Oscary 2017. Wielka wpadka podczas gali! Pomylili zwycięzcę

Za nami już 89. edycja nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscary 2017. Oficjalnie poznaliśmy laureatów. W najważniejszej kategorii zwyciężył dramat „Moonlight” uznany za „najlepszy film”, który został nagrodzony łącznie trzema statuetkami. Niekwestionowany faworyt w drodze do Oscarów film „La La Land”, który w wyróżniony 14. nominacjami, ostatecznie otrzymał sześć nagród.

26 lutego w hollywoodzkim Dolby Theatre galę poprowadził amerykański dziennikarz i komik – Jimmy Kimmel. Choć żaden polski film nie walczy w tym roku o statuetkę, to z pewnością wielu z nas wyczekiwało werdyktu członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Jak twierdzą obserwatorzy podczas tegorocznej gali wydarzyła się największa wpadka w historii całych Oscarów. Podczas wręczenia nagrody dla najlepszego filmu doszło do pomyłki – ogłoszono, że statuetkę w najważniejszej kategorii, czyli za Najlepszy Film dostał „La La Land” zamiast nagrodzonego „Moonlight”. Euforia twórców głośnego musicalu okazała się przedwczesna, ponieważ do Warrena Beatty’ego i Faye Dunaway, którzy ogłaszali zwycięzcę trafiła niewłaściwa koperta! Za najlepszym film uznany został ostatecznie „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa.

Według specjalistów i mediów 89. oscarowa gala nie okazała się wydarzeniem przełomowym. Pojawiło się jednak sporo niespodzianek. Na przekór medialnej euforii i gradowi wyróżnień musical „La La Land” nie został wybrany najlepszym filmem. Zdobył jednak Oscary w tych 6. kategoriach, na które najbardziej zasłużył. Reżyser musicalu, Damien Chazelle, został najmłodszym laureatem w kategorii Najlepszy Reżyser w historii. Oscara nie otrzymała Meryl Streep, został przyznany natomiast Emmie Stone, uznanej za Najlepszą Aktorkę Pierwszoplanową. Najlepszym Aktorem został Cassey Affleck za rolę w „Manchester by the sea”. Pojawił się także polski akcent w postaci hołdu złożonego Andrzejowi Wajdzie.

Pewnym zaskoczeniem był też brak Oscara dla filmu nieangielskojęzycznego. Faworytem był austriacko-niemiecko-rumuński obraz „Toni Erdmann”. Ostatecznie Oscar trafił do francusko-irańskiego filmu „Klient” w reżyserii Asghar’a Farhadiego.

Pełna lista laureatów, w poszczególnych kategoriach:

Film:  „Moonlight”

Aktor:  Casey Affleck – „Manchester by the Sea”

Aktorka:  Emma Stone – „La La Land”

Aktor drugoplanowy:  Mahershala Ali – „Moonlight”

Aktorka drugoplanowa:  Viola Davis – „Fences”

Reżyser:  Damien Chazelle – „La La Land”

Scenariusz adoptowany:  „Moonlight”

Scenariusz oryginalny:  „Manchester by the Sea”

Film nieangielskojęzyczny:  „Klient”

Dokument:  „O.J.: Made in America”

Animacja:  „Zwierzogród”

Piosenka:  City of Stars – „La La Land”

Muzyka:  „La La Land”

Zdjęcia:  „La La Land”

Montaż:  „Przełęcz ocalonych”

Efekty specjalne:  „Księga dżungli”

Dźwięk:  „Przełęcz ocalonych”

Montaż dźwięku:  „Nowy początek”

Scenografia:  „La La Land”

Kostiumy:  „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Charakteryzacja:  „Legion samobójców”

Film krótkometrażowy:  „Chór”

Krótkometrażowy dokument: „The White Helmets”

Krótkometrażowa animacja:  „Piper”

/KS/

You May Also Like

One thought on “Oscary 2017. Wielka wpadka podczas gali! Pomylili zwycięzcę

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: