MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE TTWarsaw

Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw, które odbyły się w dniach 26-28 listopada br. zgromadziły prawie 450 wystawców z 47 krajów świata. Krajem partnerskim była Palestyna.

Oficjalnego otwarcia dokonał minister sportu i turystyki Witold Bańka. Pan minister, między innymi, mówił o zapewnieniu właściwej ochrony klientom biur podróży i potrzebie powołania w tym celu funduszu gwarancyjnego. W uroczystości otwarcia udział wzięli przedstawiciele rządu, parlamentu, oraz ambasadorzy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

W dniu otwarcia odbyła się konferencja prasowa Palestyny, Maroka, Dominikany, w kolejnych Algierii, Japonii, Białorusi i kurortu Mamaia w Rumunii. Miało też miejsce wiele branżowych spotkań i prezentacji, między innymi na stoisku Słowacji, podczas których dowiedzieliśmy się o nowej ofercie zimowej na sezon 2015/16, oraz o uruchamianych bezpośrednich połączeniach lotniczych z Polski do Koszyc i Popradu. Na targach pojawiło się wielu gości specjalnych i znanych podróżników, jak chociażby Aleksander Doba, który opowiadał o tym, jak samotnie kajakiem przepłynąć Atlantyk. Mogliśmy się dowiedzieć jak zorganizować egzotyczną wyprawę z małym dzieckiem i jak przy tym chronić swój budżet. Jak podróżować z czworonogiem. Jak zorganizować wyprawę dookoła świata, oraz poznać wiele innych ciekawych tematów podróżniczych.

Minister turystyki i starożytności Palestyny, Pani Rula Ma’ayah, zachęcała wszystkich do odwiedzania jej kraju. Powiedziała, że Palestyna, to kraj w którym są takie rzeczy jakich nie ma w innych częściach świata. Dodała, że tylko w Palestynie można zobaczyć Bazylikę Narodzenia Pańskiego, tylko w Palestynie jest jedyne Morze Martwe i Góra Kuszenia. Zapewniała, że każdy turysta może czuć się u nich bezpieczny. Podkreśliła przy tym, że Palestyna jest krajem funkcjonującym w stanie okupacji i że Palestyńczycy nie mogą się doczekać wolności dla swojego kraju, ale wyłącznie na drodze pokojowych rozwiązań.

Dyrektor Marokańskiego Narodowego Biura Turystyki, Pan Khalid Mim, podczas konferencji, która promowała ten kraj na TT Warsaw powiedział, że będą walczyć o to, aby zostać krajem numer jeden – głównym kierunkiem turystycznym wybieranym przez polskich turystów. Nadmienił, ze polscy turyści jako cel swoich podróży do Maroka, wybierają zazwyczaj nadmorski Agadir. Jednakże warte poznania i odwiedzenia są także inne miasta jak Fez, Casablanca, Rabat czy niezwykły i urzekający Marakesz. Marokańczycy mocno inwestują w infrastrukturę. Wybudowali 1500 km autostrad, kolejnych 800 jest w trakcie budowy. Posiadają 28 międzynarodowych portów, 15 lotnisk, osiem nadmorskich marin. Jak powiedział Pan Khalid Mim, są krajem który szanuje inne religie. Próbują redefiniować pojęcie destynacji islamskiej. W roku 2003 i 2011 Maroko było partnerem TT Warsaw.

Na konferencji Japonii Katarzyna Boni, podczas swojej prezentacji tego kraju powiedziała, że Japonia, to coś znacznie więcej niż to, co o niej myślimy. Góra Fudżi, Złota Trasa, Tokio, Kioto, neony, największa metropolia świata, Hiroszima, znane są nam przynajmniej z opowieści. Japonia to 4 główne wyspy, 126 mln ludzi, 63 powierzchnia na świecie i 10 pod względem ludności. Boni, przedstawiła Japonię historyczną – samurajską, pełną szlaków turystycznych, dzwoneczków na niedźwiedzie, malutkich urokliwych miasteczek. Znajdziemy tu las, który ma 7 tys lat. Japonia to także słynne ośrodki narciarskie Nagano i Sapporo i znakomite warunki śniegowe. Jest to także znakomite miejsce do nurkowania. Okinawa, gdzie stoczono wiele walk, dziś przyciąga uwagę, starymi wrakami statków z II wojny światowej, zanurzonymi na dnie Morza Wschodniochińskiego. Na uwagę zasługuje też unikalna i zróżnicowana kuchnia japońska. Japończycy szczególnie przykładają wagę do jakości popraw oraz odpowiedniej atmosfery podczas posiłku. Jak powiedziała Boni, pomimo faktu, iż Japonia uchodzi za drogi kraj wcale nie musimy wydać majątku żeby tu przyjechać. Przy odpowiednim rozplanowaniu budżetu podróż do Japonii to wydatek rzędu 4-5 tyś zł. Bezpośredni przelot w obie strony, w promocyjnych ofertach linii lotniczych można kupić już za niecałe 1900 zł.

Egipcjanie również przekonywali do odwiedzin ich kraju. Dla nich turystyka to być albo nie być, główne źródło PKB kraju. Po ostatnich zamachach, podwojono liczbę służ ochrony i kontroli na lotniskach. Wzmocniono również ochronę wojskową. Przedstawiciele biur podróży, którzy na bieżąco monitorują sytuację związaną z bezpieczeństwem w Egipcie, w swojej ofercie mają wyjazdy do Hurghady i nad rzekę Nil. Odwołane natomiast są imprezy z miast znajdujących się na Półwyspie Synaj (np. Sharm El Shejk).

Drugiego dnia odbyła się wieczorna prezentacja wyspy Elba w Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie, połączona z degustacją lokalnych potraw i win. Wyspa Elba, należąca do rejonu Toskanii we Włoszech jest bardzo ciekawą propozycją na krótki wypad i spędzenie kilku dni podczas pobytu we Włoszech. Wyspa znana jest także jako miejsce zesłania Napoleona Bonaparte, który przebywał tu jakiś czas z resztkami swoich oddziałów – 600 żołnierzami Gwardii Cesarskiej.

W trakcie wieczornych imprez przyszedł czas na podsumowanie intensywnych dni targowych oraz spotkania mniej formalne. Podczas uroczystej wieczornej gali pierwszego dnia wręczono nagrody i wyróżnienia za najbardziej oryginalne i profesjonalne stoiska targowe. Pierwsze miejsce zajęło stoisko palestyńskie. Pani Rula Ma’ayah z rąk organizatora targów, odebrała statuetkę „Homo Turisicus”. Drugie miejsce zajęło stoisko Japonii a trzecie Gruzji. Wieczór rozpoczął palestyński zespół tańca Baqoun.

Zwieńczeniem imprez był uroczysty wieczór Egipski zorganizowany dla kilkuset osób w warszawskim klubie Mirage. Można było degustować oryginalne egipskie potrawy, oglądać taniec brzucha w wykonaniu egzotycznych tancerek, oraz podziwiać wirującego derwisza. Na koniec dyskoteka w rytmie polskich przebojów.

 

20151127_210347
Taniec brzucha w wykonaniu egipskiej tancerki, fot. Robert Pawełek

 Tekst, Dorota Kozioł Komarnicka

Zdjęcia:  Robert Ostrowski 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: