3 miliony euro na polsko-słowackie projekty z Podkarpacia

 

Program Polska-Słowacja wesprze projekty dotyczące ochrony, rozwoju i promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego regionu. 4 sierpnia br. wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podpisał umowy na realizację projektów „Eskapady na książęcym szlaku” i „Szlak Kultury Wołoskiej”. Uroczystość odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Była to także okazja do prezentacji rezultatów programu oraz efektów transgranicznej współpracy.

Podpisane dziś umowy zbliżają nas do zakończenia pierwszej tury wyboru projektów wspierających rozwój i ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi prawie 3 miliony euro. Już za nieco ponad rok mieszkańcy pogranicza i odwiedzający je turyści będą mogli korzystać z licznych atrakcji, jakie powstaną w Jarosławiu i Svidniku na Słowacji, a także lepiej poznać wołoskie tradycje w Karpatach- powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Dzięki projektowi „Eskapady na książęcym szlaku” na Turystycznym Szlaku Gniazd Rodowych Lubomirskich zostaną zrewitalizowane parki miejskie w Jarosławiu i słowackim Svidniku. Zostaną one uporządkowane, oświetlone, wyposażone w nowe ławki, stojaki na rowery i plac zabaw dla dzieci. W parkach pojawią się tablice informacyjne, a w automatach będzie dostępny folder z opisami i zdjęciami atrakcji dostępnych na szlaku. W obu miastach partnerskich powołane zostaną nieformalne grupy “Zieloni Globtroterzy” – z udziałem, dzieci ze szkół podstawowych. Na profilu na portalu społecznościowym będą się wymieniać ciekawostkami turystycznymi w swoich miastach i namawiać innych do odkrywania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Projekt angażuje młodych ludzi i zachęca ich do poznawania historii swojej miejscowości. Dzięki niemu dzieci mogą również nawiązać kontakty ze swoimi słowackimi rówieśnikami – dodał wiceminister Hamryszczak.

Z kolei Stowarzyszenie „Pro Carpathia“ wraz z czteroma partnerami z Polski i pięcioma partnerami ze Słowacji odtworzy szlak wędrówek Wołosów – ludów pasterskich regionu Karpat. Przybliży ich tradycję, kulturę i rzemiosło. Dzięki projektowi zostanie wytyczony transgraniczny szlak turystyki kulturowej, który wypromują transgraniczne imprezy związane z pasterstwem po obu stronach polsko-słowackiej granicy. Zaplanowano widowiska folklorystyczne, pokazy, prelekcje i warsztaty pokazujące codzienne życie pasterzy i działalność pasterską. Szlak Kultury Wołoskiej będzie przebiegał przez cały obszar polsko-słowackiego pogranicza. Różnorodność zaplanowanych wydarzeń oraz ich lokalizacja zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej, zapewni dotarcie do wielu wspólnot lokalnych oraz do turystów.

Szczegółowe informacje o podpisanych projektach dostępne są https://pl.plsk.eu/documents/15954/175577/Lista+zatwierdzonych+projekt%C3%B3w+1+o%C5%9B+priorytetowa.pdf/25b0ea72-806d-4383-9df6-5d74a2c79973 (pkt. 13 i 19)

 

 
Źródło informacji: MR, PAP

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: