“Jan III Sobieski polski król w Wiedniu” wystawa Muzeum Belvedere/Wiedeń

Król Jan III Sobieski powrócił do Wiednia. Po raz pierwszy zagraniczne muzeum prezentuje wystawę o życiu i dokonaniach Jana Sobieskiego, który zapisał się w świadomości Austriaków zwycięstwem nad wojskami tureckimi w 1683 r. Ekspozycja w Pałacu Zimowym w Wiedniu jest okazją do poznania Sobieskiego nie tylko jako wodza, ale też jako zwykłego człowieka – ojca, męża oraz pasjonata nauki i mecenasa sztuki. Wystawę współorganizują cztery polskie rezydencje królewskie: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie.
Porträt Jans III. zu Pferd, um 1704
© Warschau, Königsschloss – Museum
Öl auf Leinwand

Pyzel (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) prezentują prawie 100 dzieł sztuki, które tworzą barwny obraz polskiego króla i epoki baroku. Kolejne części ekspozycji odkrywają przed zwiedzającymi niezwykłe życie Jana Sobieskiego: jego szlacheckie pochodzenie i drogę na tron, światopogląd i obyczajowość ukształtowane przez kulturę sarmacką, umiłowanie sztuki i królewski mecenat artystyczny, fascynację nauką i wsparcie dla ówczesnych badań, a także historyczne zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem, dzięki któremu polski król zasłynął na całym świecie. Na wiedeńskiej wystawie zobaczymy jednak nie tylko wielkiego wodza, ale też kochającego ojca i oddanego męża – rodzinne portrety i miłosne listy do Marii Kazimiery przybliżą odbiorcom Sobieskiego, jakiego dotąd nie znali.

W tym samym czasie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie można oglądać niezwykły portret króla Jana III Sobieskiego. Obraz pochodzi z kościoła na Kahlenbergu w Wiedniu, skąd ponad 330 lat temu polski król wyruszył na swoją zwycięską bitwę.

 

Informacje praktyczne:

Tytuł wystawy: Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu

Czas trwania: 7 lipca – 1 listopada 2017 r.

Miejsce: Winterpalais | Pałac Zimowy w Wiedniu

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10:00-18:00, piątki w godz. 10:00-21:00

Wstęp: 9 EUR

KONTAKT:

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Konrad Pyzel | kurator wystawy

tel. +48 22 544 27 21

tel. kom. +48 785 905 729

e-mail: m. kpyzel@muzeum-wilanow.pl

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: