European Strategic Intelligence and Security Center: ostatni moment na sekularyzację Turcji i jej członkostwo w UE

European Strategic Intelligence and Security Center, think tank specjalizujący się w gromadzeniu i analizie źródeł danych z zakresu bezpieczeństwa, geopolityki i gospodarki, opublikował artykuł na temat budzącego wiele kontrowersji referendum konstytucyjnego, które ma się odbyć w najbliższym czasie w Turcji.

 

Przesunięcie “wektora cywilizacji”

Proponowana w referendum koncentracja władzy w rękach prezydenta pociągnęłaby za sobą przesunięcie „wektora cywilizacji” w kierunku innym, niż ten wyznaczony przez twórcę nowoczesnej Turcji, prezydenta Kemala Atatürka. Autorzy zauważyli, że mimo ryzyka, takie destabilizujące posunięcie mogłoby zachwiać stabilną sytuacją kraju, a nawet doprowadzić do buntu w społeczeństwie, ci, którzy dopuszczają taką możliwość są albo uciszani, albo demonizowani i przedstawiani jako mający powiązania z grupami terrorystycznymi i Gülenistami. Autorzy artykułu zauważyli również, że jednym z powodów, dla których prezydent Erdogan tak spieszy się w kwestii zmian w konstytucji są coraz liczniejsze problemy, z jakimi boryka się turecka gospodarka.

Dla prezydenta sprawą o szczególnym znaczeniu jest poszerzenie zakresu swoich uprawnień zanim gwałtownie obniżające się standardy społeczne i gospodarcze doprowadzą do poważnego spadku jego poparcia w kraju, co może skutkować rozłamem i wywołać niepokoje społeczne.

“W obliczu kruchej fasady demokracji Turcji, której zaprzeczeniem są stanowiska autorytarne i zmasowana propaganda na rzecz referendum, UE nie powinna zaakceptować pozytywnego wyniku referendum, ponieważ oznaczałoby to pośrednią zgodę na przejście na system autorytarny w kraju oraz na represje dysydentów w Turcji” – oświadczyły Genovefa Etienne i Claude Moniquet z ESISC.

Link do opublikowanej 11 kwietnia pełnej wersji artykułu: http://www.esisc.org/publications/briefings/11814

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP, ESISC

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: