Kraków i Katowice łączą siły. Będą gospodarzem Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

W 2018 dwa polskie Miasta Kreatywne UNESCO – Kraków i Katowice – połączą siły, by wspólnie pełnić rolę gospodarza prestiżowego Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie, obrady, sesje, plany i istotne decyzje – to wszystko czeka Polskę w czerwcu 2018 roku!
"Krakowice"
“Krakowice”

To, co wyróżnia przyszłoroczny Kongres to wspólne działania Krakowa, Miasta Literatury UNESCO i Katowic, Miasta Muzyki UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia. To dzięki połączeniu sił, “Krakowice” wygrały rywalizację o miano gospodarza z takim miastami, jak Suzhou w Chinach czy Fabriano we Włoszech.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci Sieci będą uczestniczyć w obradach dotyczących, m.in. strategii rozwoju Miast Kreatywnych, spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, design, gastronomia, rzemiosło, sztuka ludowa). Nie zabraknie również spotkań Komitetów Sterujących. To szczególnie istotne, gdyż Komitetowi Sterującemu Miast Literatury przewodniczy Kraków. To nie przypadek, że Kongres odbędzie się w czerwcu. W tym czasie zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków.

Sieć Miast Kreatywnych to program UNESCO utworzony celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej. UNESCO przyznaje tytuły w 7 dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło, sztuka ludowa, gastronomia.

Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce jest Kraków, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku. Od tego czasu miasto stworzyło kompleksową miejską strategię rozwoju czytelnictwa i wsparcia lokalnego rynku książki, wdrażając pionierskie programy promocji debiutów, rozwoju życia kulturalnego w księgarniach i współpracy z wydawcami, rozwijając czołowe w kraju i regionie festiwale Conrada i Miłosza, wzmacniając największe w Polsce targi książki i tworząc innowacyjne projekty, wykorzystujące nowe technologie w promocji czytelnictwa, np. CzytajPL!.

Katowice, od grudnia 2015 roku są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Miasto przyciąga wielkimi letnimi festiwalami muzycznymi (Off Festival, Nowa Muzyka), jak i znakomitymi koncertami w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice realizują unikatowy program rozwoju rynku muzycznego wspierając amatorów na drodze do profesjonalizacji. Międzynarodowy wymiar działalności Katowic potwierdza decyzja o organizacji w mieście tegorocznej edycji Targów i Festiwalu Muzyki Świata WOMEX.

 
Źródło informacji: Krakowskie Biuro Festiwalowe

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: