Heiligenblut – Przepełniony historią klejnot Karyntii

Legendarna górska wioska Heiligenblut am Grossglockner jest nieco dzika i majestatycznie położona pośród stromych górskich szczytów. Nie ma rozkładów jazdy, tylko odwieczne rytmy pór roku.  Tutejsze środowisko alpejskie zapewniło ludziom środki do życia, odkąd pierwsi wysokogórscy farmerzy osiedlili się w Dolinie Moell, prawdopodobnie tysiąc lat temu. Było to również wtedy, gdy odkryto najpierw Tauern Gold (złoto Taurów), przyciągając nowych osadników z daleka.

Heiligenblut – Sztuka, kultura i długa i fascynująca historia niezwykłego regionu

Miejscowość Heiligenblut od dawna jest popularnym miejscem dla miłośników przyrody i amatorów sportów na świeżym powietrzu. W XIX wieku przyciągnęła ona wczesną międzynarodową społeczność alpinistów, którzy wykorzystywali wioskę jako punkt wyjścia ekspedycji na Grossglockner i inne szczyty. Każdy, kto po raz pierwszy odwiedzi Heiligenblut, szybko zorientuje się, że tutejsze budynki i kościół pielgrzymkowy są przesiąknięte długą i fascynującą przeszłością. Burzliwa i dalekosiężna historia tego miejsca sięga dawno minionych epok, o których większość z nas wie niewiele. Heiligenblut am Grossglockner, ze swoim pięknem, dziedzictwem kulturowym i zapierającym dech w piersiach naturalnym otoczeniem, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń odwiedzającym go turystom.

Około roku 300 Przed Chrystusem po raz pierwszy wspomniano o Heiligenblut am Grossglockner w pisemnym dokumencie. Są również dowody, że w około 400 r. p.n.e. Celtowie przenieśli się do tego obszaru – zwanego także “Tauriscans”. To stąd pochodzi nazwa gór “Tauern”. Rolnictwo i hodowla zwierząt były w centrum życia ludzi, chociaż Celtowie pojechali również w poszukiwaniu znanego tutejszego złota. Kilka wieków później Rzymianie zbudowali pierwsze ścieżki w górach wokół Heiligenblut, ustanawiając pierwsze połączenia na północy już w 15 roku p.n.e. W rzeczywistości byli oni tak utalentowanymi budowniczymi dróg, że niektóre z dzisiejszych najbardziej znanych przełęczy górskich włączyły części tych starożytnych rzymskich szlaków.

Heiligenblut to raj dla miłośników nart

Na terenie narciarskim Grossglockner / Heiligenblut serce każdego entuzjasty sportów zimowych zacznie bić szybciej. To wszystko z powodu niezawodnego śniegu, wszechstronnych tras i niewielkich czasów oczekiwania na kolejki linowe i wyciągi. W sumie 12 nowoczesnych, komfortowych wyciągów narciarskich obsługujących 55 kilometrów (31,1 km linii spadku) utrzymanych tras zjazdowych pozwala w pełni korzystać z rozległego terenu. Miłośnicy freerid’u znajdą dużo miejsca do jazdy poza trasami po obu stronach dobrze przygotowanych stoków. Mają do dyspozycji 4 główne trasy narciarskie i 1500 hektarów Freeride Arena podzielonych na 6 sektorów

Nowością jest punkt kontrolny Freeride na stacji kolejki linowej “Mittelstation Rossbach”.

Miłośnicy nart biegowych mają do dyspozycji jest 12 km tras, od długich i wymagających po krótkie i delikatne. Można pokonywać ogromne różnice wysokości lub robić spokojne obchody w dolinie. Widok na góry Parku Narodowego jest zawsze oszałamiający, gdziekolwiek jesteście. Można nawet uprawiać narciarstwo biegowe z bezpośrednim widokiem na Grossglockner: poza bramami Heiligenblut czekają na was dwa szlaki wysokogórskie – trasy biegowe “Glockner” i “Sonnblick”. Podczas gdy większość naszych tras biegnie na wysokościach od 1000 do 1300 metrów, te wysokogórskie trasy poprowadzą na wysokość 2300 m n.p.m. – trudno o lepszy i bardziej niezapomniany trening.

Heiligenblut to piękno natury

Park Narodowy Hohe Tauern staje się namacalny, gdy odkrywamy go na rakietach śnieżnych. Park Narodowy Wysokie Taury i otaczające go góry zaliczane są do największych zimowych szlaków turystycznych we wschodnich Alpach. Sam park jest zaś największym rezerwatem przyrody w całym regionie alpejskim. Można doświadczyć tu niesamowitego wrażenia obcowania z naturą i to bez względu na to, czy jesteście poszukiwaczami przygód, odkrywcami czy turystami rekreacyjnymi. W Parku Rangers, w Hohe Tauern można obserwować koziorożce, kozice, zające śnieżne i wiele innych gatunków dzikich zwierząt.

Potoczne określenie Winter wonderland w górach Hohe Tauern brzmi bardzo romantyczne. Gdy słońce wznosi się wysoko na niebie, a lodowata noc ustępuje miejsca doskonale słonecznemu zimowemu dniu, można wyruszyć w dół na piękny zimowy spacer. Niezależnie od tego, czy wybierzecie się w jedną z relatywnie płaskich ścieżek w dolinie, czy wyruszycie wyżej aż do wysokości 2600 m n.p.m. – doświadczenie z pewnością będzie magiczne.


Zapraszamy do obejrzenia naszego klipu z pobytu w Heilligenbluth i oddalonego o około 100 km Bad Kleinkirchheim

Dorota Kozioł Komarnicka 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: