Festiwal światła, muzyki i pomysłów w Sydney.

Australijskie Sydney tonie w kolorach i muzycznych dźwiękach.  Ponad 90 instalacji świetlnych oświetla to miasto w ramach corocznego Festiwalu Vivid Sydney (Żywe Sydney). Artystyczne projekcje można zobaczyć na znanym na świecie moście Sydney Harbour Bridge, budynku Opery Sydney i w innych miejscach w całym mieście. Vivid Sydney oficjalnie rozpoczęło 27 maja i będzie trwało do 18 czerwca 2016 r.

Vivid Sydney to największy na świecie festiwal światła, muzyki i pomysłów. Ponad 150 artystów z 23 krajów stworzyło instalacje świetlne i projekcje w ponad ośmiu okręgach Vivid Sydney na całym terenie miasta Sydney. Vivid Sydney obejmuje także 195 koncertów na żywo i ponad 500 mówców w ramach dyskusji i forów Vivid Sydney.

Vivid 2016 at the Royal Botanic Gardens
Royal Botanic Gardens

Premier Rządu Nowej Południowej Walii, Mike Baird w dniu otwarcia powiedział: “Tysiące osób odwiedziło dziś Sydney, by zostać świadkami zdumiewającego momentu włączenia świateł w ramach Vivid. Przez najbliższe 23 nocy najbardziej znane obiekty zostaną oświetlone w symfonii kolorów i ruchów, która przyciągnie gości z całego świata. Vivid to festiwal twórczy dla odbiorców na całym świecie, a o jego popularności świadczy 1,7 milionów gości, którzy odwiedzili zeszłoroczny festiwal”.

Vivid Sydney 2016, Opera House, Lighting The Sails, Songlines. 26/5/2016 Photo Credit - James Horan/Destination NSW
Opera House, Photo Credit – James Horan/Destination NSW

W tym roku Vivid Sydney będzie opiewać kulturę autochtoniczną Australii w ramach projekcji Songlines przedstawionej na żaglach ikonicznego budynku – Opery Sydney. Spektakularna animacja prezentuje twórczość sześciu artystów aborygeńskich o następujących nazwiskach: Karla Dickens, Djon Mundine OAM, Reko Rennie, Gabriella Possum Nungurrayi, Donny Woolagoodja i zmarłego Gulumbu Yunipingu. Songlines zostały zorganizowane wspólnie przez Destination NSW i Operę Sydney i zwracają się bezpośrednio do duchowości i kultury australijskich Aborygenów, pokazując połączone systemy własności i szlaki handlowe, które splotły się na tle czasu i odległości, Ziemi i nieba.

Vivid Sydney 2016_Circular Quay_CREDIT Destination NSW_AW1961
Circular Quay

Wraz z innymi głównymi projekcjami 3D wyświetlanymi na fasadzie Muzeum Sztuki Współczesnej Australii i Budynku Celnicy, Sydney zostanie pokazane jako węzeł sztuki twórczej, z najnowszymi na świecie technologiami i projektami, które stworzą imponujące pokazy światła.

Teatr Wodny Smoka Laserowego w Zatoce Darling Harbour zaprezentuje pierwszy na świecie ekran wodny zamontowany na 13-metrowym ramieniu robotycznym unoszącym się wysoko nad pięćdziesięciu sześcioma fontannami. Teatr Wodny Smoka Laserowego zawiera cztery ekrany wodne z pokazami wideo, na których tancerze będą poruszali się w rytm muzyki napisanej przez The Presets. Gości zachwyci 40 fontann pionowych o wysokości 20 m, szesnaście fontann ruchomych o wysokości 25 m, dwadzieścia dyszy ogniowych o wysokości 15 m i dziesięć potężnych laserów. Inna premierowa prezentacja w Zatoce Darling Harbour umożliwi gościom zeskanowanie i wyświetlenie ich twarzy na ekranie wodnym, dzięki zastosowaniu technologii Intel RealSense™.

Znana na całym świecie Zatoka Sydney zostanie zaprezentowana światu za pomocą projekcji na moście Sydney Harbour Bridge, zawierającej 1640 rurek świetlnych z ponad 72 000 pojedynczymi diodami oraz 6700 samodzielnych diod w 140 zestawach, stanowiących część instalacji Dress Circle (Okrąg Ozdabiania), która pozwoli odwiedzającym na sterowanie iluminacją mostu Sydney Harbour Bridge. Promy w Zatoce Sydney również zostaną oświetlone taśmami diodowymi o długości prawie 1480 m, które podświetlą ich rejs po zatoce.

Vivid Sydney zorganizuje w całym mieście Wycieczkę Świetlną Vivid, rozpoczynając w budynku Opery Sydney, prowadzącej przez Królewskie Ogrody Botaniczne świętujące swą 200. rocznicę powstania i dalej po nabrzeżu do Walsh Bay. Iluminacje i pokazy pojawią się w Martin Place, Darling Harbour i w Australijskim Narodowym Muzeum Morskim i pierwszej scenie wewnętrznej Vivid w galeriach w dzielnicy biznesowej Sydney. Tereny Parku Centralnego i Parku Chatswood przekształcą się także na żywe nocne place zabawy, jak również Zoo Taronga, gdzie latarnie zaprezentują zagrożone gatunki, by świętować 100. rocznicę Zoo.

Vivid Sydney 2016 Central Park Destination NSW
Central Park

Dyrektor generalna Destination NSW i Główna Producent Vivid Sydney, Sandra Chipchase oświadczyła: “Vivid Sydney ponownie pokazało w ramach programu Vivid Light zachwycające światowe premiery techniczne i artystyczne. Nasz największy do tej pory program Vivid Sydney zaprezentuje imponujący zestaw imprez muzycznych, począwszy od punk rocka aż po światowe gwiazdy, z zapowiadającymi się dobrze miejscowymi talentami, legendami kabaretowymi i innymi muzykami. Dopasowaliśmy do tego zróżnicowany program osób wyłaniających się ponad trendy społeczne, którymi są: Jenji Kohan, Spike Jonze, Beau Willimon i Margaret Zhang, a które wezmą udział w dyskusjach i forach Vivid Ideas. Vivid Sydney 2016 stanowi prawdziwe święto innowacji i talentów twórczych”.

Vivid Sydney 2016, Clr Quay, I love You. Photo credt - James Horan / Destination NSW
I love You Photo – James Horan

W ramach programu Vivid Music organizatorzy zapowiedzieli wyjątkowy wyczyn didżeja, którego podejmie się międzynarodowej sławy ikona muzyki pop Boy George, dnia 12 czerwca 2016 r. w Cafe Del Mar w jednej strefie Vivid Sydney, Darling Harbour. To jedyny występ Boy George’a w roli didżeja w całej Australii.

Vivid Sydney jest własnością i jest zarządzane i realizowane przez Destination NSW – agencję turystyczną i ds. imprez administrowaną przez Rząd. W 2015 r. impreza przyciągnęła 1,7 milionów widzów i przyniosła wpływy do miejscowej gospodarki w postaci ponad 63 milionów dolarów wydanych przez odwiedzających ją gości.

Źródło informacji: PR Newswire, PAP

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: