ZIEMIA ŚWIĘTA, o czym należy pamiętać

1. Jeśli posiadasz w paszporcie pieczątki z takich krajów jak Iran, czy Syria, musisz być przygotowany na serię pytań na lotnisku. Najlepiej wcześniej przygotować sobie listę hoteli w których będziecie mieszkać. Dobrym rozwiązaniem jest też wyrobienie przed wyjazdem nowego paszportu.

2. W drogę powrotną zawsze sami pakujcie swoją walizkę. Na granicy będą wam zadawać pytania. Między innymi takie, czy ktoś pomagał wam ją pakować. Jeśli tak, sprawdzą dokładnie cały bagaż.

3. Pamiętajcie aby zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizy, które dostaniecie na lotnisku. Podczas podróży pomiędzy Palestyną, a Izraelem może być potrzebny.

4. Wybierając się w porze letniej, gdzie temperatura powietrza sięga nawet 50 stopni, ubierzcie się lekko i przewiewnie. W przypadku kobiet najlepiej sprawdzają luźne długie spódnice. Kolana i łokcie powinny być zakryte. Egzamin zdają też delikatne szale, którymi zarówno możemy okryć ramiona, jak też wykorzystać do przetarcia twarzy lub rąk.

5. Dużo pijcie i noście okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu łatwiej zniesiecie panujące tam upały. Ja je wręcz uwielbiam, ale nie każdy musi. Kto chce uniknąć wysokiej temperatury, powinien udać się w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku. Jest to optymalny czas na zwiedzanie. Miesiące zimowe bywają deszczowe, ale temperatura powietrza i tak rzadko kiedy spada poniżej 18 stopni.

6. W Betlejem turysta jest ceniony, ludzie chętnie służą pomocą i są bardzo przyjaźni. Kobiety nie powinny jednak po zmroku same wychodzić z hotelu. Te które się na to zdecydują, mogą zostać uznane za prostytutki.

7. Jeśli chcecie odwiedzić Hebron, musicie być bardzo ostrożni.  To bardzo specyficzne miejsce.  Nasz autokar został obrzucony kamieniami.

8. Zaopatrzcie się w drobne pieniądze, Euro lub Szekle. Z uwagi na lepszy przelicznik, korzystniej płać w Szeklach.

9. Do Ziemi Świętej możecie wybrać się z biurem podróży, wtedy taka wycieczka będzie was kosztowała około 3 – 3,5 tys. zł. Biuro zapewnia bezpośredni przelot z Warszawy, Łodzi lub Katowic. W cenę wliczony jest hotel, transfer z lotniska, objazdówka oraz ubezpieczenia i przewodnik. Ktoś kto woli jechać “na własną rękę”, może wyszukać tanie poleczenia do Tel Awiw-Ben Gurion. Promocje bywają bardzo ciekawe, a wyprawa wedle własnego uznania.

Tekst i fotografia/ Dorota Izabel Komarnicka (c)

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: