Jest to najważniejszy program kulturalny, jaki został przedstawiony do tej pory przez Meksyk w Polsce. 28 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się inauguracja wystawy „Frida i Diego Rivera. Polski kontekst.” Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń – tym wystawy, pokazy filmowe, pokazy gastronomiczne, teatr, wykłady i kursy w 7 miastach Polski. Jest to przykład współpracy pomiędzy instytucjami, firmami oraz artystami z Meksyku i Polski.
Wczoraj w Ambasadzie Meksyku odbyła się konferencja prasowa, w której Ambasador Meksyku, zastępca dyrektora Centrum Kultury ZAMEK oraz przedstawiciele innych instytucji w Polsce ogłosili program kulturalny „Frida Kahlo w Polsce 2017”.
Ambasador Meksyku podkreślił, że jest to najważniejszy projekt kulturalny, który przedstawił Meksyk w Polsce, nie tylko dlatego, że jest to pierwsza wielka wystawa prac Fridy Kahlo w Polsce, ale także z powodu bogatego programu równoległych wydarzeń, które odbędą się w 7 miastach Polski, z udziałem instytucji obu krajów.
Podczas konferencji prasowej poinformowano, że wystawa „Frida i Diego Rivera. Polski kontekst”, zostanie zainaugurowana 28 września w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Wystawa prezentuje prace obojga artystów z kolekcji Jacques i Natasha Gelman.
Część wystawy jest poświęcona polskiej fotografce – Bernice Kolko, która pozostawała w bliskich relacjach z Fridą i Diego. Będzie można również podziwiać dzieła artystki Fanny Rabel urodzonej w Polsce, która była uczennicą Diego Rivery, jak również prace, które były prezentowane podczas wielkiej meksykańskiej wystawy w Polsce w 1955 roku. To wyjaśnia „polski kontekst”, do którego nawiązuje tytuł.
Ambasador Alejandro Negrin wyjaśnił, że wielki projekt obejmuje równolegle szereg wydarzeń kulturalnych, które zostaną przedstawione w kilku miastach w Polsce:
- Wystawa fotografii „Frida i Diego. Niech żyje życie!”, która obejmuje prace wielkich fotografów, między innymi Edwarda Westona, Manuela Alvareza Bravo i Guillermo Kahlo. (Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków).
- Cykl filmowy „Meksyk Fridy Kahlo”, współorganizowany z Kinoteką Krajową Meksyku i Filmoteką Narodową w Warszawie (FINA). (Warszawa, Wrocław, Łodź, Kraków).
- Prezentacje multimedialne dużego formatu prowadzone przez uznanego wykładowcę Gregorio Luke. (Warszawa, Poznań, Łódź).








- Sztuka teatralna „Frida. Życie Sztuka Rewolucja”, autorstwa znanego reżysera i aktora Jakuba Przebindowskiego. W roli Fridy Kahlo wystąpi Martyna Kliszewska. (Warszawa).
- Kurs „Meksyk Fridy Kahlo” prowadzony przez ekspertów z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku (UNAM). (Warszawa).
- Festiwal Gastronomiczny „Kuchnia Fridy Kahlo”. (Poznań, Kraków, Łódź).
- Ołtarz Zmarłych poświęcony Fridzie Kahlo w Muzeum Etnograficznym w Warszawie i we współpracy z Muzeum Sztuki Ludowej Meksyku.
- Ambasada objęła honorowym patronatem wydanie książki pod tytułem „Frida Kahlo” wydawnictwa „Widnokrąg”. (Poznań).
- Wystawa faksymilnej edycji Kodeksu Boturini na Uniwersytecie Warszawskim.
Ambasador Meksyku podkreślił, że ten wielki projekt kulturalny jest częścią dynamicznego rozwoju stosunków Meksykańskich z Polską zwłaszcza, że w kwietniu br. prezydenci Enrique Pena Nieto i Andrzej Duda podpisali w stolicy Meksyku wspólną deklarację zatytułowaną „W kierunku partnerstwa strategicznego między Meksykiem a Polską”.
Program wydarzeń w poszczególnych miastach:


Źróło informacji i fot. materiały prasowe Ambasady Meksyku
KS