“Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta Generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942r.” – otwarcie wystawy

W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej dnia 21 marca 2019 roku zainaugurowano wyjątkową pod wieloma względami wystawę – “Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta Generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 roku.

Ekspozycja porusza mało znany wątek historyczny – wizytę generała Władysława Sikorowskiego, Premiera Polskiego Rządu na uchodźstwie w Meksyku. Owocem tej wizyty było między innymi przyjecie przez Meksyk 1453 polskich uchodźców znanych jako “Dzieci z Santa Rosa”. Były to głównie dzieci, w większości sieroty.

Jak podkreślił Ambasador Meksyku Alejandro Nergin, wystawa ta pokazuje najważniejszy moment w relacjach pomiędzy Meksykiem a Polską, a także to, że Meksyk sprzeciwiał się nazistowskiej i sowieckiej inwazji na Polskę. I co równie ważne Meksyk zawsze utrzymywał relacje z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie.

Wizyta generała Sikorskiego była zarazem pierwszą wizytą europejskiego męża stanu do Ameryki Łacińskiej. Odbyła się w dniach 28 – 29 grudnia 1942 r. Generał Sikorski został zaproszony na prośbę Alfonso de Rosenzwinga Diaz, Ambasadora Meksyku w Wielkiej Brytanii.

Wystawę Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta Generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942r.” otworzył Ambasador Meksyku Alejandro Negrín, Wicemarszałek Senatu, Michał Seweryński, Przewodniczący Grupy Przyjaźni Polsko-Meksykańskiej w Senacie, Łukasz Mikołajczyk oraz historyk dr Krzysztof Smolana,

Wicemarszałek Michał Seweryński w swojej przemowie położył nacisk na to, że Polska zawsze mogła liczyć na wsparcie ze strony Meksyku, co obrazuje efekt wizyty Sikorskiego, czyli przybycie 1453 polskich uchodźców do Meksyku.

Na inauguracji obecni byli senatorowie, przedstawiciele Polskiego Rządu, ambasadorzy różnych krajów oraz przedstawiciele instytucji edukacyjnych i kulturalnych.

Po oprowadzeniu po wystawie przez dr Smolana, można było posłuchać meksykańskich piosenek w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 85 im Benito Juareza.

“Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta Generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r. jest częścią programu ukazującego silne więzi Meksyku z Polską.

Wystawa będzie wkrótce otwarta dla publiczności w różnych miejscach w Polsce.

opracowanie, Dorota Izabela Komarnicka

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: