Konferencja wysokiego szczebla ministrów na temat turystyki i wzrostu gospodarczego

W konferencji uczestniczył Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki

Spotkanie odbyło się 13 lutego 2018 r. w Sofii z okazji przejęcia przez Bułgarię Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Uczestniczyło w nim ok. 500 przedstawicieli administracji i sektora turystyki krajów UE, krajów bałkańskich, przedstawicieli UE oraz Światowej Organizacji Turystyki.

Delegacja Polska, której przewodniczył Minister Dariusz Rogowski uczestniczyła m.in. w oficjalnym otwarciu konferencji, Nieformalnym spotkaniu ministrów oraz panelu dyskusyjnym Turystyka i wzrost gospodarczy – połączenia, cyfryzacja i inwestycje.

Na konferencji omawiano takie tematy jak:

  • branża turystyczna jako czynnik zrównoważonego wzrostu gospodarczego, integracji  regionalnej i pokoju,
  • rozwój gospodarki współdzielenia i unijnych polityk regulacyjnych w tym obszarze,
  • połączenia (Connectivity) jako czynnik umożliwiający poszerzenie relacji międzyludzkich i ich pozytywny wpływ na regiony UE,
  • polityka integracyjna UE ze szczególnym podkreśleniem spójności.

Minister Rogowski podczas spotkania poinformował m.in. o kwestiach współpracy w turystyce w regionie Morza Bałtyckiego oraz w regionie Karpat, rozwoju ekonomii współdzielenia na rynku usług noclegowych, transportowych, gastronomicznych i przewodnickich. Przedstawił także kwestie potrzeby budowania połączeń (connectivity), które pozwalają na efektywną i wszechstronną międzynarodową współpracę wszystkich szczebli administracji rządowej, organizacji i instytucji w turystyce, komunikacji, edukacji i szkoleniu turystycznym. Podkreślił, że prowadzona współpraca, przy wdrażaniu projektów, ma korzystne skutki i przyczynia się do tworzenia silnych więzów i budowy zaufania między organizacjami i ludźmi. Poinformował, że kwestie idei spójności znalazły się w opracowanym i przyjętym przez polski rząd Programie rozwoju turystyki do 2020 r. Wskazał, że udział Polskiej Organizacji Turystycznej oraz partnerów regionalnych i lokalnych, w tym regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, lokalnych grup działania i regionalnych agencji innowacji jest kluczowy dla spójności rozwiązań w obszarze zarządzania rozwojem turystyki w Polsce.

Minister Dariusz Rogowski spotkał się również z Krzysztofem Krajewskim, Ambasadorem RP w Sofii w celu omówienia bieżących kwestii i perspektyw współpracy turystycznej oraz turystyki wyjazdowej i przyjazdowej między Polską i Bułgarią.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: