Dymarki Świętokrzyskie Zapłoną Już Po Raz 52

Słynne Dymarki w Nowej Słupi mają już ponad pół wieku tradycji. 11 sierpnia zapłoną one już po raz pięćdziesiąty drugi. Głównym punktem programu Dymarek będą jak co roku inscenizacje oraz próby  rekonstrukcji procesu produkcji żelaza starożytną metodą, prowadzone niezależnie przez kilku eksperymentatorów.

Odbędą się one na terenie Centrum Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi w dniach 11 – 12 sierpnia.    

Ciekawostką dymarkową jest doroczna kartka pocztowa i okazjonalny stempel przygotowany przez Pocztę Polską właśnie z okazji Dymarek.  Podczas Imprezy takie kartki pocztowe będą sprzedawane i każdy może taką ostemplowaną kartkę wysłać do znajomych. Kartki i stemple z Dymarek od kilkudziesięciu lat są zbierane przez filatelistów na całym świecie i traktowane jako kolekcjonerski rarytas. ROT finansuje zarówno wydanie tej kartki pocztowej jak okolicznościowego stempla – informuje dyrektor biura zarządu ROT WS, Małgorzata Wilk –  Grzywna.   

W tegorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele Stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcją historyczną. Są to m. in. Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania, Foederati i Dagome z Łodzi, grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec oraz wielu indywidualnych rzemieślników. Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane dużym, barwnym korowodem z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych z Rynku w Nowej Słupi do CK-A w dniu 10 sierpnia o godzinie 21.00 – mówi dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich z Nowej Słupi i główny organizator Dymarek, Piotr Sepioło.

Dwudniowa impreza zgromadzi według organizatorów około 30 tysięcy gości. W tym roku organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek i atrakcji. Poszerza się także grono organizatorów, bo poza Gminą Nowa Słupia w tej grupie jest także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatu Kieleckiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego i Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża.

Oprócz pokazów rekonstrukcyjnych i wytopu żelaza organizatorzy zadbali także o wymiar rozrywkowy całej Imprezy. Podczas 52. Dymarek  w Nowej Słupi odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem prawie 100 podmiotów wykonawczych z całego województwa Świętokrzyskiego, którzy zaprezentują się w kategorii: solistów, zespołów tanecznych, zespołów pieśni i tańca oraz kapel. Specjalnie dla nich przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbędzie się kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Nie zabraknie oczywiście gwiazd muzyki pop, dla których powstanie tradycyjnie duża scena pod lasem.

– Gwiazdami z tym roku będą zespoły: Dżem, Power Play, Tacy Sami, Pozytywnie Nakręceni i wyczekiwany przez wielu fanów… Sławomir  – zapowiada dyrektor Sepioło.
– Jeśli ktoś chce się dowiedzieć kim byli starożytni mieszkańcy naszego regionu, co uprawiali na polach, co hodowali, co jedli, jak się ubierali, czym się zajmowali w wolnych chwilach, jak żyli 2000 lat temu zapraszamy na Dymarki – dodaje  wójt Gminy Nowa Słupia, Andrzej Gąsior.

Żrdódło informacji: http://tv.swietokrzyskie.travel/

Fot. K.Pęczalski, A.Kowalska, Atchowum ROT WŚ 

/KS/

You May Also Like

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: