Normy sanitarne w sektorze turystyki mające na celu ograniczenie zarażenia chorobą COVID-19.

Stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii mija, w związku z tym, od lipca Hiszpania reaktywuje stopniowo turystykę międzynarodową, otwierając granice, znosząc kwarantannę i zapewniając bezpieczeństwo sanitarne.

Aby zagwarantować bezpieczne wznowienie działalności sektora turystycznego, Sekretarz Stanu ds. Turystyki w Ministerstwie Przemysłu, Handlu i Turystyki, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przygotował wytyczne przedstawiające zasady oraz normy sanitarne, które pozwolą podjąć zawieszone funkcjonowanie sektora turystycznego, jednocześnie zapewniając ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2. Wytyczne zawierają specyfikacje dotyczące obsługi, czyszczenia i dezynfekcji, konserwacji i zarządzania ryzykiem dla różnych gałęzi i działań łańcucha w sektorze turystycznym.

Do tej pory opublikowano 12 przewodników z wytycznymi i zaleceniami dla: hoteli i apartamentów turystycznych, restauracji, biur podróży, pól golfowych, zakwaterowania agroturystycznego, uzdrowisk i spa, muzeów i obiektów dzidzictwa kultury, pracy przewodników turystycznych, biur informacji turystycznej, hosteli i schronisk, kempingów oraz turystyki aktywnej i ekoturystyki.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kolejnymi wytycznymi, które będą regulować otwarcie dla turystów: chronionych obszarów przyrodniczych, żeglarstwa i portów jachtowych oraz morskich ośrodków sportów wodnych, życia nocnego, parków rozrywki i tematycznych, transportu turystycznego, możliwości zwiedzania winnic lub innych obiektów przemysłowych, publicznych miejsc kultury, historii i przyrody oraz plaż.

Wszystkie wytyczne są wypracowane przez Sekretariat Stanu ds. Turystyki w koordynacji z Instytutem ds. Jakości w Turystyce w Hiszpanii (ICTE) w oparciu o porozumienie ze wspólnotami autonomicznymi w sprawie jednorodnych protokołów dla całego kraju.

W przygotowaniu wytycznych uczestniczyły wszystkie wspólnoty autonomiczne, Hiszpańska Federacja Gmin i Prowincji (FEMP), partnerzy społeczni, stowarzyszenia każdej gałęzi sektora turystycznego, Hiszpańskie Stowarzyszenie Służb zapobiegania Wypadkom w Miejscu Pracy (AESPLA) oraz inni eksperci.

Szczegółowe wytyczne zawierające normy bezpieczeństwa dla sektora turystycznego, pozwalające ponownie rozpocząć działalność z maksymalnym bezpieczeństwem, oferując podróżnym pewność siebie znajdują się na stronie Ministerstwa Przemysłu, Handlu i Turystyki w wersji hiszpańskiej oraz wkrótce w wersji angielskiej: https://www.mincotur.gob.es/en-us/COVID-19/Paginas/Guias-sector-turistico.aspx

W załączeniu przesyłamy skrót najważniejszych wytycznych dla hoteli w języku polskim oraz pełne przewodniki w języku angielskim dla hoteli, restauracji i biur podróży.

Oczekuje się, że wkrótce powyższe wytyczne staną się standardami Hiszpańskiego Stowarzyszenie Normalizacyjnego (UNE), a następnie zostaną przedstawione Komitetowi ISO TC 228 „Usługi turystyczne i pokrewne”, aby mogły zostać przyjęte jako normy ISO.

Obraz Magdica Makedonka 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: