Turyści odwiedzający Wenecję będą musieli zapłacić podatek wejściowy

Turyści odwiedzający Wenecję będą musieli zapłacić podatek wejściowy w wysokości od 2,50 € do 10 € w zależności od pory roku. Włoski parlament zatwierdził podatek od wejścia w swoim budżecie na 2019 rok.

Włoskie władze turystyczne otrzymały uprawnienia do wprowadzenia opłaty wejściowej, która zastąpi obecny podatek turystyczny, który płacą tylko osoby spędzające noc w hotelu lub wynajętym mieszkaniu.

Nowa opłata będzie musiała zostać zapłacona przez wszystkich turystów w mieście, nawet wycieczkowiczów, którzy zamierzają pozostać w mieście tylko kilka godzin.

Luigi Brugnaro, burmistrz Wenecji, powiedział, że zebrane pieniądze pomogą w sfinansowaniu sprzątania śmieci, które zostawiają wycieczkowcy.

Miasto odwiedza ponad 20 milionów odwiedzających rocznie

Overtourism jest dużym problemem w Wenecji. Miasto odwiedza ponad 20 milionów odwiedzających rocznie. Życie mieszkańców jest narażone na duży napływ wycieczkowiczów i turystów. Każdego dnia są zmuszeni akceptować tłumy i znosić hałaśliwe walizki na kółkach, kije selfie i często lekceważące zachowanie – pływanie w kanałach, piknikowanie na mostach – gdy starają się wykonywać codzienne obowiązki. Miasto jest zaśmiecane przez tłumy, które  obserwują rozległe statki wycieczkowe przepływające kanałem Giudecca cztery lub pięć razy dziennie.

Grzywny w wysokości 500 € za hałas,

walizki na kółkach używane w historycznym centrum

Aby walczyć z nadmiernym ruchem, w okresach szczytu w zeszłym roku zainstalowano bramy kontrolne w dwóch punktach wejścia do laguny, próbując złagodzić ruch w kierunku Placu św. Marka i mostu Rialto. Jeśli wskaźniki są zbyt wysokie, bramy są zamykane a dostęp jest dozwolony tylko dla osób posiadających rezerwacje hotelowe lub posiadających kartę Venezia Unica, kartę używaną głównie przez mieszkańców, ale można ją kupić za 40 € przez każdego, kto korzysta z wodnego autobusu.

Burmistrz zatwierdził również grzywny w wysokości 500 € za hałas, walizki na kółkach używane w historycznym centrum, a także kary za śmiecenie i piknikowanie na mostach, pływanie w kanałach, noszenie strojów kąpielowych podczas zwiedzania.

Ponadto, każdy turysta przyjeżdżający samochodem z Ponta della Liberta z lądu może zostać cofnięty, jeśli nie ma wcześniej zarezerwowanego parkingu.

opracowanie, Katarzyna Kozioł

fot. pixaby

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: