Wielu turystów udających się do danego miasta, rozpoczyna planowanie podróży od sprawdzenia listy miejsc, które bezapelacyjnie warto odwiedzieć. Decydując się na Chojnice, atrakcje można znaleźć tak naprawdę na każdym kroku, a ich wspólnym mianownikiem jest fantastyczne nawiązanie do przeszłości. Zapraszamy na przegląd najciekawszych zabytków i lokalizacji, których nie można przegapić.
Niemal 40-tysięczne Chojnice, położone w zachodniej części Borów Tucholskich mają niejasną historię, ponieważ nie zachowała się na jej temat żadna istotna wzmianka. Pierwsza znana informacja pochodzi z 1275 roku, jednak oficjalnie przyjęło się, że prawa miejskie przyznano im przed 1320 rokiem. Na przestrzeni kolejnych wieków miasto przechodziło mnóstwo przemian i okresów rozwoju, dzięki czemu historia tego miejsca jest niezwykle bogata i różnorodna. Co jednak najważniejsze, wiele zabytków z ubiegłych stuleci zachowało się do dziś, dzięki czemu odwiedzający mają unikalną możliwość poznania dawnych losów okolicznych mieszkańców. Jeśli szukamy w Chojnicach atrakcji dla dzieci, również nie będzie z tym problemu.
Eksperymentatorium Chojnice – atrakcje dla dzieci
Od 2015 roku przy ulicy Józefa Piłsudskiego 30B w Chojnicach funkcjonuje „Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji”. Dzięki temu niezwykłemu miejscu przede wszystkim najmłodsi, ale także dorośli mogą obejrzeć kulturalne, sportowe i historyczne nawiązania do przeszłości regionu. Przedstawione wynalazki z poprzednich wieków, ale i nowinki technologiczne, które stworzono z myślą o ekologii, pozwolą dostrzec coś więcej w wydawałoby się normalnej codzienności.
Wizyta w Eksperymentarium to również znakomita okazja na poznanie dzikiej, lokalnej przyrody. Można tam zobaczyć rosiczkę, usłyszeć odgłosy zwierząt czy śpiew ptaków, które są stałymi bywalcami terenu Parku Narodowego Bory Tucholskie. Największe wrażenie sprawia jednak możliwość powrotu do przyszłości. Uczestnicy wystawy mogą się przenieść w czasie i cofnąć do początków historii Chojnic, stanąć oko w oko z prehistorycznym turem, poznać niesamowite historie czarownic czy wziąć aktywny udział w wyścigu z udziałem bojerów.
Największą zaletą chojnickiego Eksperymentarium jest jego różnorodność. Na miejscu można pogłębić swoją wiedzę i ciekawość z zakresu historii, przyrody, kultury i ekologii, dlatego odwiedzając Chojnice, atrakcje dla dzieci będzie bardzo łatwo znaleźć. Do tego organizowane są czasowe i cykliczne spotkania oraz prelekcje, np. w okresie ferii zimowych dla dzieci. Wszyscy chętni mogą także zapisać się na regularnie organizowane warsztaty z rękodzieła i innych dziedzin.
Brama Człuchowska w Chojnicach
Niegdyś do Chojnic prowadziły trzy bramy – Młyńska, Gdańska i Człuchowska. Do dziś zachowała się tylko ostatnia z nich i obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Zabytek został wybudowany w stylu gotyku pomorskiego na planie kwadratu przy wykorzystaniu cegieł. Posiada aż sześć kondygnacji, z czego niegdyś najważniejszą rolę pełniła pierwsza z nich, będąca częścią wjazdową. Znajdujące się w niej drzwi najprawdopodobniej prowadziły w przeszłości do pomieszczeń z urządzeniami służącymi do podnoszenia krat i mostu.
Z biegiem czasu Brama Człuchowska zmieniała swoje oblicze i pełniła inne funkcje, nie tylko obronne. W ciągu wieków zyskiwała na znaczeniu jako wieża obserwacyjna i miejsce gromadzenia arsenału, a później również jako więzienie dla osób, które posiadały obywatelstwo miejskie. Co ciekawe, na ścianach znajdują się wyryte inskrypcje, które są pamiątką po tym, jak wykorzystywano bramę w poprzednich wiekach. Na tym jednak nie koniec – znajdowała się w niej również dzwonnica kościołów protestanckich.
Obecnie Brama Człuchowska jest jedną z chętniej odwiedzanych atrakcji w Chojnicach, a to za sprawą obecnego tam Muzeum Historyczno-Etnograficznego. Znajdują się w nim liczne wystawy archeologiczne, etnograficzne, kulturalne i historyczne. Coś dla siebie znajdzie tam każdy – przedstawione są losy lokalnych mieszkańców z poprzednich wieków, ale także umiejętnie opisano niektóre chojnickie legendy. Przepiękne wystawy pozwalają na poznanie miejscowej historii i wydarzeń, które miały wpływ na rozwój miasta.
Baszta Kurza Stopka w Chojnicach
Doskonale zachowaną, choć na przestrzeni lat kilkukrotnie rewitalizowaną pamiątką po historycznych wydarzeniach Chojnic jest znajdująca się przy ulicy Podmurnej 3 Basza „Kurza Stopka”. Położona jest w południowo-zachodnim narożniku średniowiecznych murów miejskich, które same w sobie stanowią niezwykle ciekawą i przyciągającą atrakcję na weekend w Chojnicach. Największe wrażenie stanowią imponujące przypory od strony ulic sukienników, których zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie konstrukcji masywnych murów.
W przeszłości baszta spełniała nietypowe funkcje. Niegdyś jej elementem był wystający poza linię murów wykusz, który pełnił rolę latryny. Później jej przeznaczenie uległo wyraźnej zmianie – od czasów nowożytnych, aż do pierwszych lat powojennych baszta była użytkowana jako stadnina dla miejskich koni. W obliczu upływającego czasu i niechybnego nadszarpnięcia zębem czasu, w latach 80. XX wieku Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach podjęło decyzję o starannej rekonstrukcji.
W pierwszych okresach po rewitalizacji baszta pełniła rolę miejsca organizacji czasowych wystaw. Od 1984 roku z kolei dostępna jest tam Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej, którą mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają aż do dziś. Atrakcją jest niewątpliwie możliwość wycieczki po wszystkich zabudowaniach miejskich murów, a jeśli dodamy do tego możliwość poznania lokalnej historii, odwiedzenie tego miejsca staje się jednym z obowiązków podczas wizyty w Chojnicach.
Piękny stary rynek w Chojnicach
Podobnie jak w wielu innych miastach o bogatej historii w znajdziecie w Chojnicach atrakcje na weekend – najbardziej reprezentacyjnym miejscem jest stary rynek. Nie inaczej jest w Chojnicach – centralna część miasta jest kluczową lokalizacją dla wszystkich, którym zależy na poznaniu miejscowej architektury. Znakomite wrażenie, zwłaszcza w godzinach wieczornych sprawia nawiązująca do klasycyzmu fontanna z wykonanymi z brązu figurami kobiet. W celu uwydatnienia jej formy i stylu, z dostępnych 12 dysz wodnych wypływa różnokolorowa woda.
Na tym jednak stary rynek w Chojnicach rzecz jasna się nie kończy. Wielbiciele ludowego rękodzieła i regionalnych wyrobów mogą udać się do małej galerii przy rynku, która zachwyca samym wyglądem, ale także dostępnymi dziełami sztuki. Przechadzając się po rynku, nie sposób nie zwrócić uwagi na liczne, piękne kamienice ze starannie zaprojektowanymi fasadami. Widać na nich starania zmierzające ku ich odnowieniu, jednak niezależnie od tego, praktycznie każdy z budynków sprawia znakomite wrażenie.
Żaden rynek nie mógłby się obejść bez typowych dla takich miejsc restauracji, kawiarni czy innych lokali pozwalających na skosztowanie lokalnych specjałów. W okresie letnim można rozsiąść się w jednym z ogródków i podziwiać lokalną architekturę. Atrkacje w Chojnicach to organizowanena mejscu różnego rodzaju wydarzenia miejskie, które dodatkowo zachęcają turystów do odwiedzania każdego zakątka tego najbardziej reprezentacyjnego miejsca, a przy tym świetnej atrakcji na weekend Chojnicach.