Hévíz – turystyczna perła wśród uzdrowisk

 

Węgierskie miasteczko Hévíz to przede wszystkim uzdrowisko, które słynie z jeziora termalnego o właściwościach leczniczych. To również miejsce warte odwiedzenia ze względu na walory turystyczne. Popularność Hévíz rośnie i coraz więcej turystów z Polski wybiera je na cel swojego wyjazdu.

Największe na świecie biologicznie aktywne jezioro termalne, w którym można pływać, znajduje się właśnie w Hévíz. W miasteczku usytuowanym zaledwie 200 kilometrów od Budapesztu już od 220 lat rozwija się kultura uzdrowiskowa. Poza bogatą ofertą usług spa i wellness warto bliżej poznać okolice, w których nie brak atrakcji turystycznych.

Hévíz czeka na Polaków

Przedstawiciele Hévíz liczą, że uda im się przyciągnąć polskich turystów. Z roku na rok liczba odwiedzających z Polski rośnie. W latach 2015-16 było to 21 235 osób, co w porównaniu do lat 2013-14 dało trzykrotny wzrost. Z analizy statystyk wynika, że znacząco wydłuża się długość pobytu Polaków. Jak przekonuje Orsolya Horváth, dyrektor zarządzająca organizacji Tourism Non-profit miasta Hévíz, oferta powinna być interesująca dla mieszkańców Polski. – Z kąpieli w jeziorze można korzystać przez cały rok, do dyspozycji gości jest szeroka gama zabiegów leczniczych, relaksacyjnych i innych atrakcji. Na pewno zasmakuje też nasza kuchnia i wspaniałe wina. Cały czas rozwija się baza noclegowa i staramy się zadbać o turystów, aby odwiedzający ponownie do nas przyjeżdżali – wylicza Orsolya Horváth.

Turyści, którzy zdecydują się na przyjazd do Hévíz mają do wyboru różne opcje zakwaterowania. Znajduje się tam łącznie 10 000 miejsc noclegowych w obiektach o różnym standardzie. Jest 1 hotel pięciogwiazdkowy, 7 czterogwiazdkowych i 10 trzygwiazdkowych, można też skorzystać z oferty prywatnych kwater.

Czas na relaks

Jezioro termalne w Hévíz jest unikatem w skali światowej. Dzięki bogatej zawartości związków mineralnych w wodzie posiada ono właściwości lecznicze, a bijące pod nim gorące źródło sprawia, że kąpieli można zażywać przez cały rok. Jego powierzchnia to 4,4 ha, a temperatura wody waha się od 24°C zimą do 36°C latem. Oprócz kąpieli w jeziorze i tradycyjnych zabiegów, dostępna jest szeroka oferta usług spa i wellness z użyciem wody z jeziora. Na gości czekają sauny, masaże relaksacyjne i zabiegi kosmetyczne. W ofercie obiektów jest wiele form specjalistycznej gimnastyki, która polecana jest nie tylko osobom ze schorzeniami kręgosłupa, ale też wszystkim, którzy chcą się lepiej poczuć.

Aktywny wypoczynek

Położone nad jeziorem i otoczone lasem Hévíz jest dobrą bazą wypadową do wycieczek rowerowych i pieszych. Szlaki prowadzą zarówno do ruin pięknych zamków, jak i nad sam brzeg Balatonu, największego jeziora Europy Środkowej, które jest oddalone od Hévíz o 6 km. Miłośnicy sportów wodnych mogą tam uprawiać różne dyscypliny, korzystać z plaż oraz rejsów po Balatonie. Nieopodal miasteczka znajduje się również pole golfowe.

Bogactwo okolic

Dla osób, które lubią obcować z miejscową kulturą, Hévíz to dobra propozycja na spędzenie chociaż kilku dni. Wart polecenia jest spacer deptakiem Rákóczi utca, gdzie można podziwiać uroki miasta i klomby pełne kwiatów. Turysta natknie się tu również na ślady dawnej historii, czego przykładem są pozostałości willi z czasów rzymskich, obecnie eksponowane w ogrodzie na końcu ulicy Attilla. Zainteresowani historią powinni udać się też do Muzeum Miasta Hévíz. Kalendarz kulturalny miasta jest wypełniony różnorodnymi wydarzeniami artystycznymi przez cały rok.

W sąsiadującym miasteczku Egregy znajduje się kościół z XIII wieku, powstały w czasach dynastii Arpadów. Na uwagę zasługuje średniowieczna architektura, jak i malowidła znajdujące się wewnątrz. Miejscowość ta jest również znana z winnic – produkowane jest tu głównie białe wino, ale znajdują się też szczepy, z których powstaje czerwone. Wzgórze w Egregy uznano w 1998 roku za winnicę wzorcową, a dojrzewające trunki za balatońskie wina o charakterze regionalnym. Niewątpliwie atrakcją jest wizyta w piwnicach winnych i degustacja, warto też odwiedzić Muzeum Win i Epok.

Plan wycieczki powinien uwzględnić także pałac rodziny Festeticsów w Keszthely. Wybudowany w połowie XVIII wieku i dobrze zachowany mieści obecnie Muzeum Pałacowe Helikon.

Więcej informacji na www.heviz.hu/pl.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: