Folkowe urodziny – małopolski festiwal od 9 do 18 lipca

Już jutro rozpoczyna się  jeden z największych festiwali folkloru w Polsce: Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem To już piąta, urodzinowa edycja. Do Myślenic przyjadą zespoły z najdalszych zakątków świata – będą tańczyć, śpiewać i prezentować swoją kulturę ludową. Wszystko we wspaniałej atmosferze przyjaźni, akceptacji i tolerancji dla kulturowych różnic.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to pierwszy w Polsce międzykulturowy festiwal, który w sposób świadomy i właściwie zaprogramowany realizuje działania związane ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacji (przekształceniami i przemianami) poszczególnych ich elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Organizowane od pięciu lat wydarzenie odbywa się w trzech małopolskich miastach, ze sceną główną w Myślenicach oraz scenami towarzyszącymi w Miechowie i Zawoi. W festiwalu udział bierze 10 zagranicznych zespołów i 4 polskie. W ramach imprezy odbywają się warsztaty rękodzieła ludowego, kiermasz sztuki ludowej, happeningi, otwarte warsztaty taneczne, plenerowe pokazy kinowe oraz spotkania podróżnicze i prezentacje muzyki etno.
Jakie atrakcje w tym roku przygotowali dla nas organizatorzy? Między 9 a 18 lipca w Myślenicach, Miechowie i Zawoi będzie można zobaczyć zespoły m.in. z Indonezji, Kolumbii, Zimbabwe czy Rosji. Wydarzenia festiwalowe koncentrują się przede wszystkim na szeroko pojętym etno – rozumianym i interpretowanym przez zróżnicowane działania. Będą plenerowe pokazy kina etnicznego, koncerty muzyki world, warsztaty rękodzieła, warsztaty taneczne, spotkania z podróżnikami, degustacje, korowód ulicami Myślenic, a od czwartku do niedzieli (12-15 lipca) koncerty plenerowe na Rynku w Myślenicach z udziałem zagranicznych zespołów pieśni i tańca oraz gości specjalnych m.in. Goorala, zespołu Wowakin i Sokół Orkiestra.
“To na co chciałbym zwrócić szczególną uwagę, to urodzinowa potańcówka, na którą zapraszamy w sobotę 14 lipca. Rynek w Myślenicach zamieni się w największy w Polsce taneczny parkiet, gdzie z okazji piątych urodzin festiwalu będzie można zatańczyć do folkowych przebojów grupy Wowakin. Potańcówkę poprowadzi zespół Woda na Młyn” – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem oferują atrakcje dla całych rodzin. Dziesięć festiwalowych dni to świetna okazja do tego, by bliżej przyjrzeć się nie tylko zagranicznej tradycji, ale także tym wartościom kultury ludowej, w które bogata jest Małopolska. Zadba o to w szczególności gospodarz festiwalu, czyli Zespół Pieśni i Tańca “Ziemia Myślenicka”.
Małopolskie Spotkania z Folklorem to nie tylko Myślenice. Koncerty odbywają się także w Miechowie i Zawoi. Festiwal organizowany jest przez Gminę Myślenice, a współfinansowany m.in. przez Województwo Małopolskie, Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego i firmę HR Navigator.
Szczegółowy program festiwalu dostępny na www.festival.myslenice.pl
 
Źródło informacji: Gmina Myślenice

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: