Dyson będzie produkował samochody elektryczne. Wybuduje fabrykę w Singapurze

Dyson potwierdza plany wprowadzenia na rynek swojego pierwszego samochodu elektrycznego w 2021 roku.Liczący 400 osób zespół projektuje pojazd w kampusie Dyson na terenie lotniska Hullavington w Wielkiej Brytanii.Uruchomienie specjalnego zakładu produkcyjnego w Singapurze zostało zaplanowane na rok 2020.

Dyson poinformował, że zarząd spółki zatwierdził decyzję o budowie pierwszej zaawansowanej fabryki aut Dyson w Singapurze. Specjalny dwupoziomowy zakład produkcyjny zostanie oddany do użytku w 2020 roku.
 
Projekt podkreśla międzynarodowy charakter działalności Dyson. Na początku tego roku Dyson ogłosił, że zainwestuje 200 mln GBP w nowe budynki i ośrodki testowe w swoim kampusie na lotnisku Hullavington w Wielkiej Brytanii. Firma kontynuuje warte 2,5 mld GBP inwestycje w nowe technologie na całym świecie.
 
W liście do pracowników Dyson Jim Rowan, dyrektor generalny firmy, napisał: 
Coraz liczniejszy zespół Dyson ds. projektów motoryzacyjnych czyni duże postępy w nowoczesnych hangarach na lotnisku Hullavington w Wiltshire, gdzie zainwestowaliśmy 200 mln GBP. Oczywistym celem jest teraz szybkie przejście do etapu produkcji i montażu.
Decyzja o tym, gdzie ulokować produkcję, nie była łatwa. Aby osiągnąć założone cele, przy jej podejmowaniu należało uwzględnić kwestie takie jak łańcuchy dostaw, dostęp do rynków czy dostępność pracowników posiadających wiedzę specjalistyczną. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że zarząd Dyson podjął decyzję o ulokowaniu naszej pierwszej fabryki aut w Singapurze. Zgodnie z planem budowa rozpocznie się w grudniu, a zakończy w 2020 roku.
 
Wśród czynników, które zadecydowały o wyborze Singapuru, warto wymienić naszą silną obecność w tej lokalizacji oraz wykwalifikowany zespół pracowników. Ponadto Singapur oferuje dostęp do szybko rozwijających się rynków, jak również rozległy łańcuch dostaw i wykwalifikowaną siłę roboczą. Singapur charakteryzuje się względnie wysokim poziomem kosztów, ale jednocześnie dynamicznym rozwojem i szerokim zastosowaniem nowych technologii. Dlatego naszym zdaniem jest to odpowiednie miejsce do produkcji pojazdów wyposażonych w zaawansowane technologie, takich jak nasz samochód elektryczny.
 
Dyson rozpoczął swoją działalność w Singapurze 11 lat temu, kiedy to niewielki zespół inżynierów podjął się zaprojektowania naszych szybkich elektrycznych silników cyfrowych. Od tamtego czasu bardzo się rozwinęliśmy. Obecnie zatrudniamy w Singapurze 1100 osób i wyprodukowaliśmy tam ponad 50 milionów szybkich silników cyfrowych marki Dyson.
 
Nasze zespoły badawczo-rozwojowe w centrum technologicznym w Singapurze oraz w zaawansowanym centrum produkcyjnym dysponują bogatą wiedzą specjalistyczną i godnie reprezentują firmę Dyson. Singapur to klucz do naszego rozwoju w przyszłości, w związku z czym planujemy podwoić liczbę pracowników w tej lokalizacji. 
 
Dyson ma globalne spojrzenie na tworzenie i dostarczanie najnowszych technologii. Ta decyzja to dobra wiadomość dla naszych wyjątkowych zespołów w Wielkiej Brytanii i Singapurze. To dla firmy Dyson ekscytujący i przełomowy projekt, w którym czynimy szybkie postępy. Dziękuję Wam za Wasz wkład w realizację naszych planów. Jim.
 
Dyson w Wielkiej Brytanii 
 
W ciągu ostatnich pięciu lat łączna liczba pracowników w Wielkiej Brytanii wzrosła 2,5-krotnie do 4800. Niegdysiejsze lotnisko wojskowe w Hullavington zatrudnia już zespół liczący 400 osób, a w jego rozwój zainwestowano 200 mln GBP.
Kampus na lotnisku Hullavington jest zlokalizowany w pobliżu kampusu Dyson w Malmesbury, gdzie firma zatrudnia ponad 4000 osób oraz gdzie mieści się Instytut Technologiczny Dyson. W ramach Instytutu Dyson zainwestował 31 mln GBP w szkolnictwo wyższe z myślą o uzupełnieniu niedoboru inżynierów na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Czteroletnie studia są bezpłatne, kończą się uzyskaniem dyplomu i obejmują podstawy inżynierii na pierwszym i drugim roku.  Z kolei na trzecim i czwartym roku wykładana jest elektronika i mechanika. Równolegle studenci wykonują płatną pracę w ramach zespołu badawczo-rozwojowego Dyson, opracowując prawdziwe produkty we współpracy z czołowymi inżynierami i naukowcami.
 
Dyson w Singapurze
 
Obecnie Dyson zatrudnia 1100 osób w swoim nowym centrum technologicznym w Singapurze w Parku Naukowym I (Science Park One) oraz w zaawansowanym centrum produkcyjnym w Parku Zachodnim (West Park), gdzie firma produkuje 21 milionów silników rocznie na autonomicznych liniach produkcyjnych. Dyson korzysta ze swojej singapurskiej kadry wysoko wykwalifikowanych inżynierów i naukowców, którzy opracowują najnowsze technologie Dyson, jak również z wiedzy specjalistycznej w dziedzinie robotyki i oprogramowania.
Nowy zakład produkcyjny będzie opierać się na zdobytym w Singapurze doświadczeniu Dyson w dziedzinie zaawansowanych silników i baterii, jak również specjalistycznej wiedzy singapurskich pracowników w zakresie badań i rozwoju, zaawansowanej produkcji i automatyzacji oraz łańcucha dostaw. O wyborze lokalizacji zdecydowały następujące czynniki:
 • Bliskość i dostęp do szybko rozwijających się rynków.
 • Łatwy dostęp do łańcucha dostaw zaawansowanych materiałów i komponentów.
 • Dostępność wysoko wykwalifikowanych inżynierów i naukowców.
 • Zaawansowane możliwości produkcyjne. 
Dodatkowe informacje
Dyson
 • We wrześniu 2017 r. Dyson ujawnił, że od 2014 r. pracował nad samochodem elektrycznym.
 • Dyson kontynuuje realizację swojego wartego 2,5 mld GBP długofalowego programu inwestycji w nowe technologie i obecnie zatrudnia 4450 inżynierów i naukowców na całym świecie.
 • Dyson stale zwiększa nakłady inwestycyjne na swoje rozmaite programy tworzenia konkurencyjnych baterii, a liczba inżynierów i naukowców pracujących nad technologią półprzewodnikową Dyson podwoiła się w ostatnich dwunastu miesiącach. W ostatnich trzech latach Dyson ponad dwukrotnie zwiększył nakłady inwestycyjne na rozwój swoich baterii. Firma odważnie stawia czoła zasadniczym wyzwaniom w dziedzinie technologii magazynowania energii oraz komercjalizuje rozwiązania dla przyszłych produktów Dyson.
 • Obroty Dyson za 2017 r. wzrosły rok do roku o 40% do poziomu 3,5 mld GBP. Zysk (EBITDA) wzrósł o 27% do poziomu 801 mln GBP. 73% wzrostu Dyson wygenerowała Azja, podczas gdy Europa kontynentalna rozwijała się w tempie 21%, a obie Ameryki w tempie 19%.
 • Dyson wyprodukował ponad 100 milionów produktów, a moce przerobowe osiągnęły rekordowy poziom 80000 maszyn dziennie. Firma ma globalny łańcuch dostaw i obecnie montuje swoje produkty w Singapurze, Malezji i na Filipinach.
 • Instytut Technologiczny Dyson mieści się w kampusie Dyson w Malmesbury, a jego celem jest zniwelowanie niedoboru wykwalifikowanych inżynierów w Wielkiej Brytanii. Obecnie trwa nabór na 2019 rok. Czteroletnie studia są bezpłatne, kończą się uzyskaniem dyplomu i obejmują podstawy inżynierii na pierwszym i drugim roku.  Z kolei na trzecim i czwartym roku wykładana jest elektronika i mechanika. Równolegle studenci wykonują płatną pracę w ramach zespołu badawczo-rozwojowego Dyson, opracowując prawdziwe produkty we współpracy z czołowymi inżynierami i naukowcami.
 • Kampus Dyson w Malmesbury został stworzony przez Jamesa Dysona i Chrisa Wilkinsona 23 lata temu, a obecnie udostępnia inżynierom Dyson 129 laboratoriów i miejsce do przeprowadzania testów.
Singapur
 • Czwarty rok z rzędu Singapur został uznany najdroższym miastem na świecie w rankingu Economist Intelligence Unit.
 • Według wskaźnika rozwoju społecznego (ang. Human Development Index, HDI) Organizacji Narodów Zjednoczonych, który mierzy stopień rozwoju poszczególnych krajów w oparciu o oczekiwaną długość życia, jakość szkolnictwa i dochód narodowy per capita, Singapur jest 5. najwyżej rozwiniętym krajem świata (źródło). Ponadto według MFW Singapur ma również 3. najwyższy wskaźnik PKB per capita, wyprzedzając takie kraje jak Szwajcaria, Brunei i Hong Kong.  
 • Według Transparency International Singapur jest 6. najmniej skorumpowanym krajem na świecie. Według Banku Światowego Singapur ma 2. najwyższy wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej.
 • Stopa bezrobocia w Singapurze wynosi około 2,2% i jest niższa niż w Szwajcarii (3%), Niemczech (3,8%), Wielkiej Brytanii (4,4%) i od średniej unijnej (9%).
 • Obligacje rządowe Singapuru jako jedne z niewielu na świecie mają rating AAA agencji Moody’s, S&P i Fitch. Singapur ma dwustronne umowy handlowe z Chinami, Indiami, USA i Unią Europejską. 
Dyson-NTU Studio
 
27 sierpnia Dyson oficjalnie otworzył Dyson-NTU Studio przy Kolegium Inżynieryjnym Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU). Dyson-NTU Studio to pierwsze kampusowe studio inżynieryjne Dyson w Azji. Kurs w ramach studiów pierwszego stopnia jest współprowadzony przez partnerów studio i zapewnia studentom kierunków inżynierskich na NTU dostęp do zaawansowanego sprzętu służącego do tworzenia prototypów produktów, by mogli urzeczywistniać swoje wizje. Przy tworzeniu wynalazków i realizacji projektów studenci będą mogli skorzystać z mentoringu inżynierów Dyson. Cieszymy się również z faktu, że studio będzie mogło zostać wykorzystane do innych celów, takich jak dyskusje branżowe, warsztaty naukowe, technologiczne, inżynierskie i matematyczne (STEM) oraz oceny pracowników.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: