Królestwo Tajlandii – informacje ogólne, historia

Tajowie przybyli z południowo-zachodnich Chin, w okresie od X do XII w. Opanowali dorzecze Menamu, asymilując Khmerów i przyjmując ich zhinduizowaną kulturę. W XIII w. powstało państwo Sukhotaj obejmujące niemal całe terytorium obecnej Tajlandii. Po czasie największego rozkwitu w XVI w., wojny prowadzone z Birmą przyniosły osłabienie Tajlandii i skurczenie jej terytorium.
Bangkok, Bóg Winszu, fot. Dorota Kozioł Komarnicka/c
Reaktywowanie Królestwa w 1782 roku

Wypędzenie Birmańczyków z południowej części kraju dało podstawę do reaktywowania królestwa w 1782 r. oraz zdobyczy terytorialnych na początku XiX w. Jednakże Tajlandia zmuszona do podpisania traktatów z tymi krajami, stała się półkolonią, choć zachowała formalną niepodległość. W 1867 r. utraciła zwierzchnictwo nad Kambodżą, w 1893 r. nad Laosem, a w 1909 r. oddała Wielkiej Brytanii część terytorium na Półwyspie Malajskim. W 1941 r., po zajęciu przez wojska Japonii, podpisała z nią sojusz wojskowy i polityczny. Od 1947 r., z przerwami, Tajlandią rządzą wojskowi, którzy dopiero w latach 80-ych XX w. dopuścili do demokratyzacji życia. Nastąpił wtedy szybki rozwój gospodarczy, trwający do dziś.

Przodek Boga Winszu, Jego Wspaniałość
-Król Rama IX
Formalnie Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, z królem jako głową państwa i premierem jako szefem rządu. Na podstawie konstytucji z 1997 (unieważnionej po puczu w 2006 roku). Do 13 października 2016 roku, głową państwa był król Rama IX Bhumibol Adulyadej, króry panował od 1946 rku. Był powszechnie bardzo szanowanym i uwielbianym królem, symbolem jedności. Ojcem nardu, dobroczyńcą, elementem tajskiej tożsamości. Po jego śmierci ludzie płakali i modlili się. Przez cały rok, w Tajlandii obowiązuje żałoba naorodowa. Tron po Ramie IX, przejął jeg syna Maha Vajiralongkor, król Rama X.
Monarchia integralną częścią społeczeństwa 

Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego Zgromadzenia Narodowego wybieranego w wyborach powszechnych: Izba Reprezentantów (niższa) – 500 członków, na czteroletnią kadencję; Senat (wyższa) – 200 członków, na kadencję sześcioletnią. Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele – wyłaniany ze składu Izby Reprezentantów.
Monarchia jest integralną i szanowaną częścią tajskiego społeczeństwa i jest chroniona przez restrykcyjnie egzekwowane przepisy prawa zabezpieczające ją przed działaniami rozumianymi jako zniewaga wobec rodziny królewskiej. 20 maja 2014 r. na terenie Tajlandii ogłoszono stan wojenny a 22 maja 2014 r. Armia przejęła kontrolę nad rządem i unieważniła konstytucję w 2007 r., ustanawiając Radę Narodową na rzecz Pokoju i Porządku (NCPO), nadzorującą tymczasowy rząd Tajlandii. Oficjalnym celem tych działań było, jak zaznaczał generał Prayut Chan-O-Cha, przeciwdziałanie przemocy i przywrócenie spokoju oraz porządku w kraju. Oficjalnie stan wojenny został zniesiony 01 kwietnia 2015 i zastąpiony nowymi środkami bezpieczeństwa, które dają władzom szeroką swobodę działania wobec dostrzeganych zagrożeń dla stabilności politycznej, gospodarki, czy monarchii. 

Wybory demokratyczne w 2018 roku

W kwietniu 2017 roku,  Król Tajlndii Rama X podpisał nową konstytucję, na mocy której w roku 2018 w Tajlandii zostaną przeprowadzone demokratyczne wybory.  Jak podaje tvn24.pl, w artykule z dnia 6 kwietnia 2017 roku, wyobory mogą zakończyć tymczaswe rządy junty wojskowej sprawujące władzę od przewrotu w 2014 roku.  Nowa konstytucja Tajlandii, wejdzie w życie bezpośrednio po popublikacji w dzienniku “Rotal Gazette”. 

Tajlandia otwarta na turystów 

Urząd Turystyki Tajlandii podejmuje szereg działań i przygotowuje wiele kampanii mających przyczynić się do zwiększenia liczby odwiedzających Tajlandię oraz ożywienia szczególnie niszowych segmentów rynku turystycznego. Tajlandia jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wypoczynkowych w południowo-wschodniej Azji. Przyciąga około 25 milionów turystów rocznie, w tym blisko milion Brytyjczyków, dzięki białym, piaszczystym plażom, czystym morzom z doskonałymi miejscami do nurkowania. Jest uważana za relaksujące miejsce do życia. /KS/

fot. Chiang Mai/Pixabay/Mariamichelle/cco;  fot. Bangkok, Bóg Winszu, fot. Dorota Kozioł Komarnicka/c
źróło: materiały prasowe, opracowanie DKK
 
 
 
 
 

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: