Droga do rezerwatu Głazy Krasnoludków jest bardzo dobrze opisana na mapach oraz oznaczona w okolicznych miejscowościach. Dzięki temu bez problemu można tam dotrzeć. Jadąc od strony Wrocławia trzeba obrać trasę na Świdnicę, Szczawno-Zdrój a następnie Kamienną Górę lub Mieroszów. Ze strony Czech trzeba kierować się na Wałbrzych lub Karpacz.
Jak najłatwiej dojechać do Głazów Krasnoludków?
Droga dojazdowa do rezerwatu jest typowa dla obszarów górskich, a więc obfituje w wiele wąskich odcinków i ostrych zakrętów. Warto przed pierwszą podróżą dobrze zapoznać się z jej przebiegiem. Do Głazów Krasnoludków można dotrzeć zarówno samochodem prywatnym, autokarem czy busem (dostępny jest parking dla przyjeżdżających), jak również transportem publicznym (od PKS w… trzeba dojść ok. 1,5 km).
Czy rezerwat można zwiedzać z dzieckiem?
Ze względu na to, że szlak żółty, którym można przejść rezerwat Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie, przebiega przez teren płaski i dość łatwy do pokonania, spokojnie można się do niego wybrać z dzieckiem. Drogi przystosowane są do poruszania się nawet wózkiem (dziecięcym czy inwalidzkim), co zdecydowanie ułatwia podróż nawet z maluchem. Pełna trasa to około 1,5 kilometra, co pozwala spokojnie przejść małemu podróżnikowi lub – w razie potrzeby – wziąć zmęczone dziecko na ręce. W rezerwacie Głazy Krasnoludków znajdują się miejsca odpoczynku, baza piknikowa i inne udogodnienia.
Sama trasa jest niezwykle atrakcyjna dla dzieci – można zabawić się w odgadywanie kształtów (w wielu przypadkach tylko wyobraźnia ogranicza czym będą, bo nie wszystkie są oczywiste!), przygotować mapę znajdujących się form i wspólnie je wyszukiwać lub wspólnie wymyślać historie dla każdego elementu. Motywem przewodnim spaceru po rezerwacie mogą być krasnoludki, ale jest to tylko jedna z wielu opcji.
Dzieci spokojnie mogą pokonać łatwą trasę wraz z opiekunami. Ze względu na ścisłą ochronę roślinności oraz form piaskowcowych konieczne jest przygotowanie dziecka na tą wizytę i wytłumaczenie jak się zachować. Do obowiązków rodziców i opiekunów należy pilnowanie, by malec nie schodził z wytyczonych ścieżek, nie dotykał elementów czy roślin. Warto zadbać, by dla dziecka była to wyjątkowa przygoda, której nie zapomni przez lata i będzie chciało wracać do rezerwatu Głazy Krasnoludków.
Co do zwiedzenia w okolicy rezerwatu?
Okolice rezerwatu Głazy Krasnoludków obfitują w wiele miejsc, które warto odwiedzić przy okazji wyprawy na ten szlak. Można wybierać z wielu propozycji zarówno dla osób, które chcą bardziej aktywnie spędzić czas na odkrywaniu nowych ścieżek, jak również pasjonatów sztuki sakralnej czy też wyjątkowych zabytków.
Co warto odwiedzić w okolicach rezerwatu Głazy Krasnoludków? Dla miłośników „szwędania” się po okolicy godną uwagi propozycją są Jaskinie Kochanowskie. To zaledwie 5 km w stronę Kamiennej Góry. Jest to jednak miejsce dzikie, które wymaga odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia. Położone są na ternie częściowo ogrodzonym. Na grotołazów czeka 6 jaskiń. Najdłuższe są połączone ze sobą Jaskinia z Filarami i Jaskinia Prosta. Wszystkie korytarze liczą łącznie 727 m, ale większość z nich wymaga odpowiedniego sprzętu, przygotowania i doświadczenia. Jeśli odwiedziny mają być w ramach spaceru, warto przygotować się na obejrzenie ich wyłącznie z zewnątrz. Jako, że teren jest dziki (brak wytyczonych ścieżek, wysokie trawy i krzewy itp.) może być utrudnienie w poruszanie się z dziećmi.
Natomiast w drodze do Jaskiń Kochanowskich warto zajrzeć do pobliskiego lasku i zobaczyć stary, prawdopodobnie średniowieczny, wykuty w piaskowcu, Stół Sądowy z 7 miejscami do siedzenia (bo trudno je nazwać krzesłami). Dojazd jest utrudniony i słabo opisany, brakuje również miejsc parkingowych w okolicy – dla niektórych może być to jednak atut, bo atrakcja turystyczna nie jest dzięki temu oblegana przez tłumy. Stół Sądowy nie ma związku z Głazami Krasnoludków, jest natomiast miejscem historycznym, gdzie skazywani byli zbrodniarze.
Z powyższą atrakcją łączą się Krzyże Pokutne, które były stawiane przez skazańców w miejscu popełnionego morderstwa, jako zadośćuczynienie za popełnione zbrodnie. W Kochanowie przy drodze (około 2 km na południe od Stołu Sądowego, 300 m na północ od Kościoła św. Mateusza) usytuowany jest datowany na wiek XIV-XVI. W okolicy można znaleźć jeszcze kilka takich krzyży, np. położony ok. 3,5 km od rezerwatu Głazy Krasnoludków, w miejscowości Krzeszówek, nieopodal stawu (po drodze warto nieco zboczyć do Gorzeszowa i zobaczyć 8-metrowej wysokości Czarcią Maczugę – tu można zatrzymać się na krótki postój, bowiem miejsce oferuje ogrodzone ławeczki i drewniany stolik idealny na piknik). Również w Krzeszowie (niecałe 2 km od tego w Krzeszówku) jest umieszczony kolejny krzyż pokutny. W tej miejscowości, pasjonaci turystyki sakralnej, mogą zwiedzić Europejską Perłę Baroku, w tym Pocysterskie Opactwo z Muzeum i Domem Gościnnym Opata oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. W Krzeszowie jest wiele miejsc, które warto zobaczyć dodatkowo, m.in. Krzeszowską Drogę Krzyżową powstałą w latach 1672-8 dzięki inicjatywie opata Bernarda Rosy. Kierując się dalej na północ można trafić kolejny krzyż pokutny, praktycznie na wjeździe do wsi Czadrów. Miłośnicy tego rodzaju atrakcji czy też kapliczek będą zachwyceni, bo po drodze jest ich mnóstwo.
Wracając zaś do tematyki głazów – po odwiedzeniu polskiego rezerwatu przyrody Głazy Krasnoludków, warto pojechać na czeską stronę Gór Stołowych. Tam znajduje się Adrspaskie Skalne Miasto. To około 8 km trasy pełnej zapierających dech w piersiach widoków bogatych w kolejne piaskowcowe formy. Od Gorzeszowa to około 20 km. Miejsce jest przystosowane do spaceru nawet z dziećmi (ale raczej starszymi), jak również przyjazne dla psów. Dla fanów bardziej wymagających tras godne polecenia są położone niecałe 4,5 km na południe od Ardspachu Teplickie Skały. To około 6 km, ale w terenie bardziej zmiennym i stromym – znajdują się tu schody prowadzące do dawnego Zamku Strzemię. Przemierzenie 300 stopni to nie lada wyzwanie!
Szlak w rezerwacie
Rezerwat Przyrody Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie to trasa licząca ok. 1,5 km. Prowadzi przez niego szlak żółty, który jest o niskim stopniu trudności, przez co dostępny dla każdego. Brak tu wzniesień, stromych podejść, nachyleń czy innych trudności terenowych. Początkowa część trasy jest równa, wybetonowana, dzięki temu jest idealna zarówno na samotne wędrówki, jak i dla rodzin z dziećmi czy z osobami niepełnosprawnymi, jak również dla rowerzystów. W górnej części rezerwatu droga jest miejscami stroma i może stanowić utrudnienie dla wymagających turystów. Tempo i czas przejścia drogi można dostosować do własnych możliwości i potrzeb. W przypadku trudności w podejściu w jakieś miejsce, można z niego zrezygnować. Dla zwiększenia atrakcyjności można wybrać drogę powrotną inną ścieżką – żeby raz obejrzeć głazy z dołu a raz z dołu. Jak widać warto wybrać się do Głazów Krasnoludków.