Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Chopin i jego Europa”

Warszawa jest miastem Chopina: tu dojrzewał jego fenomenalny talent, tu formowały się jego gusta i zamiłowania estetyczne. W świat – do Wiednia a potem Paryża wyjechał jako artysta dojrzały – choć bardzo jeszcze młody. Pozostając pod wpływem takich mistrzów jak Bach czy Mozart już wkrótce sam miał się stać źródłem inspiracji.

Sierpniowy festiwal Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół – kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Dobrzyńskiego, Nowakowskiego, Lessela, Krogulskiego, a także tych, z którymi współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem. Szczególne miejsce w programie każdego festiwalu zajmuje także twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymańskiego.

CHOPIN I JEGO EURPA

Specjalnym walorem “Chopina i jego Europy” jest przywoływanie oryginalnego brzmienia utworów, które – wykonywane na instrumentach z epoki lub ich kopiach – pozwalają nam zbliżyć się do aury dźwiękowej czasów Chopina. Legendarne zespoły i soliści, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym są stałymi gośćmi Festiwalu, przybliżając magiczny obraz minionych epok. Pianiści grają na fortepianach z kolekcji Instytutu, który dysponuje zbiorem instrumentów z czasów Chopinowskich: słynnymi Pleyelami, Erardami, Broadwoodem i kopią fortepianu Graf. Już wiosną 2018 roku kolekcję dopełni niezwykły nabytek: pierwsza współczesna kopia warszawskiego instrumentu Chopina z manufaktury cenionego ówcześnie Fryderyka Buchholtza.

 GWIAZDY ŚWIATOWEJ PIANISTYKI

“Chopin i jego Europa” szczyci się gronem muzycznych przyjaciół, do których należą gwiazdy światowej pianistyki, wybitni kameraliści, wirtuozi różnych instrumentów, dyrygenci, znakomite zespoły. Wśród goszczących po wielokroć w Warszawie na zaproszenie Instytutu są Martha Argerich, Nelson Freire, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Krystian Bezuindehout. Orkiestra XVIII wieku, Europa Galante, Collegium 1704, Sinfonia Varsovia.

Festiwal jest podstawą stale powiększanej i zdobywającej międzynarodowe uznanie kolekcji wydawnictw fonograficznych CD i DVD Instytutu.

“Przed Wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”

13. Międzynarodowy Festiwal “Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach od 12 do 30 sierpnia 2017 roku. Tegoroczna edycja, opatrzona podtytułem “Przed Wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”, jest swoistym prologiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który to jubileusz przypada na rok 2018 – Stanisław Leszczyński.

PKN ORLEN WE WSPÓŁPRACY
Z NAORODOWYM INSTYTUTEM FRYDERYKA CHOPINA

“Objęcie mecenatem Festiwalu ‘Chopin i jego Europa’ wynika z zaangażowania PKN ORLEN we współpracę z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Jednocześnie jest wielkim zaszczytem możliwość upowszechniania muzyki Fryderyka Chopina, która jest naszym dobrem narodowym. Wierzę, że trwająca ponad dwa tygodnie muzyczna uczta w mistrzowskim wykonaniu wirtuozów światowej muzyki dostarczy nam niepowtarzalnych przeżyć, dlatego w imieniu organizatorów i swoim własnym serdecznie zapraszam” – powiedział Wojciech Jasiński, prezes Zarządu PKN ORLEN.

SZCZEGÓLNA DROGA 

Muzyka epoki baroku była źródłem inspiracji dla wielu kompozytorów XIX wieku, w tym Fryderyka Chopina, który dzieła Jana Sebastiana Bacha szczególnie cenił i miał stale w repertuarze. Od Bacha do Chopina technika kompozytorska przeszła szczególną drogę: poszukiwano klasycznej prostoty form, koncertowej wirtuozerii w stylu brillant, intymnego liryzmu w miniaturach i pieśniach, monumentalizmu w operach i symfoniach. Chopin zawarł wszystkie te elementy w swych dziełach, nadając im niepowtarzalny rys osobisty i uniwersalny charakter porównywany jedynie z muzyką Bacha. Tegoroczny festiwal “Chopin i jego Europa” umożliwi prześledzenie tej drogi pełnej muzycznych refleksów i kontrastów – dr Artur Szklener.

 
Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, PAP
FOTO: “Przed Wielkim jubileuszem – Od Bacha do Chopina”
 

 

 
 
 
 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: