Filipiny – Cordillera, tarasy ryżowe, mumie

Filipiny, jak na archipelag tysiąca wysp przystało, mają wiele do zaoferowania. Można się tutaj wylegiwać na białym, delikatnym i rozgrzanym promieniami słońca piasku. Można słuchać szumu oceanu, podziwiać najpiękniejsze na świecie rafy koralowe lu wybrać się na wycieczkę do Banaue, aby podziwiać spektakularne i sięgające nieba tarasy ryżowe. Można też spotkać wesołych i pozytywnie nastawionych do życia ludzi lub pogadać z mumią, i to nie byle jaką.
Filipiny – tarsay  ryżowe  
Cordillera

Cordillera, to jeden z 17 regionów Filipin. Położony w północnej części wyspy Luzon. Obejmuje on obszar największych pasm górskich w kraju. Jest przesiąknięty kulturą i wyjątkową roślinnością, co sprawia, że jest rajem dla turystów, biznesmenów i poszukiwaczy przygód. Ogromnych rozmiarów tarasy ryżowe zostały tu wykute w stromych zboczach gór przez lud Ifuago. Wzniesiono je na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmują powierzchnią 10360 km², czyli około 1/3 województwa mazowieckiego. Mają 2000 lat i wyglądają jak droga do nieba. W 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Tarasy ryżowe w Banaue

 

Wiszące trumny i mumifikcja ciał

Region znany jest też, a może i przede wszystkim z mumifikacji ciał. Mumie, które tu odnaleziono pochodzą sprzed 2000 r. p.n.e.! Odnaleziono je na początku lat XX. Przez około 70 lat nikt za bardzo się nimi nie przejmował, nie interesował, dlatego część z nich została wykradziona. Później rząd filipiński poczynił starania aby je odzyskać. Dziś są narodowym skarbem.

Wiszące trumny w Sagadzie
Wiszące trumny w Sagadzie

Sam proces mumifikacji był bardzo specyficzny i długi. Trwał od 6 miesięcy do 2 lat. Umarłego smarowano różnymi olejkami, miejscowymi ziołami. Wlewano w niego słoną wodę. Sadzano na krzesełku pod którym palił się ogień, a zwłoki ulegały powolnemu wędzeniu. Siadano przy zmarłym rozmawiano z nim i palono dużo tytoniu. Jedną z najbardziej znanych, jest mumia wodza Apo Annu, który zmarł 500 lat temu.

_____________________

Więcej informacji o Filipnach znajdziecie w naszych materiałach:

Teskt, Dorota Izaela Komarnicka

Fot,  Gubernatoria, archiwum autora

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: