Bari jest stolicą Apulii, malowniczej krainy położonej na południu Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Bari to miasto o wyjątkowej urodzie. Choć turystów w Apulii z roku na rok jest coraz więcej, można tutaj poczuć magię prawdziwych Włoch.
Bari co warto zobaczyć w tym mieście? Jest ono sporym miastem, liczącym prawie 350 tysięcy mieszkańców. To największe włoskie miasto nad wybrzeżem Adriatyku. Miasto ma bogatą historię. Osadę Barium założyli w III wieku p.n.e. starożytni Rzymianie. Gdy powstał port, miejscowość stała się ważnym ośrodkiem handlowym i zaczęła się szybko rozwijać. Później miasto wpadło w ręce Saracenów, od IX do XI wieku zalazło się w strefie wpływów Bizancjum, kolejne wieki to rządy Normanów, potem Francuzów. Nowe Bari powstało na początku XIX wieku na polecenie ówczesnego króla Neapolu Joachima Murata, szwagra Napoleona Bonapartego. Od 1860 roku miasto stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoskiego. Co warto zobaczyć w Bari?
Wspaniała dzielnica Murat
Wspaniała dzielnica Murat to nowa część Bari, nazwana tak na cześć Joachima Murata. Rozpościera się od dworca kolejowego do Starówki. To tutaj można odnaleźć nowoczesność. Wysokie kamienice, ekskluzywne sklepy, hotele o wysokim standardzie. Turysta zauważy m.in. sklepy z szyldami: Gucci, Prada, Polo Ralph Lauren… W Bari Murat znajduje się siedziba uniwersytetu oraz teatr, a także wiele urzędów. Dużo tu restauracji, kawiarni. Jest nowocześnie, ale i zielono, sporo parków i skwerów, fontanny, ławeczki, na których można wypocząć. Dzielnicę Murat łączy z Bari Vecchia deptak o długości 750 metrów. Mniej więcej w połowie drogi na Starówkę znajduje się Palazzo Mincuzzi z kolumnami i zdobieniami na fasadzie. To pierwszy dom handlowy w Bari, otwarty pod koniec lat 20-tych XX wieku.
Czego unikać w Bari?
Czego unikać w Bari? Na pewno nie warto szukać noclegu na południe od dworca Bari Centrale. Okolica jest mało ciekawa, na Starówkę, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki miasta, daleko. Noclegi są tutaj co prawda tańsze, ale standard pozostawia wiele do życzenia.
Bari – co zobaczyć? Jednym z najważniejszym zabytków stolicy Apulii jest Castello Normanno-Svevo, czyli zamek normańsko-szwabski. Znajdujący się na skraju historycznej starówki, jest największym świeckim zabytkiem w Bari. Do środka zbudowanego na planie czworoboku zamku prowadzi kamienny most nad suchą fosą. Zamek został zbudowany przez Normanów. W XV wieku znalazł się w rękach rodziny Sforzów. To tutaj w dzieciństwie i młodości mieszkała Bona Sforza, późniejsza żona Zygmunta Starego. Tutaj też spędziła królowa ostatni rok życia i tutaj zmarła. Dziś w zamku znajduje się muzeum,które przedstawia jego dzieje.
Strada delle OrecchietteTo uliczka w pobliżu zamku. Słynie ona z makaronu orecchiette, który wyrabiany jest wprost na ulicy przez mieszkanki Bari. To przysmak Apulii, turyści mogą zaobserwować suszący się na drewnianych ladach makaron, który następnie jest pakowany i sprzedawany.
Co jeszcze warto zobaczyć w Bari? Kolejnym zabytkiem, którego nie wolno pominąć, jest bazylika św. Mikołaja. Właśnie w bazylice znajduje się Mauzoleum Bony Sforzy. Bazylika w Bari jest największym na świecie sanktuarium św. Mikołaja z Miry. Jej budowę rozpoczęto w XI wieku. W fasadzie kościoła podziwiać można portal udekorowany postaciami ludzkimi i zwierzęcymi. Bazylika jest trójnawowa, nawę główną przecinają trzy łuki rozporowe, co w kościołach romańskich jest rzadkością. Prezbiterium zakończono trzema absydami. W środkowej absydzie znajduje się pomnik królowej Bony, ufundowany przez jej córkę, Annę Jagiellonkę. Po obu bokach modlącej się królowej stoją inne postacie. To wizerunki św. Mikołaja, patrona Bari, oraz św. Stanisława, patrona Polski. W mieszczącej się pod ołtarzem głównym krypcie bazyliki spoczywa ciało św. Mikołaja.
Po lewej stronie od wejścia do bazyliki znajduje się inny ciekawy zabytek, mały trójnawowy kościółek św. Grzegorza. Tuż przy nim stanął spiżowy pomnik świętego Mikołaja.
Zbudowano ją na miejscu bizantyjskiej katedry na przełomie XII i XIII wieku. Poświęcony świętemu Sabinowi kościół to również zabytek architektury romańskiej. Relikwie św. Sabina, pierwszego patrona miasta, znajdują się w ołtarzu głównym. Zachwyca biała fasada katedry z umieszczoną wysoko rozetą. Kościół podzielono na trzy nawy. Oddzielają je dwa rzędy kolumn z arkadami. Na podłodze w nawie głównej podziwiać można mozaikę powielającą kształt rozety, która została umieszczona w fasadzie.
Noclegi w Bari – gdzie warto nocować?
Noclegi Bari – gdzie warto nocować? Wszystko zależy od zasobności portfela turysty oraz jego preferencji. Jeśli stawiamy na wysoki standard, warto przyjrzeć się ofercie hotelowej w dzielnicy Murat. Jeśli zaś chcemy poczuć klimat dawnego południa, zdecydowanie należy poszukać noclegu w Bari Vecchia, czyli na historycznym Starym Mieście. Kwatery prywatne o dobrym standardzie da się znaleźć w samym sercu miasta, w pobliżu bazyliki św. Mikołaja. Noclegi we Włoszech i w Bari również mają różne ceny i różny standard.
W Apulii jest wiele niesamowitych i pięknych miejsc. Odwiedzając stolicę Apulii, warto o tym pamiętać. Jednym z piękniejszych miejsc jest niewątpliwie Polignano a Mare. Można tutaj dojechać z Bari pociągiem, podróż trwa około 20 minut. W tej urokliwej miejscowości znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż, wciśnięta pomiędzy wysokie ściany skał. Cala Lama Monachile, bo taką nazwę nosi plaża, to miejsce zdobiące foldery o Apulii, wizytówka południowych Włoch. Godna uwagi jest biała zabytkowa starówka miasteczka z wąskimi uliczkami pełnymi uroku.
Bari i okolice – co zobaczyć? Nie można być w Apulii i nie pojechać do Alberobello. To jedynie około 50 km na południe od Bari. Alberobello to stolica trulli, małych białych kolistych domków o dachach w kształcie stożka. Na szczycie dachu najczęściej umieszczano krzyż lub inne symbole. Domki zbudowane zostały z kamienia, przy czym murarze ie stosowali żadnej zaprawy. Domki trulli znajdują się także w innych miejscowościach na południu Włoch, jednak w Alberobello jest ich najwięcej, zabudowane są nimi całe uliczki. W wielu domkach można dziś nabyć pamiątki z Apulii, gdyż znajdują się w nich małe sklepiki. Kompleks trulli w Alberobello wpisany został na listę UNESCO.
Monopoli, Ostuni, Trani, półwysep Gargano to kolejne urokliwe miejsca w Apulii, wzbudzające powszechny zachwyt. Kto raz tam pojedzie, zakocha się w tej zachwycającej krainie i z pewnością będzie chciał tam jeszcze wrócić.
Niezwykły labirynt uliczek
Każdy, co zobaczył w Barii labirynt uliczek, nie zapomni tego widoku. Na pewno warte uwagi jest stare miasto, czyli Bari Vecchia. Starówka to miejsce, gdzie najlepiej i najłatwiej odnaleźć klimat południa. Niezwykły labirynt wąskich uliczek w Bari zachwyca, przez uchylone drzwi domów wprost z ulicy można zajrzeć do wewnątrz. W środku widać małe pomieszczenia, niebogato urządzone, przed domami bardzo często siedzą mieszkańcy. Wynoszą z domów krzesła wprost na ulicę, by porozmawiać z sąsiadami. Pełno tam maleńkich i urokliwych knajpek, pizzerii, sklepików z pamiątkami. Nikomu nie przeszkadza, że nad głowami powiewa pranie, suszące się na małych balkonikach pierwszego piętra. W oknach pełno kwiatów, a na małych placykach, gdzie łączą się uliczki, straganiarze zachęcają do kupna owoców. Starówka Bari jest miejscem kultowym, gdzie czas jakby się zatrzymał. Nowoczesność do innych fragmentów miasta już zaczęła się wkradać.