Edukacja morska oknem na świat

Już ponad 20 tysięcy gimnazjalistów wzięło udział w edukacyjnych rejsach realizowanych ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku od 2010 roku. Ten wyjątkowy w skali Europy Program, to przykład udanej współpracy międzysektorowej.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od 2010 roku na zlecenie prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody.

“Pokazując takie radosne, rekreacyjne oblicze sportu zachęcamy do aktywności nawet te dzieciaki, które nie odnajdują się w rywalizacji. Żeglarstwo pokazuje, że sukces to nie koniecznie najlepszy wynik, ale właśnie współpraca i stopniowe rozwijanie umiejętności” – mówi Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich.

Choć sezon zakończył się sztormem na Bałtyku, zdecydowanie należał do udanych. Na wiosnę wystartował konkurs “How do we see the Baltic Sea” – do którego zaproszona została młodzież z krajów nadbałtyckich. Konkurs realizowany był w ramach wydarzeń Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. “Możemy być dumni, że Gdańsk wyszedł z tak wartościową inicjatywą zaangażowania młodzieży w międzynarodową dyskusję na temat potencjału regionu” – podkreśla Krystyna Wróblewska, kierownik Biura Współpracy Zagranicznej Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Przykład Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku pokazuje jak duży potencjał wychowawczy i edukacyjny ma żeglarstwo. “Rozmawiamy z nauczycielami, którzy przez kolejne lata wypływają z uczniami w rejsy i wiemy, jak istotnym uzupełnieniem zajęć szkolnych jest tych kilka godzin spędzonych na wodzie. Dlatego planujemy rozwijać edukację morską i obserwować jak kolejne tysiące młodych ludzi wchodzą w dorosłość czerpiąc z bogatego morskiego dziedzictwa Gdańska” – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami są – Ferrero Polska, w ramach programu Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

www.programedukacjimorskiej.pl

facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej

Źródło informacji: PAP, Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: