Historia niezwykłej kolędy w Cinema City

W grudniu w Cinema City będzie można obejrzeć historię jednej z najsłynniejszych kolęd wszechczasów. „Cicha Noc”, która już od 3 grudnia wchodzi na ekrany kin, wyczaruje magię tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.


Niezwykłą historię kolędy „Silent Night” obejrzały już miliony ludzi na całym świecie, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Teraz będzie można ją zobaczyć również w Polsce w sieci kin Cinema City. Będzie to pierwszy pokaz w ramach operowego cyklu „Aria on Screen” – najwspanialszych oper z całego świata na dużym ekranie. „Aria on Screen” to projekt, którego celem jest popularyzacja opery jako gatunku scenicznego i przybliżenie największych dzieł tego formatu szerokiej publiczności.

Film „Silent Night” w reżyserii Hannes M. Sichale’a przeniesie nas w czasy sprzed dwustu lat, kiedy to w pewną grudniową noc w małej wiejskiej kaplicy w austriackim Oberndorfie koło Salzburga po raz pierwszy zabrzmiała przecudna melodia niosąca w sobie spokój, miłość i nadzieję.

„Cicha noc, święta noc…” po raz pierwszy zabrzmiała podczas pasterki w 1818 r. w aranżacji na gitarę, ponieważ kościelne organy były wówczas pogryzione przez myszy… Zabrzmiała w czasach ponurych, po wojnach napoleońskich, pośród epidemii i trudów dnia codziennego…

A potem przyszła sława dzieła, która przerosła oczekiwania jej twórców. Pieśń zaczęto grać na królewskich dworach i w kameralnych kościółkach. Trafiła do wszystkich ważniejszych śpiewników świata, w najbardziej egzotyczne miejsca naszego globu i do dziś jest grana z niegasnącym entuzjazmem na całym świecie, śpiewana w ponad 300 językach i dialektach, nawet w tych odległych od tradycji chrześcijańskiej, np. po arabsku, chińsku, suahili czy w licznych dialektach indiańskich.

Film opowiada o fenomenie tej najpopularniejszej pieśni i podejmuje próbę wyjaśnienia geniuszu zjawiska, którego badaniem zajmują się religioznawcy i kulturoznawcy, działa, będącego od 2011 r. na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Film „Silent Night”, wyprodukowany przez Moonlake Entertainment to przepiękne widowisko, które wprowadzi nas w magię Świąt Nożego Narodzenia
i opowie o tym, jakie cuda ta melodia potrafiła czynić w ludzkim świecie.

Film trafi na ekrany 3 grudnia w wybranych kinach Cinema City w kilku miastach Polski w wersji 2D.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: