Już w lutym do obiegu wejdzie banknot o nominale 500 zł

W ostanim  czasie świat mediów obiegła informacja, że nowo wprowadzone do obiegu brytyjskie banknoty o nominale 5 GBP zawierają tłuszcz zwierzęcy. Bank Anglii potwierdził, że w banknotach tych znajdują się ślady tłuszczu zwierzęcego. Tłuszcz występuje tu pod postacią łoju, który stanowi znikomy składnik polimerów tworzących banknoty. Nowe brytyjskie banknoty, z wizerunkiem Winstona Churchilla, wprowadzone zostały do obiegu 13 września br., a wydrukowane zostały na podłożu polimerowym Guardian®, które od końca lat osiemdziesiątych XX w. stanowi alternatywę dla tradycyjnego podłoża papierowego do druku banknotów.

W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. obecnie są produkowane zmodernizowane banknoty powszechnego obiegu z serii „Władcy Polski”. W kwietniu 2014 r. wprowadzone zostały do obiegu zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, a w lutym 2016 r. zmodernizowane banknoty o nominale 200 zł. Seria zostanie uzupełniona banknotem o nominale 500 zł, który zostanie wprowadzony do obiegu w roku 2017.  Znalazł się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego,  zachowana została chronologiczna ciągłość serii.

Zasadniczymi celami modernizacji było wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń przed fałszowaniem banknotów oraz lepsze dostosowanie banknotów do wymogów urządzeń przyjmujących i akceptujących banknoty, ale w ramach modernizacji zmienił się skład surowcowy papieru wykorzystywanego do druku banknotów. Pełen skład surowcowy papieru do druku banknotów stanowi informację niejawną, niemniej wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego i syntetyczne związki polimerowe. W ramach modernizacji banknotów z procesu produkcji papieru wyeliminowano jedyny środek pochodzenia zwierzęcego – żelatynę, którą zastąpiono polimerem syntetycznym.

Przygotowalnia poligraficzna i druk banknotów są wieloetapowymi i skomplikowanymi technologicznie procesami. W procesach tych, realizowanych w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. również żadne produkty pochodzenia zwierzęcego nie są stosowane, według naszej obecnej wiedzy nie zawierają ich także żadne z wykorzystywanych surowców.

Zobacz jak wygląda nowy banknot 500 zł:

_____________________

Źródło informacji: PWPW

Źródło: Centrum prasowe PAP, Yotube.com

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: