Turyści odwiedzający Wenecję będą musieli zapłacić podatek wejściowy

Turyści odwiedzający Wenecję będą musieli zapłacić podatek wejściowy w wysokości od 2,50 € do 10 € w zależności od pory roku. Włoski parlament zatwierdził podatek od wejścia w swoim budżecie na 2019 rok.

Włoskie władze turystyczne otrzymały uprawnienia do wprowadzenia opłaty wejściowej, która zastąpi obecny podatek turystyczny, który płacą tylko osoby spędzające noc w hotelu lub wynajętym mieszkaniu.

Nowa opłata będzie musiała zostać zapłacona przez wszystkich turystów w mieście, nawet wycieczkowiczów, którzy zamierzają pozostać w mieście tylko kilka godzin.

Luigi Brugnaro, burmistrz Wenecji, powiedział, że zebrane pieniądze pomogą w sfinansowaniu sprzątania śmieci, które zostawiają wycieczkowcy.

Miasto odwiedza ponad 20 milionów odwiedzających rocznie

Overtourism jest dużym problemem w Wenecji. Miasto odwiedza ponad 20 milionów odwiedzających rocznie. Życie mieszkańców jest narażone na duży napływ wycieczkowiczów i turystów. Każdego dnia są zmuszeni akceptować tłumy i znosić hałaśliwe walizki na kółkach, kije selfie i często lekceważące zachowanie – pływanie w kanałach, piknikowanie na mostach – gdy starają się wykonywać codzienne obowiązki. Miasto jest zaśmiecane przez tłumy, które  obserwują rozległe statki wycieczkowe przepływające kanałem Giudecca cztery lub pięć razy dziennie.

Grzywny w wysokości 500 € za hałas,

walizki na kółkach używane w historycznym centrum

Aby walczyć z nadmiernym ruchem, w okresach szczytu w zeszłym roku zainstalowano bramy kontrolne w dwóch punktach wejścia do laguny, próbując złagodzić ruch w kierunku Placu św. Marka i mostu Rialto. Jeśli wskaźniki są zbyt wysokie, bramy są zamykane a dostęp jest dozwolony tylko dla osób posiadających rezerwacje hotelowe lub posiadających kartę Venezia Unica, kartę używaną głównie przez mieszkańców, ale można ją kupić za 40 € przez każdego, kto korzysta z wodnego autobusu.

Burmistrz zatwierdził również grzywny w wysokości 500 € za hałas, walizki na kółkach używane w historycznym centrum, a także kary za śmiecenie i piknikowanie na mostach, pływanie w kanałach, noszenie strojów kąpielowych podczas zwiedzania.

Ponadto, każdy turysta przyjeżdżający samochodem z Ponta della Liberta z lądu może zostać cofnięty, jeśli nie ma wcześniej zarezerwowanego parkingu.

opracowanie, Katarzyna Kozioł

fot. pixaby

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: