Kongres Smart Metropolia – forum dyskusji na temat rozwoju obszarów metropolitalnych

23 i 24 listopada w AmberExpo w Gdańsku odbędzie się piąta edycja międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia. Dwudniowy Kongres to spotkanie przedstawicieli administracji, nauki, biznesu i organizacji pozarządowych, stanowiące międzynarodowe forum wymiany koncepcji i doświadczeń, związanych z funkcjonowaniem i problematyką obszarów metropolitalnych.

Tematem przewodnim wydarzenia jest “Otwartość i bezpieczeństwo”. W jego trakcie uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji wielu zagranicznych gości oraz ekspertów z całej Polski, którzy przedstawią swoje wystąpienia w trzech blokach tematycznych: Gospodarka Metropolii, Przestrzeń Metropolii i Społeczeństwo Metropolii.

Głównym organizatorem Kongresu jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, apolityczne stowarzyszenie współtworzone przez 57 wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz starostów, wywodzących się z różnych środowisk politycznych, których jednoczy wspólne działanie na rzecz wzmocnienia konkurencyjności obszaru metropolitalnego oraz ułatwienia życia jego mieszkańcom.

Celem kongresu jest budowanie poparcia różnych środowisk na rzecz rozwiązań wspierających współpracę i koordynację działań w ramach obszarów metropolitalnych, a zarazem inicjowanie dyskusji o sposobach czerpania maksymalnych korzyści z polskich metropolii przez miejscowości z całego kraju.

“Smart Metropolia to forum dyskusji na temat mądrego rozwoju obszarów metropolitalnych. To debata na temat zarządzania obszarami będącymi i aspirującymi do bycia metropoliami – motorami wzrostu państw i regionów, źródłami i magnesami innowacji, przedsiębiorczości i kapitału, ale również miejscami o wyróżniającej ofercie czasu wolnego dla mieszkańców i osób je odwiedzających” – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska i prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Udział w kongresie wezmą między innymi: prof. Saskia Sassen – współautorka najważniejszego rankingu światowych metropolii (GAWC), Paweł Chorąży – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Sebastian Chwałek – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, prof. Witold Orłowski – główny doradca ekonomiczny PwC, Robert Biedroń – prezydent Słupska, dr Jacek Karnowski – prezydent miasta Sopotu i wiceprezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Program Kongresu Smart Metropolia dostępny jest na stronie: www.smartmetropolia.pl.

Źródło informacji: PAP, Smart Metropolia

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: