Międzynarodowe Spotkania z Folklorem w Myślenicach

11 lipca rozpoczęła się III edycja Międzynarodowych Spotkań z Folklorem w Myślenicach. Jedna z największych propozycji tego lata. Przez 10 dni Myślenice, Miechowo i Suchą Beskidzką ogarnęło czyste szaleństwo.

Większość z tych wydarzeń miała miejsce w plenerze. Ponad 350 uczestników z 3 kontynentów przybyło na zaproszenie województwa Małopolskiego oraz gminy Myślenice. Przez 10 dni wszyscy nasi uczestnicy raczyli naszą polską widownię najciekawszymi elementami folkloru tanecznego i muzycznego z kraju swojego pochodzenia. Zagrały polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki folkowej m.in z Brazylii, Indonezji, Kostaryki, Francji, Serbii, Macedonii, Węgier, Słowacji i Tajwanu. Kumulacje wydarzeń oraz koncerty największych gwiazd odbyły się między 14 a 17 lipca.

“Pomysł na zorganizowanie takiego przedsięwzięcia, jak mówi dyrektor Międzynarodowych Małopolskich spotkań z Folklorem Piotr Szewczyk, powstał z efektu pracy zespołu ‘Ziemia Myślenicka’ podróżującego po całym świecie, m.in. po Indiach, Chinach czy Kanadzie. Organizatorzy chcieli stworzyć coś podobnego, przenieść te dobre wzorce właśnie tutaj do Myślenic, aby pokazać polskiej publiczności jak atrakcyjny może być folklor. Pan Piotr podkreśla również, że pomimo niesprzyjającej pogody na głównej scenie udaje się gromadzić rzesze ludzi. Dodaje również, że po raz pierwszy w tym roku zostały zorganizowane zajęcia artystyczne, warsztaty rękodzieła ludowego, mnóstwo ludzi przychodzi na spotkania autorskie z ciekawością wsłuchują tego co artyści maja do przekazania, podkreśla także, że w następnym roku na pewno te zajęcia będą praktykowanie i coraz bardziej rozwijane. Tak dobre przygotowanie zawdzięczamy fantastycznemu zespołowi organizacyjnemu, wolontariusze którzy czuwają nad wszystkim, a zwłaszcza publiczności, bez której nic by się nie odbyło” – dodaje Piotr Szewczyk.

24814381_IFM_8_crop_300x168_eaedd786_CPO

“Organizatorzy zadbali w tym roku o mocne akcenty muzyczne. Uważam, że taki Festiwal to wielka atrakcją dla regionu, po raz kolejny podkreślam wspaniałą organizacje, mój zachwyt budzi ogromna scena oraz wspaniała praca świateł” – mówi jeden z uczestników Festiwalu Mateusz z Krakowa. W piątek odbył się specjalny artystyczny program przygotowanym przez muzyków z Pakistanu. Było etnicznie, energetycznie i nostalgicznie, była to ogromna cząstka Pakistanu zawarta w małej pigułce. W tym roku zagrali również m.in Iwan Iwanilia zespół specjalizujący się w grze na instrumentach akustycznych, łączących muzykę etniczna i jazz.

Pytając publiczność co sądzą o Festiwalu jednogłośnie odpowiadają, że atmosfera jest wspaniała i bardzo im się podoba. Mateusz z Krakowa, były członek zespołu ludowego “Mali Słowacy” uważa, że taki Festiwal to wielka atrakcja dla regionu, po raz kolejny podkreśla dobrą organizacje. Kolejnym widzem jest pani Marta z Gorlic, która powiedziała, że pomimo niesprzyjającej pogody, Kostaryka nadaje gorące rytmy. Organizację w żartobliwy sposób w skali 1 do 10 ocenia na 15. Dopóki Festiwal będzie organizowany i zdrowie jej na to pozwoli będzie brała w nim udział.

W tym roku Festiwal został poszerzony o kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła, zajęcia artystyczne, specjalna strefę dla dzieci, degustacje zagranicznych przysmaków. Ciekawostką, jest to że artyści z Kostaryki, Indonezji i Pakistanu zagrają na szkoleniu dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Krakowskich Łagiewnikach.

 FOTO: III edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem fot. Magdalena i Michał Turczyk
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: