Termin ten jest powszechnie używany w odniesieniu do związku, ale technicznie może odnosić się do każdego scenariusza, w którym kontakt nieoczekiwanie ustaje, w tym przyjaźni i relacji rodzinnych.
Ghosting – czym jest?
A więc ghosting – co to? Ghosting to stosunkowo nowy potoczny termin randkowy, który odnosi się do nagłego zerwania kontaktu z kimś bez ostrzeżenia lub wyjaśnienia. A więc co to jest ghosting? Nawet gdy osoba starająca się utrzymać kontakt z „duchem” wyciąga rękę, aby ponownie zainicjować kontakt lub uzyskać potwierdzenie zakończenia znajomości, spotyka się z ciszą. Jak widać, nazywa się to duchami, ponieważ polega na tym, że ktoś „znika”, jakby był duchem.
Kiedy już wiemy co to ghosting, warto nieco lepiej się mu przyjrzeć. Ghosting jest często oczywisty, ale może też być procesem stopniowym. Druga osoba może zacząć od „miękkiego widma”, w którym stopniowo minimalizuje kontakt przez pewien czas. Poniżej znajdują się niektóre wczesne oznaki, że możesz mieć do czynienia z duchem. Osoba taka:
- Regularnie wymiguje się od spotkania
- Z trudem podejmuje zobowiązania
- Nie lubi udostępniać danych osobowych
- Nie chce, wspólnych spotkań z przyjaciółmi lub rodziną
- Znika z mediów społecznościowych
- Rzadko odpowiada na SMS-y lub połączenia
- Rozmawia bez większego zinteresownia
Ghosting może również wystąpić w mediach społecznościowych. Polega na zerwaniu wszelkich kontaktów w mediach społecznościowych z inną osobą bez wyjaśnienia. Druga osoba może przestać się kontaktować, obserwować. „Ghost” może nawet zablokować kogoś na wszystkich platformach mediów społecznościowych. „Ludzie duchy” mogą posunąć się do tego, że dezaktywują lub usuwają swoje konta społecznościowe, aby uniemożliwić wszelki kontakt.
Różne przyczyny ghostingu
Ghosting – co to: ghosting jest często postrzegany jako niedojrzały lub pasywno-agresywny sposób na zakończenie związku. W innych przypadkach może to być nawet forma emocjonalnego znęcania się. Istnieją dwa główne powody, dla których dana osoba jest duchem dla innej osoby. Często jest to kombinacja tych dwóch czynników.
Po pierwsze, niektórym łatwiej jest (w każdym razie na krótką metę) zerwać kontakt niż szczerze powiedzieć o tym, dlaczego nie jest zainteresowany utrzymaniem kontaktu.
Osoba taka często chce uniknąć konfrontacji lub radzenia sobie z czyimiś zranionymi uczuciami. Po prostu przerywa wszelką komunikację i ma nadzieję, że sprawa zostanie szybko zakończona.
Po drugie, w dzisiejszych czasach dzięki randkom internetowym pojawia się coś, co może wydawać się nieskończonym wyborem. Ponieważ jest tak wiele możliwości, randkowicze online szybko kończą utrzymywanie relacji i przechodzą do innej osoby.
Jak można sobie wyobrazić (lub wiedzieć z własnego doświadczenia), duchy mogą mieć realny psychologiczny wpływ na pozostawioną osobę. Po nagłym zerwaniu kontaktu może pojawić się depresja wraz z poczuciem niskiej samooceny. Osoba ponownie analizuje w myślach swój związek i ostatnią rozmowę w poszukiwaniu możliwych znaków ostrzegawczych.
Ghosting jest z natury niejednoznaczny, ponieważ brakuje wyjaśnienia, dlaczego związek się zakończył. Dla osoby, która została porzucona, może doprowadzić do poczucia odrzucenia, winy, żalu i wstydu.
Osoba, która została odrzucona przez ducha, może zastanawiać się, co mówi o niej takie zachowanie. Ważne jest, aby pamiętać, że Ghosting mówi więcej o osobie, która zerwała kontakt, niż o osobie porzuconej.
Cykl „żałoby” może nie przebiegać dokładnie w ten sam sposób u wszystkich. Porzucenie często wyzwala powódź różnorodnych emocji. Myślenie „ta osoba nie tylko nie chciała się ze mną umówić, ale czy nawet nie zasługiwałem na wyjaśnienie” może sprawić, że ktoś poczuje się odczłowieczony i zdewaluowany. Często jest to bardziej bolesne, gdy jest to długotrwały związek. Wtedy pokonanie bólu może zająć trochę czasu.
Jak reagować na ghosting?
Unikanie łatwej drogi polegającej na zwyczajnym porzucaniu kogoś przyniesie korzyści obu stronom. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić kończąc związek, bez względu na to, jak długi lub krótki, jest traktowanie drugiej osoby tak, jak samemu chciałoby się być traktowany.
Przykłady wiadomości, jakie można wysłać by uniknąć ghostingu:
Hej, wydajesz się być naprawdę świetną osobą. Jednak nie czuję, żeby to jest między nami działało tak jak bym tego oczekiwał. Lepiej będzie, jeśli zakończymy naszą znajomość. Szanuję Twój czas i chciałem być szczery. Pozdrawiam serdecznie i trzymaj się.
Cześć, fajnie było cię poznać, ale zdecydowałem się zrobić sobie przerwę od randek. Nie chcę marnować twojego czasu. Chcę być wobec Ciebie uczciwy. Powodzenia we wszystkim.
Te wiadomości są krótkie, słodkie, szczere i informują o zakończeniu zwiazku. Dzięki temu można zasygnalizować, że nie chce się prowadzić długiej i przeciągającej się rozmowy. Możliwe, że w odpowiedzi otrzyma się negatywną lub bolesną reakcję od drugiej osoby. Jednak o wiele lepiej jest zakończyć związek po udzieleniu wyjaśnień niż całkowicie znikać z czyjegoś życia.
W wielu przypadkach Ghosting jest uważane za nieodpowiednią drogę, jaką podejmuje się podążyć, gdy próbuje się już z kimś nie rozmawiać. Zwłaszcza gdy kończy się w ten sposób poważniejszy, długotrwały związek. Istnieją jednak wyjątki. Można zastosować taki rodzaj zerwania kontaktu kiedy dalsza komunikacja może doprowadzić do czegoś gorszego lub nawet potencjalnie niebezpiecznego.
Sytuacje, w których Ghosting może mieć sens, to sytuacja, w której jednak z osób dowiaduje się, że partner jest w związku małżeńskim lub w innym związku. Innym przykładem może być to, że druga osoba wykazuje toksyczne cechy lub jej reakcja może być niebezpieczna dla kończącej relację. W takich przypadkach nie powinno się być winnym tej osobie wyjaśnienia nagłego zakończenia związku.
Jeśli ktoś czuje się nieswojo lub odnosi wrażenie zagrożenia przez kogoś w jakikolwiek sposób, należy pamiętać, że najlepiej jest podążać za instynktem. Można po prostu mieć złe przeczucia względem drugiej osoby. W takich przypadkach nie trzeba udowadniać, że ta osoba „zasłużyła” na porzucenie — Ghosting może być przydatnym sposobem samoobrony.
Jeśli dana osoba uważa, że w najlepszym interesie byłoby całkowite zerwanie kontaktu, nie powinna pozwolić sobie, aby poczucie winy powstrzymało ją od robienia tego, co jest dla niej dobre i co ostatecznie zapewni jej bezpieczeństwo.
Okiem psychologa – czym jest ghosting?
Okiem psychologa – ghosting co to znaczy? Termin „ghosting” dostał się do mainstreamu około siedem lat temu wraz z gwałtownym wzrostem popularności randek internetowych. Stał się rownież oficjalnym hasłem w słowniku Merriam-Webster w 2017 roku. Co ciekawe, termin ten był używany już w latach 90.
To stosunkowo nowy termin. Nikt zapewne kiedyś nie zastanawiał się co to znaczy ghosting. Jednak on istniał na długo przed erą cyfrową. Przykładu ghostingu można dopatrywać się choćby w powiedzeniu „Poszedł po bochenek chleba i nigdy nie wrócił”.
Dlaczego termin „ghosting” dostał się do mainstreamu dopiero w ciągu ostatniej dekady? Argumentem jest to, że randki online po prostu to ułatwiły.
Wraz z większą częstotliwością występowania „duchów” i większą liczbą osób, które mogły zrozumieć, że mają z nimi doczynienia lub same są nimi, termin ten został powszechnie przyjęty.