montrealu Enerkem posiada działający na szeroką skalę zakład produkcyjny w prowincji Alberta oraz centrum innowacji w prowincji Quebec. Zakłady Enerkem budowane są jako prefabrykowane systemy w oparciu o modułową infrastrukturę produkcyjną spółki, możliwą do wdrożenia w dowolnym miejscu na świecie. Technologia Enerkem przyczynia się do dywersyfikacji koszyka energetycznego i ekologizacji produktów codziennego użytku, zapewniając jednocześnie inteligentną, bezpieczną dla środowiska alternatywę dla składowania i spalania odpadów.
 
http://www.enerkem.com
Źródło: Enerkem Inc.
KONTAKT:
Pierre Boisseau
Starszy dyrektor ds. komunikacji i marketingu
Enerkem inc.
tel. +1-514-875-0284
e-mail: pboisseau@enerkem.com

 
Źródło informacji: PR Newswire
Fot. Pixabay, cco
 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: