Ha Long Bay – Vietnam. Jeden z siedmiu cudów świata

Ha Long Bay – Vietnam. Zaliczona w poczet siedmiu cudów natury i wpisana na światową listę UNESCO zatoka Ha Long, jest unikatowym miejscem, które zachwyci najbardziej wytrawnych i wybornych podróżników, czy branżowców z sektora MICE, próbujących sprostać oczekiwaniom wymagających klientów. Będąc w Wietnamie, nie można jej pominąć, a najlepszym sposobem na poznanie jest rejs statkiem, co też w ostatnich czasach staje się coraz bardziej popularną formą podejmowania biznesu, poznawania oraz odpoczynku.

Wietnam, Ha Long Bay
Wietnam, Ha Long Bay. DKK ©

Zatoka 2000 wysp

Ha Long Bay zwana jest Zatoką 2000 wysp, choć w rzeczywistości jest ich nieco mniej. Wietnamczycy twierdzą, że doliczyli się 1969 – co jest dla nich szczególną wartością, pokrywającą się ze śmiercią Ho Chi Minha – uważanego przez wielu Wietnamczyków za ojca narodu, bardzo szanowanego i poważanego. 

Ciekawe jest te to, że większość z tych wysp ma swoją nazwę. Podobno jeden z rybaków opłynął je wszystkie, policzył i części z nich nadał imiona. Niektóre z nich są zamieszkane, a za wieloma z nich stoi jakaś legenda. Najbardziej rozpoznawalne są dwie małe wysepki, nazywane „walczącymi kogutami”. Z kolei wysepka Dinh Huong, przypominająca naczynie, w którym pali się kadzidło jest jednym z niepisanych symboli Ha Long Bay, a jej wizerunek znajduje się na banknocie o nominale 200 000 VND.

Ha Long Bay – Vietnam, DKK ©

Krajobraz, który dzisiaj możemy podziwiać w Ha Long Bay, na przestrzeni lat bardzo się zmieniał. Formować zaczął się jakieś 5000 mln lat temu, będąc początkowo głębokim morzem, później płytkim morzem, czy obszarem nabrzeżnym, dziś głębokość wód sięga maksymalnie 10 metrów, a powierzenia zatoki zajmuje 1500 km², co oznacza, że jest trzy razy większa od Warszawy.

Walka o zielone klejnoty

Z przekazów ustnych zrozumiałam, że wszystkie te 1969 wysp, to zamienione w skały perły, które zostały wyplute przez smoki, broniące Ha Long Bay przed najeźdźcami od strony morza. Z innych źródeł dowiedziałam się, że nie były to perły a szmaragdy. I szczerze mówiąc, ta wersja bardziej przypomina mi zatokę Ha Log.

Porozrzucane i piętrzące się wysoko nad lustrem wody strzeliste wysepki, wyglądają właśnie jak zanurzone w wodzie szmaragdy, pomiędzy którymi suną powoli przeogromne statki. Nie będę silić się na opis tego fenomenalnego widoku – gdzie każda z wsypek dodatkowo odbija się i mieni w lustrze wody – to po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Ha Long Bay – Vietnam, KS ©

Historia nie szczędziła jednak temu miejsca cierpienia. Myślę, że nie bez powodu powstały legendy o smokach, cała ta mitologia idealnie komponuje się z historią.

W starych zapisach znajdziemy informacje o wielkich bitwach nad rzeką Bach Dang, gdzie wojska wietnamskie odparły atak Chińczyków a następnie Mongołów. W pobliskiej Zatoce Tonkińskiej doszło też do rzekomych ataków na amerykańskie statki – co zapoczątkowało II wojnę indochińską.

 

Jaskinie i wioski na wodzie

Rejs po zatoce Ha Long B to także okazja do zwiedzenia jaskiń i grot. Wapienne skały, od milinów lat trawione wodą, wytworzyły wiele tajemniczych przestrzeni powietrznych, z których część jest dziś dostępna do zwiedzania i dzięki którym, możemy poznać historię tego miejsca. Procesy krasowe rozpoczęły się tutaj 20 mln lat temu. Najbardziej znaną jaskinią jest Sung Sot, która została odnaleziona przez Francuzów w 1901 roku i nazywana jest jaskinią niespodzianek oraz jaskinia Thien Cung zwana niebieskim pałacem, w którym wedle mitologi wietnamskiej miał wziąć ślub smoczy książę ze swoja wybranką May.

Ha Long Bay – Vietnam, KS ©

Pisząc o Ha Log i jaskiniach, nie sposób pominąć faktu, że Wietnam to kraj, który jest rajem dla miłośników jaskiń nie tylko w okolicach Ha Long Bay. Dla przykładu, w prowincji Quang Binh, w centralnej części Wietnamu znajdują się najpiękniejsze, najbardziej spektakularne i największe jaskinie na świecie, jak chociażby: Paradise Cave, Phong Nga Cave,  Tra Ang Cave, czy Hang Son Doong — mierząca 200 metrów wysokości, w której bez problemu zmieściłby się 70-piętrowy wieżowiec. 

 

Rejsy dla dostosowane do potrzeb

Delegatom ATF – TRAVEX 2019 odbywającego się w dniach 14 – 18 stycznia b.r. w Ha Long City, zaoferowano jedno i dwudniowe rejsy po zatoce Ha Long, w które wpisana była wędrówka do jednej z licznych jaskiń oraz wizyta w pływającej wiosce rybackiej, gdzie można było dowiedzieć się więcej o unikalnej kulturze morskiej lokalnych rybaków w Cua Van Floating Cultural Center. Na niektórych wyspach można uprawiać trekking i wspinać się na szczyt, co jest dodatkową atrakcją tego obszaru.

Pokoje na łodziach dysponują balkonem i prywatną łazienką. Niektóre z nich mają również prywatne jacuzzi. W ofercie dostępne są różne kategorie rejsów wycieczkowych i można wybrać tę, która odpowiada naszym potrzebom czy też rodzajowi organizowanej  wyprawy. Dodatkowo podczas rejsu można uczestniczyć w lekcji gotowania i nauczyć się przyrządzania wietnamskich potraw.

 

Ha Long Bay to miejsce wyjątkowe. Niesamowite. Niepodważalnie piękne, to jeden z siedmiu cudów natury, który mamy szczęście doświadczać i które wymaga od nas szacunku. To dobry oman na całe życie.

Autor, Dorota Kozioł Komarnicka 

Ha Long Bay, Dorota Kozioł Komarnica – wydawca Kobieta w Świecie – Woman In The World, KS ©

Dodatkowe informacje:

Najlepsza pora na zwiedzanie okolic Ha Long Bay i północnej części Wietnamu, to marzec – czerwiec oraz wrzesień – listopad. W pozostałych miesiącach trzeba liczyć się z możliwością opadów, czy mgły, które mogą ograniczyć widoczność.

Nasz rejs został zorganizowany przez firmę:  SAIGONTOURIST TRAVEL SERVICE CO.(https://www.saigontourist.net/)

Relacja z forum ATF 2019 Vietam tutaj: 

Wietnam w centrum uwagi za sprawą ATF 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You May Also Like

One thought on “Ha Long Bay – Vietnam. Jeden z siedmiu cudów świata

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: