Filipiny – informacje ogólne, gospodarka

Filipiny – informacje ogólne, gospodarka

Filipiny, oficjalnie Republika Filipin – państwo wyspiarskie w Azji Południowo-Wschodniej, położone na Archipelagu Filipińskim w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Swoimi granicami obejmuje 7107 wysp i atoli koralowych, z których tylko 860 jest zamieszkałych. Największe to Luzon, Mindanao, Mindoro, Samar, Negros, Palawan, Panay. Powierzchnia wszystkich lądów w Archipelagu Filipińskim wynosi 300,780 tys. km2.
78 grup etnicznych tylko na trzech największych wyspach

Na trzech największych wyspach: Luzon, Visayas i Mindanao mieszka więcej niż 78 grup etnicznych, posługujących się ponad 150 językami. Językiem narodowym jest filipiński, natomiast powszechnie używany jest język angielski. populacja Filipin wynosi ponad 101 mln mieszkańców i znajduje się na 12 miejscu pośród najbardziej zaludnionych państw świata. Społeczeństwo kraju tworzą głównie Filipińczycy (80% mieszkańców). Poza nimi jednolitą grupą są Chińczycy (10%). W zdecydowanej większości obywatele Filipin są katolikami (83% społeczeństwa). Przeciętny Filipińczyk jest otwarty na “kulturę zachodu” i nowoczesną cywilizację, dobrze włada językiem angielskim i jest religijny jak typowy mieszkaniec Dalekiego Wschodu.

Stolica na wyspie Luzon

Stolicą Filipin jest Manila, położona na wyspie Luzon. Jest kosmopolitycznym i tętniącym życiem megalopolis. Są tu zabytki, muzea, galerie sztuki, centra rozrywkowe. Jednakże tak jak we wszystkich stolicach państw rozwijających się, i tutaj występują kontrasty pomiędzy biedą a bogactwem. W nowoczesnym centrum Manili znajdują się wspaniałe biurowce, nowoczesne hotele, ekskluzywne sklepy, parkują luksusowe samochody, a na obrzeżach stolicy w slumsach mieszka biedota. Tutaj bogaty biznesmen i żebrak spacerują po tej samej ulicy.

 

Niepodległość państwa od 1946 roku

Archipelag Filipiński jest zamieszkany przez człowieka już od ponad 50 tys. Docierali tu m.in. przybysze z Półwyspu Arabskiego, dzisiejszych Chin Indii i Tajwanu. Europejczycy pojawili się na wyspach w 1480 r., wraz ze służącym Hiszpanom, portugalskim żeglarzem i odkrywcą Ferdynandem Magellanem, który przyłączył je do hiszpańskiego imperium. W 1565 r. Miguel Lopez de Legazpi zbudował pierwszą osadę – Villa de San Miguel, przemianowaną potem na Cebu a w 1571 r. założył dzisiejszą Manilę. W 1986 r. w wyniku powstania narodowego Filipińczycy na krótko odzyskali niepodległość w 1898 r. W wyniku wojny hiszpańsko-amerykańskiej na mocy traktatu paryskiego z 10 grudnia 1898 r. Filipiny włączono do terytoriów Stanów Zjednoczonych. W trakcie Drugiej Wojny Światowej, po ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach, 8 grudnia 1941 r. armia japońska dokonała udanej inwazji na archipelag, tracąc jednak swe wpływy po przegranej bitwie o Midway w czerwcu 1942 r. W lipcu 1946 r. Filipińczycy podpisali z Amerykanami traktat w Manili, w wyniku którego proklamowana została niepodległa Republika Filipin. Po odzyskaniu niepodległości kraj doświadczył jednak kilku burzliwych wydarzeń, które doprowadziły m.in. do obalenia dyktatury Ferdinanda w 1986, oraz drugiej rewolucji EDSA i obalenia prezydenta Josepha Estrady w 2001.

Sytem polityczny

Obecnie głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na okres 6 lat. Władza ustawodawcza przysługuje do 2-izbowemu parlamentowi (Kongresowi), który składa się z Senatu i Izby Reprezentantów. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent i powoływany przez niego rząd. Wymiar sprawiedliwości należy do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, sądów municypalnych oraz do sędziów pokoju. System prawny oparty na prawie hiszpańskim i anglo-amerykańskim. Akceptowane są postanowienia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, z zastrzeżeniami.

Gospodarka w przyszłością

Filipiny są drugą, za Chinami, najszybciej rozwijającą się gospodarką w Azji Pacyficznej o wzroście PKB wynoszącym 6,2 % (dane z 2014 r.). Stanowią jeden z siedmiu kluczowych rynków wschodzących na świecie w 2020 r. Zajmują drugą pozycję pod względem produkcji energii geotermalnej i czwartą pozycje w branży stoczniowej na świecie. Filipiny posiadają bogate złoża wielu surowców mineralnych. Do najważniejszych zaliczyć należy: miedź, kobalt, nikiel, srebro, złoto, rudy chromu, cynku, fosforyty, ropę naftową. Udokumentowano istnienie złóż ropy naftowej o łącznych zasobach 39 mln ton. Zajmują 23 pozycję pod względem złóż złota na świecie.

Filipiny położone są w tzw. „Pierścieniu Ognia – nieustabilizowanej, aktywnej sejsmicznie strefie brzeżnej Oceanu Spokojnego, związanej m.in. z Rowem Filipińskim, będącej miejscem częstych trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanicznych. Ale to właśnie im zawdzięczają swój bogaty, urodzajny krajobraz oraz jedną z największych na świecie różnorodność biologiczną. Wyspy takie jak Boracay i Palawan uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. 

RP.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: