Lotniska VINCI przejmują londyński port lotniczy Gatwick za 2,9 miliarda funtów

VINCI Airports, jeden z pięciu największych globalnych graczy w sektorze portów lotniczych z siecią 46 lotnisk w 12 krajach, podpisał umowę nabycia od obecnych akcjonariuszy skutecznego, 50,01% udziałów w Gatwick Airport Limited, lotnisku własnościowym.

Transakcja ma się zakończyć w pierwszej połowie 2019 r. Pozostałe 49,99% będzie zarządzane przez Global Infrastructure Partners. Zapłata za 50,01% udziałów wynosi około  2,9 miliarda GBP, z zastrzeżeniem korekt zamknięcia.

W roku zakończonym 31 marca 2018 r. Grupa Gatwick Airport odnotowała łączne przychody w wysokości 764,2 mln GBP, przy EBITDA w wysokości 411,2 mln GBP. Po zamknięciu lotniska VINCI będą mogły w pełni skonsolidować lotnisko Gatwick.

London Gatwick Airport to drugie co do wielkości lotnisko w Wielkiej Brytanii. LGW jest częścią największego rynku O & D na świecie – Londyn. Lotniska w londyńskim systemie obsłużyły ponad 170 milionów podróży pasażerskich w 2017 r. LGW jest strategicznie położone na południu Londynu jako drugie co do wielkości lotnisko, obsługuje ponad 46 milionów pasażerów rocznie i obsługuje 228 miejsc w 74 krajach. Ma silne relacje z wiodącymi liniami lotniczymi, w tym EasyJet i British Airways, budując nowe relacje z przewoźnikami, takimi jak China Eastern.

Rekord świata – 950 lotów dziennie

Lotnisko Londyn-Gatwick jest najbardziej efektywnym lotniskiem na świecie LGW obsługuje najbardziej obciążony pojedynczy pas startowy na świecie. W 2017 roku osiągnął rekord świata w wysokości 950 lotów dziennie.

Nicolas Notebaert, dyrektor generalny VINCI Concessions i prezes VINCI Airports: “Tworzenie synergii i dzielenie się najlepszymi praktykami będącymi podstawą naszych wartości, cała sieć VINCI Airports będzie korzystać ze światowej klasy zarządzania i doskonałości operacyjnej lotniska Gatwick, które pozwoliło mu zapewnić silny i stabilny wzrost w bardzo ograniczonym otoczeniu. Jako nowy partner przemysłowy Gatwick, VINCI Airports będzie wspierać i stymulować wzrost ruchu, efektywność operacyjną i wykorzystać swoją międzynarodową ekspertyzę w zakresie rozwoju działalności komercyjnej, aby jeszcze bardziej zwiększyć zadowolenie pasażerów i ich doświadczenie. ”

 
Prezes Gatwick, Sir David Higgins, powiedział: “Bardzo się cieszymy z tego zobowiązania od portów lotniczych VINCI do Gatwick, który jest wotum zaufania dla Gatwick i jego przyszłego potencjału.”

Dyrektor naczelny, Stewart Wingate, powiedział: “Nasz przewodniczący i ja wraz z naszym kierownictwem wyższego szczebla pozostaniemy na Gatwick i czekamy na dalszą poprawę usług dla naszych pasażerów. Nie będzie żadnych zmian w bezpośrednim uruchomieniu Gatwick i spodziewamy się, że transakcja zakończy się w połowie przyszłego roku.

Jeszcze więcej połączeń  w nadchodzących latach

“To dobra wiadomość dla lotniska, ponieważ będzie to oznaczać zarówno ciągłość, jak i dalszą inwestycję dla pasażerów w nadchodzących latach w celu dalszej poprawy naszych usług. Obecnie latamy do ponad 220 miejsc na całym świecie i mamy ambicję uruchomić jeszzce więcej połączeń  w nadchodzących latach.

“Teraz, przez ostatnie zakłócenia na lotnisku i usługi wracają do normy, chciałbym jeszcze raz podziękować pasażerom za ich cierpliwość w tym trudnym okresie.

“Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy wsparli moje zespoły w staraniu się o odzyskanie Gatwick, w szczególności dla naszych linii lotniczych, policji, sił zbrojnych, innych lotnisk, CAA i Departamentu Transportu.

“Wiem, że ta bezprecedensowa działalność przestępcza spowodowała ogromne niedogodności dla tysięcy ludzi – wielu z nich opuściło ważne rodzinne imprezy w okresie przedświątecznym. Doceniliśmy zrozumienie i tolerancję pokazaną w czasie, który był naprawdę trudny dla wszystkich i jesteśmy wdzięczni, że pasażerowie uznali, że nigdy nie powinniśmy robić niczego, co mogłoby zagrozić ich bezpieczeństwu.

“Istnieją oczywiście szersze strategiczne lekcje dla wszystkich zaangażowanych osób, aby zapobiec powtórzeniu się, a sam Gatwick podjął szereg ważnych kroków w ostatnich dniach, które znacząco wpłyną na odporność lotniska.

“Chociaż dzisiejsze oświadczenie stanowi ekscytujący moment w przyszłości Gatwick, mój zespół i ja koncentrujemy się na robieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapewnić sprawny przebieg podróży, dla wszystkich przez resztę świątecznego okresu”.

VINCI Airports zarządza rozwojem i działaniem 45 lotnisk zlokalizowanych we Francji, Portugalii (w tym w centrum Lizbony), Wielkiej Brytanii, Szwecji, Serbii, Kambodży, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Dominikanie, Kostaryce, Chile i Brazylii. Obsługiwana przez ponad 250 linii lotniczych sieć VINCI Airports obsłużyła w 2017 r. Ponad 180 milionów pasażerów.

opracowanie: Katarzyna Kozioł

fot.: Gatwick South Terminal Zone K check-in concourse, Wikimedia Commons.

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: