Grupa Fiat Chrysler Automobiles (FCA) partnerem X Kongresu Kobiet

„Wszystkich praw! Całego życia!” – pod takim hasłem odbył się, 16-17 czerwca 2018 roku w Łodzi, jubileuszowy X Kongres Kobiet. 4 500 osób wzięło udział w 100 dyskusjach panelowych, spotkaniach, warsztatach oraz wykładach. Partnerem Kongresu Kobiet w wysiłkach na rzecz zapewnienia kobietom pełni praw po raz kolejny z rzędu była Grupa Fiat Chrysler 

W dniach 16-17 czerwca 2018 roku w Łodzi – podczas X Kongresu Kobiet – liczne grono uczestniczek i uczestników z całej Polski oraz dziewięciu innych państw Europy miało okazję dyskutować zarówno o historii kobiet oraz ich dążeniu do pełnej równości, jak również o tym, dlaczego droga do osiągnięcia tego celu jest tak kręta, a czas tak odległy.
 
Jubileuszowy Kongres – zorganizowany pod hasłem „Wszystkich praw! Całego życia!” – był doskonałą okazją, aby w ramach 23 Centrów Tematycznych (spotkań, paneli, warsztatów czy wykładów) poruszyć kwestie edukacji, kultury, zdrowia kobiet oraz prawa do odpowiedzialnego macierzyństwa. Dodatkowo – w związku ze zbliżającymi wyborami samorządowymi w Polsce – uczestnicy mogli porozmawiać o polityce, zwracając szczególną uwagę na aktywność obywatelską i społeczną.
 
Spotkania i debaty były także szansą na skonfrontowanie doświadczeń Polek z doświadczeniami kobiet z innych krajów. Dyskutowano o budowie społeczeństwa obywatelskiego, wzmocnieniu organizacji pozarządowych i o kobiecej.
 
W Centrum Społecznym szczególną uwagę skupiono na pracy zawodowej kobiet, m.in. jak wygląda zatrudnienie kobiet w dobie programu 500+ oraz czy kobiety mogą czuć niepewność w związku z formą zatrudnienia (prekariat, samozatrudnienie). W Centrum Duchowym Ewy Woydyłło paneliści dyskutowali m.in. na temat wolności i odpowiedzialności, z kolei w Centrum Przedsiębiorczości i Innowacyjności debatowano nad niezależnością ekonomiczną kobiet oraz poddano rozważaniom, czego warto się uczyć, aby mieć udaną karierę zawodową. W Centrum Patriotyzmu i Obywatelstwa zastanawiano się, „ile praw kobiet jest w prawie?”.
 
Nagrodę Kongresu Kobiet otrzymała Agnieszka Holland, a laudację wygłosiła Olga Tokarczuk.
 
W spotkaniach wzięła udział także Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, jak również członkini Rady Nadzorczej FCA Poland oraz prezydent Konfederacji Lewiatan.
 
Tegoroczne spotkanie odbyło się w Łodzi – mieście o bogatej „HERstorii”, mieście kobiet – w 100-lecie uzyskania praw kobiet do glosowania. W kongresie udział wzięły aktywistki z różnych środowisk z całej Polski – zarówno łódzkie włókniarki, jak i kobiety biznesu, akademiczki, polityczki czy feministki.
 
W trakcie tak ważnego dla kobiet wydarzenia nie mogło zabraknąć Grupy FCA – partnera wydarzenia, który od lat wspiera kobiety w spotkaniach pokazujących ich współdziałanie oraz akcentujących ich oczekiwania i dążenia. W tym roku FCA z prawie 100-letnią historią swojej działalności, przygotowała specjalną ekspozycję samochodów. Uczestniczki i uczestnicy Kongresu mogli podziwiać Alfę Romeo Stelvio i Fiata 500 Anniversario, ale także użyczonego przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie Fiata 508, wyprodukowanego w Polsce w 1938 roku.
 
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, z inicjatywy dr Henryki Bochniarz oraz prof. Magdaleny Środy, jako ruch społeczny, aktywizujący społecznie i politycznie kobiety w Polsce. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet, czyli zjazdu ponad 4 tys. kobiet z całego kraju. Obecnie Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną. W styczniu 2010 roku społeczny ruch został sformalizowany i powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet, które działa na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Dąży do zwiększenia aktywności i udziału kobiet w życiu publicznym, a zwłaszcza politycznym. Dostarcza kobietom wiedzy i kwalifikacji, które im to umożliwią.
 
 
Źródło informacji: FCA Polska
 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: