Historia zapierającego dech w piersiach krajobrazu wzdłuż trasy wyścigów kolarskich dookoła jeziora Qinghai

Po raz kolejny jezioro Qinghai (Kuku-nor) było w samym centrum uwagi przy okazji corocznych wyścigów Tour of Qinghai Lake, wysokiej klasy, wieloetapowego wyścigu kolarskiego w Azji odbywającego się w dniach 22 lipca do 4 sierpnia w tym roku.

Poza spektakularnym krajobrazem utworzonym przez człowieka i naturę jezioro Qinghai opowiada także inną historię, historię o wysiłkach Chin w zakresie konserwacji i ulepszania środowiska naturalnego.

Jezioro Qinghai położone jest w północno-wschodnim krańcu Wyżyny Tybetańskiej i jest drugim na świecie co do wielkości śródlądowym jeziorem słonowodnym. W okolicy jezioro znane jest także jako regulator klimatu lub oczyszczacz powietrza ze względu na kluczową rolę pełnioną przez zbiornik w zakresie konserwacji miejscowego ekosystemu i zapobiegania pustynnieniu.

Jezioro Qinghai uznawane jest za pulę genową Wyżyny Tybetańskiej. W okolicach jeziora gromadzi się i rozmnaża wiele gatunków ptaków wodnych, a nieomal wymarły gatunek dżerenia Przewalskiego obrał sobie tę okolicę za jedyne siedlisko. Dlatego też jezioro jest ważnym miejscem w zakresie badań nad migracją ptaków i ogólnie nad środowiskiem naturalnym.

Lokalne władze podjęły konkretne kroki w celu konserwacji jeziora Qinghai, w tym ograniczenie ingerencji człowieka w sąsiednich okolicach, zamknięcie zakłócających środowisko atrakcji turystycznych i zawieszenie powiązanych działań na terenie rezerwatu przyrody.

„Te środki doprowadziły do poprawy jakości środowiska naturalnego i zwiększyły bioróżnorodność w wodach i dookoła jeziora Qinghai” – skomentował zastępca dyrektora Krajowego Rezerwatu Przyrody Qinghai Yang Tao.

Wraz z powiększaniem się powierzchni wody jeziora, która sięgnęła 4497 km2 w roku 2017 i poprawą środowiska naturalnego wzrosła także liczba ptaków zasiedlających okolicę do niemal 2000, jak podaje dyrektor Krajowego Rezerwatu Przyrody Qinghai He Yubang.

Jezioro Qinghai jest także krajowym obszarem krajobrazowym. W przeszłości Urząd Konserwacji i Zagospodarowania Krajobrazu Jeziora Qinghai zainwestował niemal 400 milionów RMB w rozbudowę infrastruktury i odtwarzanie terenów podmokłych. Urząd zmobilizował wszystkich zainteresowanych w kampanię konserwacji ekosystemu jeziora Qinghai.

„Musimy chronić środowisko jeziora Qinghai tak, jakby chodziło o nasz własny los. Dzięki temu w jak najlepszy sposób wykorzystamy to naturalne dziedzictwo” – skomentował dyrektor Urzędu Konserwacji i Zagospodarowania Krajobrazu Jeziora Qinghai Dong Jinming.

Dyrektor podkreślił, że w ubiegłych dwóch latach kierowany przez niego urząd podjął się kilku inicjatyw przeciwko działaniom naruszającym środowisko naturalne dookoła jeziora Qinghai. Inicjatywy doprowadziły do wyburzenia 100 000 m2 nielegalnych budów i usunięcia ponad 270 niezatwierdzonych bilbordów reklamowych. Jednocześnie urząd przewodzi dążeniom do poprawy infrastruktury i regulacji rynkowych w celu rozwinięcia zrównoważonej branży turystycznej w regionie.

XINING, Chiny, 1 sierpnia 2018 r. /PRNewswire/ – Opublikowano przez Xinhuanet Qinghai/Europe.

Źródło: Xinhuanet Europe B.V.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: