Martha Argerich – legenda światowej pianistyki na 15. Festiwalu „Chopin i jego Europa”

Pierwsze dni 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” za nami! W sobotę odbył się wyjątkowy koncert symbolicznie zatytułowany hasłem „Muzyka dla pokoju”, upamiętniający rocznicę wielkiej wagi wydarzenia politycznego: 100-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy odrodzoną w 1918 roku Rzecząpospolitą Polską a Japonią, krajem, którego mieszkańcy, mimo kulturowych różnic, szczególnie ukochali sobie twórczość Chopina.

photo by Wojciech Grzedzinski mob 0048602358885 wojciech.grzedzinski@gmail.com wojciechgrzedzinski.com

Do udziału w koncercie zaproszenie przyjęła legendarna Martha Argerich, tryumfatorka VII Konkursu Chopinowskiego w 1965 r, blisko związana z Festiwalem „Chopin i jego Europa”, jak również krajem Kwitnącej Wiśni. W wykonaniu gwiazdy światowej pianistyki goście Festiwalu usłyszeli „I Koncert fortepianowy” Es-dur S. 124 Franza Liszta.

Jedno z najbardziej sensacyjnych wydarzeń 15. Festiwalu (Martha Argerich coraz rzadziej koncertuje w Polsce) dopełnił występ Hiroshima Symphony Orchestra, która łącząc siły z Sinfonią Varsovią, pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy wykonała IX Symfonię Beethovena. Zachwyceni słuchacze nagrodzili artystów kilkuminutowymi owacjami na stojąco.

photo by Wojciech Grzedzinski mob 0048602358885 wojciech.grzedzinski@gmail.com wojciechgrzedzinski.com

Wieloletnia współpraca wybitnej pianistki i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przyniosła do tej pory kilka wydawnictw płytowych. Jednym z nich jest wielokrotnie nagradzane (m.in. przez „BBC Music Magazine”) nagranie „Kwintetu fortepianowego g-moll” op. 34 Juliusza Zarębskiego, które można zakupić w sklepie internetowym NIFC: www.sklep.nifc.pl oraz sklepiku Muzeum Fryderyka Chopina.

Więcej o 15. Festiwalu „Chopin i jego Europa”: www.festiwal.nifc.pl

Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

FOTO: W. Grzędziński

Centrum Prasowe PAP

You May Also Like

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: