Lwów jest bezpiecznym miejscem i zachęca do współpracy biznesowej- Rostyslaw Zamlynskyj

Obwód lwowski jest bezpiecznym miejscem zarówno dla turystów, jak i biznesu. Żyjemy w pokoju i jesteśmy nastawieni na współpracę. Myślę też, że pod względem bezpieczeństwa w kontekście terrorystycznym, jesteśmy bardziej bezpiecznym miastem niż Paryż, czy inne miasta Europy. Zdajemy też sobie sprawę, że w zakresie infrastruktury, wiele jeszcze mamy do zrobienia. I pracujemy nad tym – powiedział Rostyslaw Zamlynskyj, pierwszy zastępca przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
  • Naprawa istniejących dróg, oraz naprawa i budowa mostów kwestią priorytetową. Nowy przetarg na drogę Krakowiec – Brody

Na terenie obwodu lwowskiego jest ponad 14 tys. km dróg, z tego około 8 tys. km to drogi o nakryciu twardym. Kwestią priorytetową dla tego regionu, jest naprawa istniejących dróg i budowa oraz naprawa mostów. Niedawno zakończono remont drogi Kijów – Czop; Lwów – Sokal w kierunku Łucka, oraz wiele innych tras. Rozpoczęta jest naprawa drogi ze Lwowa do Tarnopola. Kolejne są w planach. W tej chwili trudno mówić o budowie nowych dróg, a naprawie tych które są. Następnie, w ramach koncesji zostanie zrealizowana, planowana od dawna autostrada Krakowiec – Brody. Prawdopodobnie, w tym celu zostanie zapowiedziany przetarg i zostanie wybrany nowy wykonawca. Prace te powinny być realizowane w przyszłym roku.

Po wyremontowaniu drogi do Sławska, w ubiegłym roku na sylwestra we Lwowie, nie było ani jednego wolnego pokoju w hotelach. W tym roku, spora część pokoi też jest już zarezerwowana.

  • Rozwój agroturystyki oraz ogromny potencjał uzdrowiskowy obwodu lwowskiego

Obwód Lwowski aktywnie współpracuje z przedstawicielami z branży turystycznej. W ramach współpracy transgranicznej, prowadzone są seminaria i szkolenia dla przedsiębiorców, zainteresowanych agroturystyką. Na terenie obwodu Lwowskiego jest wiele uzdrowisk i zasobów naturalnych, które wykorzystujemy w zabiegach rehabilitacyjnych. Godne polecenia są miasta Truskawiec,  Morszyn i Karpaty. Są to najczystsze ekologicznie miasta na Ukrainie.

Niespełna 100 km od polskiej granicy, w Truskawcu znajduje się znana na całym świecie klinika prof. Władimira Kozyavkina. Rehabilitacji poddawane są tu dzieci cierpiące na porażenia mózgowe, osoby wymagające intensywnej terapii, po ciężkich urazach i wypadkach oraz postępującymi przykurczami mięśni. https://kobietawswiecie.pl/?p=3699

  • Fuji, Bader i polska firma zajmująca się hodowlą oraz dystrybucją sałaty do sieci McDonald’s inwestują na Ukrainie. 1800 nowych miejsc pracy

Obwód lwowski otwarty jest na inwestorów z zagranicznym kapitałem. W tym roku zainwestowała tu japońska firma Fuji. Jest też polska firma, zajmująca się hodowlą i dystrybucją sałaty do sieci McDonald”s w całej Europie. Kolejna bardzo ważna inwestycja, to firma Badrer, która zajmuje się produkcją siedzeń samochodowych. Do końca roku, ma być uruchomiona nowa hala produkcyjna, która zapewni 1800 nowych miejsc pracy.

  • Redukcja kolejek na przejściach granicznych. Internetowa karta dla osób przekraczających granice. Zasada jednego okna dla przewozów towarowych. Uruchomienie pociągu Przemyśl – Lwów

Lwów i obwód lwowski są bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów. Niestety, wielu turystów zniechęca się ogromnymi kolejkami na przejściach granicznych. Jest to problem, który był poruszany posiedzeniu Komisji Międzyrządowej. Zaproponowano kilka rozwiązań, które mają wpłynąć na poprawę sytuacji. Po pierwsze, padła propozycja, aby wspólnie przeprowadzać kontrole graniczną, przez stronę polską i ukraińską. Istnieją przejścia, na których takie rozwiązania funkcjonują i sprawdziły się. Po drugie uruchomienie nowych połączeń kolejowych. Ustalenie limitów czasowych. Jest to jednak, sprawa perspektywy krótkoterminowej. W perspektywie długoterminowej, mamy nadzieję, że tych granic nie będzie – powiedział Rostyslaw Zamlynskyj.

Planowana jest rozbudowa istniejących przejść granicznych i otwarcie nowych. Przejście graniczne Malhowice – Niżankowice, szacynkowo może być otwarte w roku 2018/2019. Strona ukraińska ma dużą nadzieję, na udzielenie kredytu w wysokości 100 mln EUR, przez Rząd Polski dla rozwoju infrastruktury granicznej Ukrainy. Blisko 70% tej kwoty, ma być skierowana na rozbudowę infrastruktury na terenie obwodu lwowskiego.

Na stronie obwodowej administracji państwowej, można na bieżąco śledzić ile jest chętnych, aby przekroczyć granice w konkretnym momencie. Zakładane są takie rozwiązania, jak internetowa karta dla osób przekraczających granice. Jeżeli chodzi o transport ładunków, to wdrażana jest zasada jednego okna. Przewozy towarowe będą odprawiane w ciągu 30 minut. Duża uwaga będzie też skupiona na zaangażowaniu kolei. Jakieś 20 tys. młodych Ukraińców studiuje w Polsce i jeśli będą mogli przekraczać ganicie pociągami, znacznie to rozluźni kolejki na przejściach granicznych.

Przed Bożym Narodzeniem, zostanie uruchomiony pociąg Przemyśl – Lwów.

  • Kwota 6 mln UHA na rozwój turystyki aktywnej. Trasy rowerowe

Współpraca z przedstawicielami branży turystycznej w dużej mierze skupiona jest tez na tworzeniu nowych atrakcji dla turystów aktywnych. W tym celu zostały uruchomione wagony kolejowe dla rowerów, które niemal zawsze są pełne. Ukraina pokłada duże nadzieje w tym, aby istniejące trasy rowerowe w Polsce, miały swoją kontynuacje w Ukrainie. I właśnie takie projekty mogą być zgłaszane do udziału w programie Polska-Białoruś-Ukraina. Dla tych potrzeb, przeznaczone jest 6 mln hrywien i jest to najwyższa kwota, jaka została do tej pory na taki cel przeznaczona.

  • Architektura dla biznesu

Ukraina utkana jest zabytkami architektury, świadczącymi o historii tego kraju. W samych Lwowie znajduje się 25% wszystkich zabytków w kraju. Wiele z nich wymaga naprawy na różnych poziomach, a co za tym idzie, ogromnych nakładów finansowych. Obwód lwowski pozyskuje środki finansowe na ten cel z trzech źródeł. Po pierwsze, z budżetu państwa, po drugie z Międzynarodowej Pomocy Technicznej, oraz oferując je biznesowi. Przedsiębiorca, który weźmie udział w renowacji takiego obiektu, może wykorzystać go, jako obiekt infrastruktury turystycznej.

W ramach reformy decentralizującej, lokalne budżety też uzyskały więcej środków na renowację zabytków. Prace będą realizowane w zależności od priorytetów określonych przez mieszkańców.

Program Współpracy Transgranicznej, jak ocenił Rostyslaw Zamlynskyj jest dobrym mechanizmem finansowym, który angażuje we współprace organizacje rządowe, instytucje pozarządowe i mieszkańców żyjących po obu stronach granicy. I jest wiele dowódów na to, że nic, ani nikt, nie będzie w stanie sprawić, że się pokłócimy – poiedział Rostyslaw Zamlynskyj.

___________________________________________________________________________

Informacje pochodzą z konferencji prasowej we Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Konferencji przewodniczył Rostyslaw Zamlynskyj – pierwszy zastępca przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Uczestniczyli Natalia Tabaka – zastępca szefa Departamentu Turystyki – naczelnik Wydziału Turystyki i Kurortów, Olga Sywak – szef Stosunków Gospodarczych i Inwestycji Zagranicznych, oraz delegacja dziennikarzy z Polski.

Przy okazji, pozwolę sobie wspomnieć, że dziennikarze z Polski, wcześniej spotkali się mieście Przemyśl – na styku wschodniej i zachodniej kultury, skąd wyruszyli, aby poznać obwodu lwowskiego smak.  A  już od  grudnia, z Przemyśla rusza pociąg do samego Lwowa.

Dorota Kozioł Komarnicka

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: