FRIDA I DIEGO. NIECH ŻYJE ŻYCIE! Wystawa fotografii w ramach wystawy Fridy Kahlo „Frida Kahlo i Diego Rivera; Polski kontekst”

W ramach wystawy fotografii  “FRIDA I DIEGO. NIECH ŻYJE ŻYCIE”, Ambasada Meksyku zaprezentuje galerię zdjęć ukazującą różne wydarzenia historyczne i polityczne, których Frida i Diego byli świadkami, chwile z dzieciństwa, miłość i śmierć. Wystawa zaprezentowana zostanie w kilku miastach Polski.  Zbiór ten gromadzi dzieła wielkich fotografów, takich jak: Edward Weston, Guillermo Kahlo, Manuel Álvarez Bravo, Peter Juley; Ansel Adams czy Leo Matiz. 
Frida i Diego, mat. pras.

Frida i Diego byli ze sobą prawie dwadzieścia pięć lat. Od ślubu w 1929 roku, aż do śmierci Fridy w 1954 ich związek był naznaczony licznymi rozstaniami i powrotami. Pobrali się dwa razy – po raz pierwszy 21 sierpnia 1929. Rozwiedli się w styczniu 1940 roku i 8 grudnia tego samego roku wzięli ślub ponownie. Z tego okresu pochodzą zdjęcia prezentowane na wystawie. Ich autorami są przyjaciele Fridy I Diego, m.in. Manuel Álvarez Bravo, Nickolas Muray i Edward Weston.

Frida Kahlo i Diego Rivera byli wyjątkową częścią meksykańskiego modernizmu. Poprzez sztukę oboje pokazali (burzliwą historię kraju budującego swoją tożsamość. Dziś są oni niewątpliwie jedną z najbardziej barwnych, żywych i zapadających w pamięć par XX wieku.

Można wyróżnić tu fotografię, która ukazuje ich relację z Trockim i André Bretonem. Przyjaźń z małżeństwem Rivera/Kahlo pozwoliła im na poznanie wyjątkowego Meksyku. Ten pierwszy, chociaż został zamordowany w Meksyku, to właśnie tu znalazł swój dom, a drugi zetknął się z surrealistycznym światem, czego wynikiem była jedna z najbardziej znaczących wystaw zrealizowanych we Francji: Mexique.

Wystawa obejmuje 50 zdjęć, które opowiadają historię związku Fridy i Diego oraz łączącej ich miłość. Zbiór ten gromadzi dzieła wielkich fotografów, takich jak: Edward Weston, Guillermo Kahlo, Manuel Álvarez Bravo, Peter Juley; Ansel Adams czy Leo Matiz. Ukazuje różne wydarzenia historyczne i polityczne, których byli świadkami, chwile z dzieciństwa, miłość i śmierć.

Wystawa fotograficzna ukazuje w porządku chronologicznym intymne aspekty życia tej szczególnej pary w ujęciu znakomitych artystów.

Ambasada Meksyku ma przyjemność zaprezentować ninijszą wystawę fotograficzną w ramach pierwszej i jedynej w Polsce wystawy Fridy Kahlo „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”, która odbędzie się w Poznaniu i potrwa od 28 września 2017 do 21 stycznia 2018.

Kuratorką poznańskiej wystawy  „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest dr Helga Prignitz-Poda.

Wystawa fotografii “Frida i Diego.Niech żyje życie!, zaprezentowana zostanie w takich miastach jak:

  • Wrocław: od 4 sierpnia do 22 września – Kino Nowe Horyzonty w ramach 17. MFF T-MobiIe Nowe Horyzonty
  • Warszawa: od 12 września do 15 października – Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Biblioteka na Koszykowej
  • Łódź: od 3 października do 3 stycznia 2018 – Muzeum Kinematografii 
  • Kraków: od 14 października do 5 listopada – ZPAF Gallery.
Więcej informacji na temat programu wydarzeń kulturalnych „Frida Kahlo w Polsce 2017”

Źrdóło informacji: Ambasda Meksyku

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: