Wieża Eiffla zmieni kolor. Władze chcą przemalować ją na czerwono

Od czasu jej budowy w 1889 roku Wieża Eiffla została 19 razy przemalowana, co było imponującym wyczynem, biorąc pod uwagę, że potrzeba 60 ton powłoki, aby odświeżyć słynny paryski pomnik.

Pierwotnie Wieża Eiffla była ciemnoczerwona.  Potem zmieniła kolor na żółty, ale uznano, że jest on „zbyt optymistyczny dla epoki”, dlatego w  1907 r. na konstrukcji pojawił się odcień brązu. W 1968 r. podjęto próbę „powrotu do korzeni” i przemalowano wieżę ma kolor czerwono-brązowy. 

Wszystko wskazuje na to, że w 2018 r. wieża zostanie przemalowana na kolor ciemno – czerwony. Jednak, wpływ na wybór koloru z całą pewnością będą miały już nałożone warstwy farby, które konserwatorzy odkryją na konstrukcji. Eksperci będą przyglądać się 19 warstwom zdeponowanym na metalu w ciągu ostatnich 129 lat. Wątpliwe jest, że  zostanie pomalowana na różowo, jak doniesiono w zeszłym roku.

“Odkryjemy i ożywiamy te stare kolory, tak jak to robimy, gdy przywracamy stary obraz” – powiedział w rozmowie z Le Parisien specjalista z Ministerstwa Kultury i Miasta.

Źródło: The Telegraph

fot. Pixabay

 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: