W Indiach kursują już pociągi zasilane bateriami słonecznymi

Indie, jako jedna ze wzrastających potęg świata naszpikowane są najnowocześniejszą elektroniką i robią wiele by żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jednym z tego przykładów jest pociąg solarny, który kilka dni temu zaczął kursować w Delhi. Tamtejsze koleje sukcesywnie będą wyposażały swoje składy kolejowe w panele fotowoltaiczne.

Projekt ten jest częścią wielkiego planu rządu Indii, który zakłada, że w ciągu 5 lat w tym kraju powstanie mnóstwo elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5000 MW.

W nowym ekologicznym składzie D600 panele słoneczne zostały położone na dachach wagonów. Na każdym z nich znajduje się po 16 paneli o mocy 300 W każdy. Dzięki temu każdego dnia produkowane jest 20 kWh energii, która na bieżąco jest magazynowana w akumulatorach, a później zasila najważniejsze systemy elektryczne pociągu.

Do tej pory w składach były wykorzystywane dieselowskie generatory prądu. Do atmosfery wydobywały się więc ogromne ilości zanieczyszczeń. Teraz to już przeszłość.

Szacuje się, że solarne pociągi ograniczą zużycie aż 21 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie, przy jednoczesnej redukcji CO2 o 9 ton rocznie na każdy wagon. Ministerstwo Kolei planuje zmodyfikowanie kolejnych 24 składów kolejowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Źródło: pib.nic.in, youtub

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: