ATF, Filipiny inwestują w turystykę

Gospodarze tegorocznego forum turystyki ASEAN w Manili – Filipiny, coraz większy nacisk kładą na rozwój turystyki. Branża jest obecnie trzecim największym źródłem przychodów kraju i zaczyna być postrzegana jako jeden z ważniejszych motorów napędowych gospodarki. Podejmowane są nowe działania wspierające rozwój branży turystycznej. Rząd Filipin planuje wyasygnować także dodatkowe środki finansowe na rozwój sektora turystyki, w tym na rozwój bazy noclegowej, dofinansowanie regionów oraz promocję.

Na ATF 2016 TRAVEX zainstalowanych jest 460 stoisk wystawienniczych, obsługiwanych przez 150 osób z 13 regionów Filipin, na czele z Palawanem i Bohol.

Obecnie widoczne jest wzmożone zainteresowanie kupców z branży turystycznej, Filipinami jako istotną destynacją w ich ofercie. Świadczy ich liczna reprezentacja na tegorocznych targach. Zanotowano 10,9 % wzrost liczy gości odwiedzających Filipiny w 2015 roku (5,36 mln osób) w stosunku do 4,8 mln w 2014 r. Prawie połowa (49%) przybyszów pochodzi z Azji Północnej – Korei, Japonii, Chin, Hong Kongu i Makau. W tym najwięcej, aż 29% z Korei.

Na rynku ASEAN, Filipiny odnotowały także rekordową roczną stopę wzrostu w sektorze turystyki na poziomie 9,5% w 2015 roku, w stosunku do 7,8 % w 2008 roku. Tym samym jest to najlepszy wynik w okresie ostatnich siedmiu lat. Źródłem sukcesu są między innymi udane negocjacje w zakresie wzrostu ilości międzynarodowych połączeń lotniczych na Filipinach (w 2015 roku przybyło dodatkowo 75 połączeń). Także agresywna kampania reklamowa promująca transport morski spowodowała ponad 50% wzrost ilości przyjeżdżających tą drogą na Filipiny, w stosunku do roku 2009 (69.802 pasażerów w 2015r.).

Podczas uroczystej gali otwierającej ATF 2016 prezydent Filipin Benigno Simeon Aquino III uznał za naturalny wzrost zainteresowania swoim krajem na rynku turystycznym, wskazując na jego oczywiste i unikalne walory. Magnesem przyciągającym gości jest nieprzeciętna serdeczność i gościnność mieszkańców Filipin.

Arturo Boncato Jr. asystent sekretarza Departamentu Turystyki Filipin, w swoim wystąpieniu dla mediów poinformował, że jego kraj przygotowuje się do przyjęcia jeszcze większej liczby zagranicznych gości. Temu celowi służyć ma m.in. unowocześnienie infrastruktury komunikacyjnej, w tym budowa nowego międzynarodowego terminalu lotniska w Manili, który zostanie otwarty w 2018 roku. Także w odległych miejscowościach kraju zostaną wybudowane nowe międzynarodowe porty lotnicze, które umożliwią bezpośrednie połączenia lotnicze ze światem. Miałoby to też niebagatelne znaczenie w odciążeniu zatłoczonej stolicy Filipin Manili, będącej obecnie główną bazą tranzytową w kraju.

Zachętą dla odwiedzjących Filipiny ma być organizacja znanych imprez międzynarodowych, takich jak Madrid Fusion w Manili, Routes Asia (Drogi Azji) czy Branżowe Targi dla Nurków. Powtórzone zostaną popularne kampanie reklamowe jak “Visit the Philippines Again (VPA) 2016”, kusząca turystów do ponownego odwiedzenia Filipin specjalnymi ofertami turystycznymi, zniżkami na przeloty i hotele.

IMG_1861
FILIPINY, fot. DK

ASEAN Tourism Forum (ATF), 18-25 stycznia 2016, Manila, Filipiny

Tekst:  Dorota Kozioł

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: