JEAN-MICHEL JARRE ZAGRA W GDAŃSKU I KRAKOWIE

Jean Michel Jarre ponownie wystąpi z koncertami w Polsce. W dniach 8 i 9 lipca będzie można posłuchać jego wspaniałej muzyki i obejrzeć rewelacyjny show podczas występów w gdańskiej Ergo Arenie i w krakowskiej Tauron Arenie. Ubiegłoroczne koncerty Jarre’a w Łodzi i Katowicach zachwyciły polskich fanów.

Jean-Michel Jarre znany jest z oszałamiających efektów wizualnych stosowanych przy użyciu najnowocześniejszych technologii, które podczas jego koncertów podziwiały miliony ludzi na całym świecie. Niezwykłe show to świetna okazja, aby po raz kolejny przeżyć wciągającą, muzyczną podróż z tym rewelacyjnym artystą prezentującym zarówno zupełnie nową muzykę ze swojego dwuczęściowego albumu “Electronica”, jak i klasyczne utwory z takich płyt jak Oxygene czy Equinoxe.

Od malowania obrazów do malowania dźwiękiem

Jean Michel Jarre to francuski kompozytor, producent muzyczny, performer i pionier muzyki elektronicznej. Od kilku dekad święci sukcesy i zadziwia publiczność swoimi artystycznymi pomysłami. Znany jest nie tylko ze wspaniałej muzyki, ale również z organizacji gigantycznych koncertów, podczas których odważnie wykorzystuje efekty świetlne i laserowe oraz pokazy sztucznych ogni. Jego występy to nie tylko koncerty, ale także spektakularne wizualne performens. Jarre, który dokonał prawdziwego przełomu w muzyce elektronicznej i największe sukcesy odnosił na przełomie lat 70. i 80. w dalszym ciągu zaskakuje publiczność swoimi kompozycjami. Do tej pory Jarre sprzedał 80 mln płyt.

W młodości Jarre zarabiał na życie, sprzedając swoje obrazy. Później grał na gitarze i zajmował się miksowaniem rożnych instrumentów muzycznych. Z czasem zafascynował się możliwościami muzycznymi jakie dają syntezatory dźwięku i zajął się komponowaniem muzyki na potrzeby baletu, teatru, reklam, programów telewizyjnych, filmu oraz dla Międzynarodowego Festiwalu Magii. W 1976 wydał album Oxygene, który utorował mu drogę do światowej kariery. Początkowo słabo sprzedający się album z czasem stał się światowym hitem. Ostatecznie płytę sprzedano w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy. Dwa lat później artysta nagrał album Equinoxe, który również przyniósł mu sławę i uznanie.

Jako pierwszy zachodni muzyk koncertował w komunistycznych Chinach

W 1981 roku państwowe radio chińskie wyemitowało muzykę Jean Michel Jarra z albumów Oxygene i Equinoxe jako pierwszego od dziesiątków lat zachodniego wykonawcy muzyki rozrywkowej. Tego samego roku Jarre, jako pierwszy zachodni muzyk wystąpił z koncertami w komunistycznych Chinach. Podczas występów na stadionach w Pekinie i Szanghaju zaprezentował grę na swojej słynnej laserowej harfie. Muzyczny zapis tych koncertów wydano w 1982 r. na podwójnym albumie The Concerts in China.

Grał dla NASA i Papieża Jana Pawła II

W 1985 r. Jean Michel Jarre uświetnił swoim koncertem obchody 150. rocznicy ogłoszenia niepodległości stanu Teksas, a agencja NASA poprosiła o włączenie do tego występu elementów muzycznych upamiętniających przypadającą w tym samym roku 25. rocznicę powołania do życia Centrum Lotów Kosmicznych w Houston. Podczas pamiętnego koncertu użyto ok. 2000 projektorów wyświetlających obrazy na budynkach oraz wielkie (ok. 350 m) ekrany, zamieniające miejskie wieżowce w scenografię w trakcie prezentacji efektów laserowych i pokazów fajerwerków. Podczas koncertu pobliska autostrada została zablokowana przez przejeżdżające samochody i zamknięta na czas występu. Kilka miesięcy później Jarre zagrał w Lyonie podczas uroczystości związanych z wizytą papieża Jana Pawła II. Zarówno koncert w Houston jak i w Lyonie zgromadziły wielomilionową publiczność i zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinessa.

Koncerty na miarę rekordów w Księdze Guinnessa

Koncerty Jean Michel Jarre’a wielokrotnie gromadziły milionową publiczność. Francuski artysta czterokrotnie bił rekordy frekwencji na swoich koncertach, które były wpisywane do Księgi Rekordów Guinessa. Pierwszy raz miało to miejsce w 1979 roku, gdy na koncercie w Paryżu zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości na Placu Concorde zgromadziło się 1 mln słuchaczy. Kolejnego wpisu do Księgi Rekordów dokonano w 1986 r., gdy podczas koncertu z okazji obchodów 150. rocznicy założenia stanu Teksas i miasta Houston na jego koncercie zebrało się 1,5 mln ludzi. W 1990 r. w paryskiej dzielnicy La Defence odbył się koncert Jarre’a, który zgromadził 2,5 mln fanów. Był to trzeci koncert Jarre’a wpisany do Księgi Rekordów. Czwartego wpisu w Księdze Guinnessa dokonano w 1997 r. po koncercie w Moskwie z okazji 850 rocznicy założenia miasta, który przyciągnął 3,5 mln widzów.

Przestrzeń wolności – niezapomniany koncert w Gdańsku

Jean Michel Jarre występował już wcześniej w Polsce. Koncertował już także w Gdańsku. Był to jego najbardziej spektakularny, polski występ. Miał on miejsce 26 sierpnia 2005 r. Francuski muzyk zaprezentował swoje muzyczno-świetlne show na terenie Stoczni Gdańskiej z okazji obchodów 25-lecia powstania Solidarności. Obejrzało je na żywo 170 tys. osób. W trakcie koncertu „Przestrzeń Wolności 2005” Jarre wykonał m.in. utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury” we własnej aranżacji. Jeden z utworów wykonywanych podczas koncertu dedykował Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Koncert Jeana Michela Jarre’a był nadawany na żywo przez TVP i Polskie Radio, a także został wydany przez artystę na koncertowych płytach CD i DVD.

Jean Michel Jarre nagrał 22 płyty studyjne oraz wydał 22 albumy zawierające muzykę z różnych koncertów. Skomponował także muzykę do kilku filmów.

Tekst, Jerzy Niemociński

Foto, Wikimedia

Video, Yotube.com

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: