Obchody albańskiej niepodległości w Warszawie

Święto Niepodległości Republiki Albanii uczczono w historycznych salach Warszawskiego Domu Technika. W obchodach rocznicy udział wzięli przedstawiciele rządu oraz ambasadorzy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Wśród licznie zgromadzonych gości, nie zabrakło także członków Towarzystwa Polsko-Albańskiego oraz Stowarzyszenia Polsko-Kosowskiego Kos-Pol. Była to 104 rocznica proklamacji niepodległości Albanii od Imperium Osmańskiego.

Uroczystości przewodniczyła Ambasador Republiki Albanii w Polsce Pani Shpresa Kureta, która wraz z małżonkiem, Panem Vasil Kuerta dokonała uroczystego powitania gości. Podczas oficjalnego przemówienia, Pani Ambasador podkreśliła wagę i potencjał przyjacielskich relacji między Polską a Albanią. Zwróciła też uwagę na ogromny potencjał turystyczny Albanii i podziękowała Polakom za to, że coraz częściej wybierają Albanię jako cel swojej podróży.

Wydarzenie zostało uświetnione występem śpiewaczki Elini Duni, której towarzyszył Gent Rushi grający na akordeonie. Artyści swoim występem nawiązali do dawnych albańskich melodii. Eleni, posługująca się głębokim jezzowym głosem śpiewała o miłości i tęsknocie. Powiedziała też, że kiedy człowiek jest smutny, to warto aby wyśpiewał swój smutek. Ubrana w czerwoną sukienkę, przykuwała uwagę zarówno swoim talentem, jak osobistym urokiem. Po występie publiczność wynagrodziła artystów gromkimi brawami.

Następnie odbyło się uroczyste przyjęcie przy lampce wina, oraz rozmowy w szerokim i kuluarowym gronie.

NIEPODLEGŁOŚĆ ALBANII OD IMPERIUM OSMAŃSKIEGO

Albania od czasów starożytnych podporządkowana była obcym wpływom. Najpierw uzależniona od Rzymu, w późniejszych czasach przechodziła w ręce Bułgarów, Serbów, Turków. Dzięki słynnemu bohaterowi Gjergj Kastrioti Skandberbegowi w XV w., kraj cieszył się wolnością. Nie trwało to jednak długo. Już pod koniec XV w., Turcy ponownie przejęli władzę.

W XIX wieku, Albańczycy oparli się próbie asymilacji przez Imperium Osmańskie. Ukoronowanie starań i walk Albanii o wolność i niepodległość miało miejsce 28 listopada 1912 roku. Liderzy zespołu reprezentującego wszystkie regiony zamieszkane przez Albańczyków, spotkali się we Vlorze, gdzie Ismail Qemali, założyciel państwa albańskiego, podniósł albańską flagę i proklamował niepodległość Albanii od Imperium Osmańskiego.

Najnowsza historia Albanii to także nieustanna walka o wpływy. Po II wojnie światowej, rządzili tam socjaliści pod przewodnictwem Envera Hodży (1944-1985). To lata uzależnienia, najpierw od ZSRR i bloku wschodniego, później od Chin. W czasach komunistycznych Albania była najbardziej zamkniętym krajem Europy. Koniec XX wieku to okres burzliwych zmian społeczno-ustrojowych. Po śmierci Hodży w 1985r. nastąpiła liberalizacja ustrojowa, która doprowadziła ostatecznie do utraty władzy przez komunistów w 1992 roku.

Obecnie Albania znajduje się w okresie szybkiego rozwoju i znacznych przemian gospodarczych. Jest członkiem ONZ, NATO, OBWE, Rady Europy, CEFTA, WTO, oraz jednym z założycieli Unii na rzecz regionu Morza Śródziemnomorskiego. Posiada status Kandydata do Unii Europejskiej, a blisko 90 % społeczeństwa opowiada się za integracją.

ALBANIA PERŁĄ BAŁKANÓW

Albania koncentruje się na rozwoju turystyki międzynarodowej. Hotele i restauracje oferują standard europejski, poprawia się infrastruktura turystyczna. Przepięknie położona nad Adriatykiem i Morzem Jońskim, jest idealnym kierunkiem podróży dla turystów, którzy nie lubią tłoku i zgiełku oraz obleganych, popularnych miejsc. W odróżnieniu na przykład od modnej Chorwacji, przyroda tutaj wydaje się być nieskażona działalnością człowieka. Popularna jest agroturystyka.

Albania zachwyca cudownymi górami, jeziorami, turkusowymi morskimi wodami i wspaniałymi plażami z których wiele jest piaszczystych, w odróżnieniu np. od wybrzeża w Chorwacji. Zamieszkana jest przez otwartych i gościnnych ludzi. Albania słynie z zabytków z których najbardziej znane, to wykopaliska starożytnego miasta Butrinti, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Dawna, długotrwała izolacja spowodowała, że Albania jest jednym z najmniej znanych krajów na Bałkanach. Jednak liczba turystów z roku na rok szybko rośnie. Dlatego warto się śpieszyć i odwiedzić ją teraz, kiedy jest jeszcze w miarę dziewicza i wolna od tłumów.

Tekst: Dorota Kozioł Komarnicka

Zdjęcia: Tamara Jesionowska i Robert Pawełek

You May Also Like

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: