„Korona Himalajów” – APEL do miłośników gór i wysokogórskiej wspinaczki

Fundacja Aleja Gwiazd Sportu oraz środowisko wspinaczkowe Trójmiasta zwracają się z ogromną prośbą o finansowe wsparcie przygotowania i zamocowania tablic na „Koronie Himalajów” – rzeźbie przestrzennej, upamiętniającej osiągnięcia Polaków w Himalajach, która zajmuje poczesne miejsce w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.


Tabliczki upamiętniające wejścia na Dhaulagiri na pomniku „Korona Himalajów” we Władysławowie

Rzeźbę tworzy 14 płyt skalnych symbolizujących 14 ośmiotysięczników. Na trzech płytach umieszczone już zostały tablice opisujące wybitne dokonania Polaków na poszczególnych szczytach. W tym roku chcielibyśmy uzupełnić brakujące tablice na jedenastu „szczytach” – co jest sprawą coraz bardziej palącą. „Korona Himalajów” budzi ogromne zainteresowanie osób odwiedzających w ciągu roku Władysławowo i Aleję Gwiazd Sportu – jest to blisko milion ludzi z różnych stron Polski ale także Europy.


Tabliczki upamiętniające wejścia na Dhaulagiri na pomniku „Korona Himalajów” we Władysławowie

Podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby, w 2014 r., Reinhold Messner – powiedział:

„Nie znam na świecie miejsca, gdzie tak pięknie i godnie zostali uhonorowani himalaiści”.

Tablice, które mają zawisnąć na każdym z symbolicznych szczytów opisują największe sportowe wyczyny polskich himalaistów – m.in. pierwsze polskie wejścia, poprowadzenie nowych dróg, zdobycie szczytów zimą, samotne wspinaczki, zjazdy na nartach ze szczytów. Rzeźba, opatrzona zwięzłą informacją – kogo i dlaczego upamiętnia – spełnia także ogromną rolę edukacyjną i wychowawczą wśród wielopokoleniowych rzesz bywalców Alei Gwiazd.


Tabliczki upamiętniające wejścia na Dhaulagiri na pomniku „Korona Himalajów” we Władysławowie

Liczymy na solidarność Ludzi Gór, to działanie służy zachowaniu pamięci o heroizmie naszych Kolegów na najwyższych szczytach. Spodziewane koszty zamocowania ponad pięćdziesięciu tablic z tzw. bezpiecznego szkła to kwota dwadzieścia tysięcy złotych.

Prosimy o dokonywanie wpłat na konto Fundacji Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie w Banku Millennium:

78 1160 2202 0000 0000 5363 4192 z dopiskiem „Korona Himalajów”

Prezes Fundacji Aleja Gwiazd Sportu – Jerzy Szczepankowski

Klub Wysokogórski „Trójmiasto” – Michał Kochańczyk

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: