Grupa Emirates pomaga chronić dziką przyrodę i wrażliwe ekosystemy

  • Pustynny Rezerwat Przyrody w Dubaju i ośrodek Emirates One&Only Wolgan Valley chronią cenne ekosystemy i realizują koncepcję zrównoważonej turystyki.
  • Linie Emirates wspierają zrzeszenie United for Wildlife w walce z nielegalnym handlem zwierzętami i podpisały Deklarację z Buenos Aires w sprawie podróży i turystyki oraz nielegalnego handlu dziką fauną i florą Światowej Rady Turystyki i Podróży (WTTC).
  • W ramach programu dnata4good wspierane są badania przyrody i projekty rekultywacyjne w RPA.

Traktując poważnie swoje zobowiązania ekologiczne i promując ochronę dzikiej przyrody w różnych zakątkach planety, Grupa Emirates działa na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Zarówno Pustynny Rezerwat Przyrody w Dubaju, jak i ośrodek Emirates One&Only Wolgan Valley w Australii są odzwierciedleniem wieloletniego zaangażowania grupy w ochronę wrażliwych ekosystemów i wsparcia zrównoważonej turystyki na całym świecie. Obydwa chronią cenne ekosystemy i jednocześnie zapewniają niepowtarzalne wrażenia odwiedzającym z całego świata zgodnie z koncepcją zrównoważonej turystyki.

Pustynny Rezerwat Przyrody w Dubaju

Grupa Emirates finansuje działanie Pustynnego Rezerwatu Przyrody w Dubaju, pustynnego obszaru chronionego o powierzchni 225 km2 utworzonego na polecenie władz w 2003 roku. To największy teren wydzielony przez Dubaj pod jakąkolwiek inwestycję. Ma on za zadanie zachować wyjątkowe środowisko pustynne regionu dla przyszłych pokoleń. Rezerwat odgrywa ważną rolę w badaniach ekologicznych, a jego pracownicy aktywnie współpracują z miejscowymi i zagranicznymi uczelniami. Odkrycia i wyniki prowadzonych w nim badań pomagają zdobywać wiedzę na temat ekosystemu pustynnego i kontrolować jego równowagę, gromadzić dane naukowe dotyczące rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt żyjących na pustyni oraz chronić środowisko naturalne.

W rezerwacie prowadzone są także programy ochrony środowiska mające na celu odtworzenie populacji niektórych gatunków zwierząt występujących na terytorium ZEA takich jak gazela arabska, gazela piaskowa czy oryks arabski. Od momentu udanej restytucji antylop na terenie rezerwatu ich populacje znacząco się zwiększyły, w związku z czym opracowywane są plany przeniesienia części gatunków oryksa i gazeli do innych obszarów chronionych w regionie. Ponadto w tym roku do rezerwatu wpuszczono ponad 250 zagrożonych wyginięciem hubar arabskich, z których 25 zostało zaopatrzonych w nadajniki śledzące ich ruch i proces rozmnażania.

W 2018 roku rezerwat odwiedziło ponad 285 tys. turystów za pośrednictwem Arabian Adventures, różnych biur podróży współpracujących z Emirates oraz hotelu Al Maha Desert Resort. Na terenie rezerwatu organizowane są ekologiczne wycieczki na pustynię oraz akcje sprzątania pustyni współorganizowane przez Arabian Adventures. W 2018 roku rezerwat uzyskał status kandydata do wpisania na Zieloną Listę Obszarów Chronionych i Rezerwatów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), która została międzynarodowym standardem w zakresie najlepiej zarządzanych obszarów chronionych na świecie.

Emirates One&Only Wolgan Valley

Linie Emirates wspierają ochronę niezwykłej fauny i flory Australii od ponad 10 lat, prowadząc ośrodek Emirates One&Only Wolgan Valley w Nowej Południowej Walii. Obiekt jako pierwszy luksusowy ośrodek wypoczynkowy na świecie otrzymał międzynarodowy certyfikat neutralności węglowej wydawany w ramach nowozelandzkiego programu CarboNZero na podstawie całościowej analizy emisji gazów cieplarnianych. Ośrodek Emirates One&Only Wolgan Valley prowadzi także regularne badania w celu określenia szans i wyzwań związanych z ochroną zagrożonych gatunków. Oprócz tego trwają działania na rzecz przywrócenia roślinności i sadzenia drzew, co pomogło odtworzyć siedliska populacji ptaków niezbędne do ich przetrwania w dłuższej perspektywie.

Linie Emirates i ośrodek Emirates One&Only Wolgan Valley wspólnie sfinansowały prace nad aplikacją i stroną internetową WomSAT prowadzone we współpracy z University of Western Sydney, które mają pomóc badaczom określić możliwości ochrony wombatów. Wombaty są zagrożone przez świerzb – nieprzyjemną i często śmiertelną chorobę skóry, która atakuje największe zwierzęta Australii kopiące nory w ziemi. Aplikacja pozwala zapisywać przypadki zaobserwowania wombatów i kontrolować stan zdrowia ich populacji, a tym samym łatwiej leczyć osobniki chorujące na świerzb. Ponadto ośrodek Emirates One&Only Wolgan Valley inicjuje szereg innych projektów ochrony przyrody, na przykład projekt rekultywacji rzeki Wolgan, prowadzi program zwalczania chwastów i wspiera projekty badawcze prowadzone przez Western Sydney University.

United for Wildlife i Deklaracja z Buenos Aires

Od 2015 roku linie Emirates nieustannie wspierają działania zwalczające nielegalny handel zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego, który niesie zgubne skutki dla zagrożonych gatunków i środowiska w wielu częściach świata. W 2018 roku Grupa Emirates podpisała także Deklarację z Buenos Aires w sprawie podróży i turystyki oraz nielegalnego handlu dziką fauną i florą Światowej Rady Turystyki i Podróży (WTTC), która ma na celu promowanie walki z nielegalnym handlem dziką fauną i florą wśród miliarda podróżujących i współpracę ze społecznościami lokalnymi na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki, która zapewniałaby im utrzymanie przy jednoczesnej ochronie przyrody. WTTC i WWF opracowują wytyczne dotyczące wyeliminowania nielegalnego handlu dziką fauną i florą z łańcucha dostaw w turystyce.

Ponadto Grupa Emirates przyjęła politykę „zero tolerancji” wobec nielegalnego handlu zwierzętami i wprowadziła szkolenia dla pracowników, które mają pomóc im rozpoznać produkty odzwierzęce pochodzące z przemytu podczas transportu i kontroli ładunku. Linie Emirates odmawiają przewozu gatunków objętych zakazem handlu, trofeów myśliwskich oraz jakichkolwiek produktów powiązanych z nielegalnymi praktykami w zakresie handlu zwierzętami.

Wykorzystując rozpoznawalność swojej marki do zwiększenia świadomości na temat nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami, przewoźnik ozdobił cztery samoloty A380 wizerunkami zwierząt. Od tamtej pory samoloty wykonały blisko 6 tys. lotów, pokonały miliony kilometrów i odwiedziły 48 miast w 29 krajach, szerząc ważny przekaz na całym świecie i wywołując dyskusję na temat ochrony dzikiej przyrody.

Działania spółki dnata na rzecz ochrony zwierząt i środowiska

Niedawno spółka dnata i południowoafrykański Uniwersytet w Pretorii podpisały list intencyjny w sprawie wsparcia projektów badawczych i rekultywacyjnych prowadzonych przez uczelnię. Współpraca w ramach programu dnata4good ma na celu ochronę zwierząt i środowiska poprzez rozwój badań i szkoleń weterynaryjnych, zwiększanie świadomości i zaangażowania w ramach wolontariatu, a także podejmowanie niezbędnych działań związanych z opieką nad rannymi zwierzętami i ich powrotem na wolność. Inicjatywa będzie częściowo oparta na udziale pracowników, a jej celem jest ochrona delikatnej bioróżnorodności w RPA i zachowanie równowagi ekosystemów.

Sadzenie drzew ghaf

27 kwietnia pracownicy Grupy Emirates mieszkający w rejonie Meydan Heights (ZEA) wezmą udział w sadzeniu drzew ghaf (prosopis cineraria) w ramach wydarzenia organizowanego wspólnie z organizacją Goumbook. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia ochrony roślin występujących na pustyni, a zwłaszcza drzew ghaf. Ghaf to wiecznie zielone drzewo odporne na suszę, które rośnie w surowych warunkach pustynnych i stanowi wodooszczędny sposób na zazielenienie terenu. 

Czwartek, 25 kwietnia 2019 r. – Warszawa, Polska

/KS/

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: