Święto Narodowe Republiki Albanii na Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Święto Niepodległości Albanii uczczono na Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jednym z punktów programu był koncert fortepianowy światowej sławy albańskiej pianistki Dhuraty Lazo. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rządu oraz ambasadorzy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Uroczystość uświetniła Ambasador Republiki Albanii w Polsce, Pani Shpresa Kureta, która dokonała oficjalnego powitania gości. Po odegraniu hymnów państwowych Albanii oraz Polski zaprezentowany został krótki film dokumentalny, przedstawiający  bogatą kulturę Albanii,  jej tradycje i walory turystyczne. Głównym punktem programu był koncert fortepianowy wielokrotnie nagradzanej, światowej sławy albańskiej pianistki Dhuraty Lazo. Można było posłuchać utworów skomponowanych przez Thoma Simaku, Tonina Harapi, Ceska Zadeja a także Fryderyka Chopina.

Okres burzliwych przemian

Albania od czasów starożytnych podporządkowana była obcym wpływom. Najpierw uzależniona od Rzymu, w późniejszych czasach przechodziła w ręce Bułgarów, Serbów, Turków. Dzięki słynnemu bohaterowi Gjergj Kastrioti Skandberbegowi, w XV w. kraj czas cieszył się wolnością. Nie trwało to jednak długo. Już pod koniec XV w. Turcy ponownie przejęli władzę.

W XIX wieku Albańczycy oparli się próbie asymilacji przez Imperium Osmańskie. Ukoronowanie starań i walk Albanii o wolność i niepodległość, toczonych na przestrzeni wieków miało miejsce 28 listopada 1912 r., kiedy oficjalnie proklamowano niepodległość Albanii od Imperium Osmańskiego. Liderzy zespołu reprezentującego wszystkie regiony zamieszkane przez Albańczyków, spotkali się we Vlorze, gdzie Ismail Qemali, założyciel państwa albańskiego, podniósł albańską flagę i proklamował niepodległość Albanii od Imperium Osmańskiego.

Najnowsza historia Albanii to także nieustanna walka o wpływy. Po II wojnie światowej, rządzili tam socjaliści pod przewodnictwem Envera Hodży (1944-1985). To lata uzależnienia, najpierw od ZSRR i bloku wschodniego, później od Chin. W czasach komunistycznych Albania była najbardziej zamkniętym krajem Europy. Koniec XX wieku to okres burzliwych zmian społeczno-ustrojowych. Po śmierci Hodży w 1985r. nastąpiła liberalizacja ustrojowa, która doprowadziła ostatecznie do utraty władzy przez komunistów w 1992 roku.

Obecnie Albania znajduje się w okresie szybkiego rozwoju i znacznych przemian gospodarczych. Jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, CEFTA, WTO, oraz jednym z założycieli Uni na rzecz regionu Morza Śródzienomorskiego. Posiada status Kandydata do Unii Europejskiej, a blisko 90 % społeczeństwa opowiada się za integracją.

Odkrywamy Albanię – trzeba się jednak spieszyć

Albania koncentruje się na rozwoju turystyki międzynarodowej. Hotele i restauracje oferują standard europejski, poprawia się infrastruktura turystyczna. Przepięknie położona nad Adriatykiem i Morzem Jońskim, jest idealnym kierunkiem podróży dla turystów, którzy nie lubią tłoku i zgiełku oraz obleganych, popularnych miejsc. W odróżnieniu na przykład od modnej Chorwacji, przyroda tutaj wydaje się być jeszcze nieskażona działalnością człowieka. Popularna jest agroturystyka.

Albania zachwyca cudownymi górami, jeziorami, turkusowymi morskimi wodami i wspaniałymi plażami z których wiele jest piaszczystych, w odróżnieniu np. od wybrzeża w Chorwacji. Zamieszkana jest przez otwartych i gościnnych ludzi. Albania słynie z zabytków, z których najbardziej znane, wykopaliska starożytnego miasta Butrinti, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Dawna, długotrwała izolacja spowodowała, że Albania jest jednym z najmniej znanych krajów na Bałkanach. Jednak liczba turystów z roku na rok szybko rośnie. Dlatego warto się śpieszyć i odwiedzić ją właśnie teraz, kiedy jest jeszcze w miarę dziewicza i wolna od tłumów turystów.

Uroczystość odbyła się 1 grudnia 2015r.

Dorota Kozioł Komarnicka

 

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: